Wybierz miasto:
  Pomóżmy wyremontować dom chorej Oliwki ze Stąporkowa!...

  Pomóżmy wyremontować dom chorej Oliwki ze Stąporkowa! Dziewczynka walczy o lepsze życie (WIDEO)

  PB

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Oliwka niedługo skończy trzy latka. Rodzice marzą, żeby mieszkała w lepszych warunkach, ponieważ ich dom nie był remontowany od czterdziestu lat.
  1/6
  przejdź do galerii

  Oliwka niedługo skończy trzy latka. Rodzice marzą, żeby mieszkała w lepszych warunkach, ponieważ ich dom nie był remontowany od czterdziestu lat.

  - Bardzo chcemy wyremontować nasz dom, żeby poprawić Oliwce warunki. Jest nam wstyd prosić o pomoc ale sami nie damy rady tego zrobić – mówi redakcji „Echa Dnia” Paulina Nowek, mama Oliwki ze Stąporkowa w powiecie koneckim. Dziewczynka niedługo skończy trzy lata i ciągle przechodzi rehabilitację. Do tej pory nie chodzi, nie mówi, istnieje podejrzenie, że nie widzi.


  Dom, w którym trzylatka mieszka z rodzicami nie był remontowany od czterdziestu lat, nie jest przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
  Stary drewniak z dobudowaną częścią wymaga koniecznych prac, między innymi wymiany dachu, pieca, elektryki i hydrauliki. Rodzice pragną zapewnić dziewczynce nie tylko rehabilitację na którą zbierają naklejki ale też godziwe warunki do życia. Koszt remontu to około 80 tysięcy złotych. Sami nie dadzą rady.

  Koszmar w połowie ciąży

  Historię Oliwki po raz pierwszy opisywaliśmy w 2016 roku. Jej mama w 23. tygodniu ciąży usłyszała od lekarzy, że trzeba ją jak najszybciej „usunąć”. - Początkowo wszystko było w porządku, aż w 22. tygodniu zaczęły strasznie puchnąć mi nogi – opowiada pani Paulina. - Patrzyłam na nie i z każdą chwilą robiły się większe, jakby je ktoś zaczął pompować pompką. Mąż zmierzył mi ciśnienie, było podwyższone więc od razu pojechaliśmy do szpitala do Końskich, gdzie leżałam pięć dni...

  Do końca życia nie zapomni słów lekarza

  Nagle okazało się, że pani Paulinie źle funkcjonują nerki, a do jej organizmu wdało się śmiertelnie niebezpieczne dla niej i dziecka zakażenie. - Nigdy nie zapomnę tego, co powiedział mi wtedy lekarz. Spojrzał na mnie, kazał mi się spakować i bez większych emocji stwierdził, że jadę do Kielc na usuniecie ciąży. Potem zostawił mnie i po prostu wyszedł - ze łzami w oczach mówi pani Paulina. Wszystko działo się niezwykle szybko. Kobieta została przewieziona do Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach i urodziła dziecko przez cesarskie cięcie. - Lekarze obiecali, że zrobią wszystko, aby uratować i mnie, i dziecko, ale sytuacja była dramatyczna. Dostałam znieczulenie ogólne, bo na miejscowe już nie było czasu - opowiada mieszkanka Stąporkowa. Wspomina, że kiedy się obudziła bała się zapytać, czy dziecko żyje. - Dopiero po jakimś czasie przyszła do mnie pani doktor i sama mi powiedziała, że moja córka żyje i jest bardzo maleńka. Dowiedziałam się też, że jej stan jest krytyczny i najbliższe dni pokażą, czy da sobie radę. Oliwka ważyła wtedy zaledwie 650 gramów i mierzyła tylko 31 centymetrów.

  Walczyła dzielnie

  Dziewczynka udowodniła wszystkim, że bardzo chce żyć i nie podda się bez walki. Niestety problem gonił problem. Tuż po urodzeniu zmagała się z retinopatią wcześniaczą, wodogłowiem pokrwotocznym i wylewem III i IV stopnia. Przeszła kilka poważnych operacji, w tym wszczepienie zbiornika Rihama oraz zastawki komorowo-otrzewnowej. Zmagała się również z epilepsją, która bardzo spowolniła jej rozwój. Najważniejsze jest jednak to, że mimo przeciwności losu, mała wojowniczka żyje i się nie poddaje.

  „Stała się bardziej kontaktowa”

  Oliwka niedługo skończy 3 latka. Jest bardzo pogodną i radosną dziewczynką, pełną energii. - Nasze dni są bardzo do siebie podobne. Codzienna rehabilitacja, jazda konna, masaże, zajęcia z pedagogiem, logopeda, wizyty lekarskie u neurologów, kardiologia, okulisty, audiologa i innych specjalistów – wylicza mama Oliwki. Wyjaśnia, że jej córeczka radzi sobie coraz lepiej, z małą pomocą przez chwilę siedzi. – Oliwka stała się bardziej kontaktowa. Jak zadajemy jej proste pytania to skinieniem głowy odpowiada na „tak” lub na „nie”. Czasem uda jej się powiedzieć pojedyncze słowa: „mama”, „tata”, „baba”, „Ania”, gaworzy po swojemu – uśmiecha się pani Paulina. Zdradza, że razem z mężem marzy o tym, aby ich córka stała się samodzielna, żeby zaczęła mówić oraz chodzić.

  Kto pomoże przy remoncie?

  Rodzice Oliwki od dawna zbierają plastikowe nakrętki, czasem dostają ich naprawdę dużo i całymi dniami przebierają je razem ze znajomymi i rodziną, ponieważ w workach znajduje się także mnóstwo śmieci. Teraz nakrętki jednak nie wystarczą, potrzebne są pieniądze oraz ręce do pracy. - Szukamy ekipy budowlanej, która postawi ganek i kotłownię oraz pomoże w remoncie domu w środku. Może ktoś ma jakieś produkty, może jakaś firma zechciałaby nam pomóc? Zastanawia się Pani Paulina i z całego serca dziękuje wszystkim za pomoc, ponieważ jej córka już nie raz miała okazję przekonać się, jak wiele jest na świecie ludzi o złotych sercach.


  Licytacje na facebooku i… wielki bal

  Na facebookowym profilu „Henia Jankowiak” prowadzone są licytacje różnych ciekawych rzeczy z których pieniądze przeznaczone zostaną na remont domu Oliwki. W pomoc trzylatce zaangażowała się także pani Henryka Jankowiak, która postanowiła zorganizować dla dziewczynki bal charytatywny. Na jej prośbę błyskawicznie odpowiedzieli państwo Karolina i Wojciech Kowalczykowie, właściciele Ośrodka Wypoczynkowego „Wako” w Czarnieckiej Górze, gdzie 13 października odbędzie się wielki bal. Zaplanowano pokazy taneczne, będzie foto budka i licytacja atrakcyjnych fanów. Wstęp na bal wynosi 300 złotych, a wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 692 625 465.

  Jak pomóc?

  Oliwka jest podopieczną Fundacji „Możesz Więcej” z Bilczy. Pieniądze na remont jej domu można wpłacać na konto: ING BANK ŚLĄSKI 42 1050 1416 1000 0090 8044 5597. Tytuł: POMOC DLA OLIWII NOWEK.

  W razie jakichkolwiek pytań można kontaktować się z mamą Oliwki, Pauliną Nowek pod numerem telefonu 512628108 lub szukać jej na facebooku.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Jedzenie i zabawa

  Na językach