Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad stu sygnalistów z całej Polski walczyło "O statuetkę Dębu Bartka" (zdjęcia, wideo)

Bożena SMORAWSKA
A. Piekarski
Zwierzyna w zagnańskich lasach zamarła ze strachu, gdy w niedzielne przedpołudnie rozległo się "Powitanie" zagrane na ponad stu rogach myśliwskich.

Zwycięzcy:

Zwycięzcy:

Wśród solistów w kategorii A (mistrzowskiej) I miejsce zajął Tadeusz Piankowski - ZSL Warcino; w grupie B zwyciężyła Magdalena Worecka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a w C - Arkadiusz Bogaczyk z Nadleśnictwa Jarocin. Wśród zespołów w kategorii G (ekstraklasa) triumfowali sygnaliści z Zespołu Szkół Leśnych w Warcinie i to oni zdobyli "Statuetkę Dębu Bartka". I miejsce w grupie A - "Leśnik" Jarocin, w grupie B - "Bielik" z Nadleśnictwa w Spychowie, a w grupie C zwyciężył Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Na szczęście nie było to gigantyczne polowanie, lecz I Świętokrzyski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "O statuetkę Dębu Bartka".

Do Zagnańska ściągnęli sygnaliści z całej Polski, od Pomorza po Bieszczady. Takich popisów muzycznych u nas jeszcze nie było. - Konkursy gry na rogu myśliwskim odbywają się od ponad 20 lat w różnych regionach Polski, a Świętokrzyskie było dotąd białą plamą - powiedział nam Maciej Strawa, prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich w Polsce, przewodniczący jury, które oceniało solistów i zespoły, rywalizujące na scenie Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku. Umiejętnościami popisywali się muzycy amatorzy, zarówno bardzo doświadczeni sygnaliści (najstarszy miał 60 lat), jak i młodzież ucząca się w szkołach leśnych, a nawet dzieci.

- Niektórych uczestników trema zżarła, ale większość poradziła sobie znakomicie. To jest trudna sztuka, wymagająca nie tylko muzykalności, dobrego słuchu, ale przede wszystkim silnej woli, bo trzeba bardzo dużo ćwiczyć - mówi Wiktor Kozłowski z Nadleśnictwa Kielce.

Co ciekawe, wśród sygnalistów były też dziewczyny. - Wiele osób dziwi się, że gram na rogu myśliwskim, że daję radę - śmieje się Sara Kuszewska, uczennica III klasy Technikum Leśnego w Zagnańsku. - Ale to wcale nie jest trudne, jeśli dobrze opanuje się technikę prawidłowego oddychania. Trzeba mieć zdrowe płuca, no i dobry słuch.

Wirtuozi gry na rogu myśliwskim nie mieli szans na improwizację, bowiem w tej dziedzinie muzyki obowiązuje ściśle określony kanon utworów, które powstały w połowie XIX wieku. - Sygnały myśliwskie służą do kierowania polowaniem. Prowadzący wydaje przy ich pomocy polecenia uczestnikom, stąd takie nazwy, jak "Powitanie", "Zbiórka myśliwych" czy "Dzik na rozkładzie" - tłumaczy prezes Maciej Strawa. Oprócz sygnałów uczestnicy konkursu prezentowali też utwory z repertuaru muzyki myśliwskiej, w którym są nawet opery!

Główną nagrodę w konkursie - "Statuetkę Dębu Bartka" zdobył zespół sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Warcinie. Młodzież z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku zajęła I miejsce wśród zespołów grupy C. Natomiast Karol Orłowski, uczeń IV klasy Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, będzie reprezentować nasz region na mistrzostwach Polski "O Róg Wojskiego", jakie odbędą się w 2010 roku w Złotoryi.

Organizatorami konkursu byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach, Nadleśnictwo Kielce oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie