Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 300 perełek motoryzacji we Włoszczowie. Tłumy widzów. Takiej imprezy dawno nie było! (NOWE ZDJĘCIA)

Iwona Boratyn
Takiej imprezy dawno nie było! Ponad 300 skarbów motoryzacji zaprezentowało się w niedzielę we Włoszczowie na XIV Świętokrzyskim Zlocie Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych imienia Ryszarda Mikurdy.

Plac przed pływalnią „Nemo” zapełniały motocykle, samochody, flota patrolowa słynnego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego. Byli organizatorzy Legendy Stara ze Starachowic. W godzinach 10 – 18 włoszczowski Ośrodek Sportu i Rekreacji odwiedziło kilka tysięcy gości. Ryszard Harasimowicz, komandor zlotu informował, że to impreza dedykowana nie tylko posiadaczom motocykli SHL, ale również użytkowników motorowerów, skuterów, motocykli innych marek, wyprodukowanych przed 1990 rokiem oraz wszystkich miłośników motoryzacji. Jednak to SHL-ka była gwiazdą tego wydarzenia. Na zlocie było trzydzieści motocykli tej marki - modele z 1938 roku, czyli pierwsze wyprodukowane w Polsce, też ostatnie z 1970 roku. Kolekcjonerzy pokazali swoje skarby na dwóch kółkach sprzed II wojny światowej. Miłośnicy samochodów przyjechali między innymi Fiatami, Warszawami, Syrenami. Przybyli z najdalszych zakątków Polski. XIV Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych imienia Ryszarda Mikurdy jest organizowany przez Stowarzyszenie SHL "Historia i Fakty".

Zlot odbywał się pod patronatem burmistrza Gminy Włoszczowa Grzegorza Dziubka, a współorganizatorami są: Urząd Gminy Włoszczowa, Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włoszczowie, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Kielcach, Automobilklub Koło Zapasowe w Kielcach. W organizacji wydarzenia pomogła policja, strażacy (w tym 35 ochotników z Czarncy, Kurzelowa, Konieczna, Bebelna, Włoszczowy, Woli Wiśniowej). Gości karmiły gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich w Bebelnie i Woli Wiśniowej. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc.

Fiaty, Syreny, Warszawy, ale też Junaki i przedwojenne rowery, w sumie ponad 300 maszyn wyprodukowanych w Polsce, można obejrzeć w muzeum motoryzacji „Polskie drogi”, które zostało otwarte w lipcu w niepozornym miejscu w gminie Końskie (między Sierosławicami i Modliszewicami). Część tej kolekcji w niedzielę można było obejrzeć we Włoszczowie, między innymi przedwojenna SHL z silnikiem villiersa o pojemności 98 centymetrów sześciennych, a także SHL u-48 o pojemności 125 centymetrów sześciennych.

W listopadzie 2019 roku w Muzeum Historii Kielc otwarta została wystawa poświęcona wiekowi działalności największego zakładu przemysłowego stolicy regionu pod tytułem.: 100 lat Huty „Ludwików” w Kielcach 1919-2019. Ekspozycja i zgromadzone na niej zabytki przeprowadziły zwiedzających przez historię „Ludwikowa” od jego suchedniowskich początków u schyłku XIX wieku aż po dzień dzisiejszy. Po II wojnie światowej Huta „Ludwików”, funkcjonowała kolejno pod nazwami Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych, Fabryka Nadwozi Samochodowych „Polmo-SHL” oraz Fabryka Samochodów Specjalizowanych „Polmo SHL”. Jednym z najważniejszych wyrobów stała się od tej pory pralka elektryczna, szczególnie jej model nazwany „Frania”, a następnie motocykle. Jeden z modeli motocykli - SHL M11, był konstrukcją na tyle udaną, że licencja na jego wykonywanie została sprzedana do Indii.

Pierwsza powojenna partia motocykli SHL liczyła 203 sztuki i powstała głównie z odnalezionych przedwojennych części, z tą różnicą, że przedwojenne ramy wyposażano w taki sam silnik jaki napędzał Sokoła 125. Ta pierwsza krótka partia powstała w tym samym miejscu co Sokoły 125, czyli na ulicy Mińskiej w Warszawie. Po zakończeniu pierwszej partii oznaczonej jako M02, kolejne serie (M03 i M04) powstawały już w macierzystej fabryce w Kielcach

W 1968 roku zakład przejął produkcję cystern samochodowych, a dwa lata później, po zakończeniu produkcji motocykla „Gazela” rozpoczął wykonywanie samochodów samowyładowczych. Do aktualnej produkcji dostosowano również nazwę przedsiębiorstwa, które w 1974 roku przekształcono w Fabrykę Nadwozi Samochodowych „Polmo-SHL”, a rok później w Fabrykę Samochodów Specjalizowanych „Polmo-SHL” imienia Stanisława Staszica. Oprócz samochodów specjalizowanych kierowanych na rynek cywilny zakład wykonywał również pojazdy dla wojska i służb milicyjnych, między innymi furgony i pojazdy typu Hydromil przeznaczone do rozpraszania demonstracji. Śladami historii goście zlotu mogli podążać dzięki temu, że Stowarzyszenie SHL "Historia i Fakty" wystawę przywiozło do naszego miasta.

W cieniu tego zakładu, na niedalekim Szydłówku, gdzie mieszkała załoga fabryki, wyrastał obecny komandor zlotu Ryszard Harasimowicz. Na motorze jeździł jego ojciec Wacław Harasimowicz. Ryszard, wierny motocyklom do dziś, miał pierwsze w Kielcach "Suzuki".

Jakie były pierwsze powojenne samochody w Polsce? Warszawy! Ich fanem jest włoszczowski biznesmen Leszek Ciesek, który gromadzi pojazdy PRL. Siedem z nich stanęło na parkingu przed pływalnią "Nemo".

Samochody, jednoślady, ludzie i ich niezwykłe życiorysy. Jak niezwykłe? Przekonajcie się sami... Zlot wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń we Włoszczowie, czyli do zobaczenia za rok, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie. A tymczasem w najbliższą sobotę i niedzielę, 28 i 29 sierpnia odbędzie się w Starachowicach, Wąchocku i Mircu 7 Legenda Stara, czyli Zlot Pojazdów Zabytkowych. Będzie można zobaczyć około 100 pojazdów, w tym oczywiście Stary. Nie zabraknie też innych, ciekawych aut i motocykli. Organizatorzy, czyli Powiat Starachowicki, postarali się o wiele atrakcji. W niedzielę na włoszczowskim zlocie był wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. - Trzeba zobaczyć co robią inni - powiedział. Był zachwycony organizacją wydarzenia we Włoszczowie. I zaprasza naszych fanów motoryzacji do Starachowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie