Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc u lekarza rodzinnego zamiast specjalisty. Te świętokrzyskie przychodnie realizują opiekę koordynowaną. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
25 przychodni w województwie świętokrzyskim realizuje tak zwaną opiekę koordynowaną. Oznacza to, że pacjent cierpiący na choroby przewlekłe będzie mógł leczyć je u swojego lekarza rodzinnego, bez konieczności wizyty u specjalisty. To ogromne ułatwienie dla świętokrzyskich pacjentów. W galerii zdjęć zobacz, w których przychodniach znajdziesz taką pomoc.

Opieka koordynowana w świętokrzyskich przychodniach – co to oznacza?

To szerszy pakiet badań w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą.

Opieka koordynowana w przychodniach pozwoli na szybsze, skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwi dostęp do specjalisty. To szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje na przykład z dietetykiem.
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń, na które najczęściej chorują Polacy:

  • kardiologii
  • diabetologii
  • chorób płuc
  • endokrynologii.

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz rodzinny przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia. Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi między innymi o:

  • pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG
  • EKG wysiłkowe
  • Holter EKG (24, 48, 72 godz.)
  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych
  • ECHO serca.

Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista. Ponadto lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi konsultacje z dietetykiem oraz konsultacje z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii.
Poszerzenie katalogu badań w Podstawowej Opiece Zdrowotnej skróci czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.

Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza Podstawowej Opiece Zdrowotnej z lekarzem specjalistą. Bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami, wpłynie na większą skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie