Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad trzy tysiące dzików odstrzelonych w Świętokrzyskiem w siedem miesięcy

Marzena Ślusarz
pixabay.com
3291 dzików odstrzelili myśliwi w Świętokrzyskiem od początku sezonu, czyli od kwietnia tego roku do końca listopada. Wzmożone prace prowadzą w związku z zagrożeniem wirusem afrykańskiego pomoru świń, zwłaszcza w strefach ochronnych na wschodzie regionu.

Redukcja dzików na terenie województwa świętokrzyskiego trwa od półtora roku. - Ale od kwietnia, właśnie z rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń zostały zintensyfikowane - mówi Jarosław Mikołajczyk, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach. Te zwierzęta mogą być nosicielem wirusa, który jest śmiertelnie niebezpieczny dla stad trzody chlewnej.

- Zaawansowanie planu odstrzału jest bardzo wysokie, bo zrealizowaliśmy około 70 procent, a czas na wykonanie całego mamy do końca marca 2019 roku. I tak od kwietnia do końca listopada 2256 dzików zostało odstrzelonych. Ponadto na terenie kilku powiatów obowiązuje odstrzał sanitarny i w jego ramach myśliwi pozyskali 138 sztuk dzików - wyjaśnia łowczy.

Odstrzał sanitarny wprowadza się na terenach zagrożonych wystąpieniem choroby, w tym przypadku wirusa ASF, i został wprowadzony rozporządzeniem wojewody świętokrzyskiego 21 września w powiatach koneckim, skarżyskim, starachowickim, ostrowieckim, opatowskim, sandomierskim i staszowskim.

- Łącznie odstrzeliliśmy 2394 dziki - dodaje Jarosław Mikołajczyk. - Na kolejne miesiące tego sezonu, czyli do końca marca, plan jest taki, by w zgodzie z rządowymi rekomendacjami doprowadzić do stanu jeden dzik na tysiąc hektarów. Ten plan na pewno zrealizujemy - zaznacza kielecki łowczy.

Wzmożone działania zostały podjęte także na terenie powiatów opatowskiego i sandomierskiego, gdzie wprowadzono strefę ochronną przed wirusem afrykańskiego pomoru świń po wykryciu choroby u dzika potrąconego tuż przy granicy województwa - w Annopolu na Lubelszczyźnie. Te dwa powiaty wraz ze staszowskim podlegają pod Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.

- Od początku sezonu myśliwi pozyskali 897 sztuk. To jest bardzo dobry wynik - przekazuje Robert Bąk, łowczy tego okręgu. - Siły zostały zwiększone o około sto procent wraz z wprowadzeniem strefy ochronnej przed ASF na terenie pięciu gmin. W listopadzie odstrzelono ponad 100 sztuk w opatowskim i sandomierskim - zaznacza. Przypomnijmy, że strefą ochronną objęte zostały gminy Tarłów, Ożarów w opatowskim oraz Sandomierz, Zawichost i Dwikozy w sandomierskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie