Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomysł na nową halę w Kielcach się podoba. Posłowie deklarują pomoc

Michał Kolera [email protected]
vtk
Bertus Servaas, prezes Vive Tauronu Kielce, przedstawił w poniedziałek ideę budowy wielofunkcyjnej hali na ponad 8200 miejsc.

Jak w Celje i Veszprem. Opisujemy projekt nowej hali sportowo-widowiskowej w Kielcach - czytaj więcej

Nowa hala sportowo-widowiskowa w Kielcach? Wszyscy zgodni: - To na pewno się opłaci

- Mamy pomysł na halę, która będzie służyć nie tylko piłkarzom ręcznym Vive Tauronu Kielce, ale stanie się dźwignią rozwoju miasta i regionu. Pozwoli nam organizować imprezy sportowe i koncerty na światowym poziomie - mówi Bertus Servaas, prezes Vive Tauronu Kielce. - Żeby jednak to się stało,potrzebna jest mobilizacja kieczan - mediów, polityków i kibiców - by skłonić Ministerstwo Sportu i Turystyki do wspomożenia inicjatywy - apeluje.

Pomysł się podoba

Według projektu, przygotowanego przez klub, hala miałaby 8200 miejsc siedzących. Służyłaby głównie rozgrywaniu meczów Vive Tauronu Kielce w Lidze Mistrzów i ważniejszych w lidze polskiej. Ale nie tylko, bo w razie potrzeby, można by ją również zaadoptować na potrzeby spotkań siatkarskich, koszykarskich, a także do koncertów i imprez targowych. Środowisko sportowe, artyści i politycy są entuzjastycznie nastawieni do tej idei.

- Gdybyśmy mieli halę na 8000 tysięcy miejsc, moglibyśmy rozmawiać ze związkami o organizacji imprez międzynarodowych, na przykład Ligi Światowej - mówi Jacek Sęk, prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej i Effectora Kielce. - Już się o to staraliśmy, ale zawsze kontrargumentem była zbyt mała pojemność Hali Legionów. Na potrzeby PlusLigi ten obiekt, póki co, wystarcza, ale trafiają się też mecze, kiedy moglibyśmy sprzedać więcej biletów - ocenia.

Podobnego zdania jest Leszek Kumański, znany producent imprez muzycznych i programów telewizyjnych z Kielc. - To miasto potrzebuje hali sportowo-widowiskowej z infrastrukturą estradową o pojemności 8000-10000 miejsc. Sam chciałbym zaaranżować jesienią i zimą imprezy z udziałem wielkich gwiazd, ale na obiektach, którymi w tym momencie dysponują Kielce, to się po prostu nie opłaca. Jestem nawet gotów doradzić prezesowi Servaasowi w kwestii niezbędnego wyposażenia hali, bo wiem, czego potrzeba do organiza cji dużych koncertów. Trzeba się też zastanowić, czy nie można by pozyskać pieniędzy z puli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi.

Minister była na "nie"

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, jest przychylny budowie hali. - Mogłaby stanąć w okolicach Targów Kielce. Wtedy zostałaby wkomponowana w kompleks targowy i służyłaby do różnych celów podczas ważniejszych imprez. Są przykłady takiego wykorzystania podobnych obiektów, na przykład w Berlinie - mówi prezydent. Jednak, od razu dodaje, że największą przeszkodą będą pieniądze. - Koszt takiego obiektu to 100-200 milionów złotych. Kluczowe jest wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jeśli ono wysupła pieniądze, to miasto na pewno się dołoży - mówi.

Bertus Servaas już dwa lata temu starał się zainteresować ministerstwo budową hali w Kielcach. Niestety, projekt nie znalazł wtedy uznania w oczach minister Joanny Muchy z Platformy Obywatelskiej. - W dalszym ciągu uważam,że Kielce zasługują na taki obiekt. Ale trzeba maksymalnej mobilizacji wszystkich środowisk, żeby ona powstała - mówi prezes Servaas.

Zapytaliśmy naszych posłów, co zrobią, aby w Kielcach powstała nowoczesna hala.

Marzena Okła-Drewnowicz, Platforma:

- Podczas kampanii samorządowej wielokrotnie mówiłam o naszym poparciu dla pomysłu nowej hali. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zorganizuję spotkanie w tej sprawie z Adamem Korolem, ministrem sportu.

Krzysztof Lipiec, Prawo i Sprawiedliwość:

- Budowa hali, w której będzie można rozgrywać spotkania Mistrzostw Świata i Europy pokrywa się z naszym interesem narodowym. Jeśli projekt będzie miał odpowiednie walory dla promocji regionu, poprę go w każdy możliwy i znany mi sposób.

Marek Gos, Polskie Stronnictwo Ludowe:

- Trudno na razie odnieść się do tej inicjatywy, bo jest zbyt wiele niewiadomych. Podchodzę do tego z ostrożnym entuzjazmem. Na pewno poparłbym taki projekt, jeśli zobaczyłbym solidny biznesplan.

Jan Cedzyński, Sojusz Lewicy Demokratycznej:

- Na pewno będę lobbował na rzecz tej inwestycji. Dopiero zapoznałem się z wizualizacjami. Vive Tauron Kielce to ambasador Polski na świecie, jedna z najlepszych drużyn w Europie. Zrobię wszystko, żeby ten obiekt powstał.
(mko, ms)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie