Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad dwumetrowa Figura Stefana Batorego - pozostanie w sandomierskim zamku

Klaudia Tajs
Rzeźba eksponowana w przestrzeni korytarza parteru, przy wejściu głównym do zamku, jest niewątpliwą atrakcją muzealnego zbioru ikonografii książąt i królów polskich związanych z zamkiem królewskim w Sandomierzu.
Rzeźba eksponowana w przestrzeni korytarza parteru, przy wejściu głównym do zamku, jest niewątpliwą atrakcją muzealnego zbioru ikonografii książąt i królów polskich związanych z zamkiem królewskim w Sandomierzu. Klaudia Tajs
Figura króla Stefana Batorego autorstwa Mieczysława Weltera, wybitnego przedstawiciela warszawskiej szkoły rzeźby na stałe pozostanie w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Zakup rzeźby dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gabarytowa rzeźba Stefana Batorego stanęła przy głównym wejściu do Muzeum w sierpniu ubiegłego roku, w ramach prezentacji wystawy wybitnego polskiego rzeźbiarza, Mieczysława Weltera- „Mieczysław Welter. Rzeźba”. Ze względu na ogromne rozmiary, rzeźba wzbudzała ogromne zainteresowanie zwiedzających.

Jesienią ubiegłego roku Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wysłało do ministerialnego programu Kolekcje Muzealne 2019, zgłoszenie zadania pod nazwą "Zakup rzeźby: Król Stefan Batory". Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z marca 2019 roku, podjętą w ramach trybu odwoławczego, Muzeum otrzymało 42 tysiące złotych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury. Dzięki temu wsparciu, 12 sierpnia 2019 roku rzeźba króla Stefana Batorego została zakupiona do zbiorów.

Całkowity koszt tego zadania wyniósł ponad 56 tysięcy złotych. Projekt, zaplanowany w terminie od 17 lipca do dnia 31 października 2019 roku, oprócz dokonanego już zakupu zakłada również specjalny pokaz rzeźby połączony z prelekcją dr hab. Tomisława Giergiela pt. Król Stefan Batory w dziejach i kulturze Sandomierza. Prelekcja odbędzie się w zamku 24 września o godzinie 10. Wstęp wolny.

Zakupiona figura króla Stefana Batorego autorstwa Mieczysława Weltera (*1928), wybitnego przedstawiciela warszawskiej szkoły rzeźby, została wykonana ze sztucznego kamienia (cement barwiony w masie pigmentem imitującym różowy piaskowiec). Jest to monument pomnikowy o wym.: 194x88x35 cm, osadzony na podstawie żeliwnej o wymiarach: 42x100 cm i drugiej podstawie z drewna lipowego o wym.: 63x160x20 cm, waży ponad pół tony (około 600 kg). Co ciekawe, rzeźba posiada podwójną chronologię: jest figurą z 1965 roku (nagrodzoną przez Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby), tą samą, która w 1 połowie lat 70. XX wieku , doznała poważnych uszkodzeń na wystawie w Moskwie (!), gdzie była wystawiona z polskim sztandarem i jednocześnie figurą z 2005 roku - rzeźbą zrekonstruowaną przez autora, która "wchłonęła" starszą, zniszczoną formę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie