Poprawiła się sytuacja finansowa włoszczowskiego szpitala. Raport dyrektora (ZDJĘCIA, INFOGRAFIKI)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Głos zabiera dyrektor szpitala Rafał Krupa.
Głos zabiera dyrektor szpitala Rafał Krupa. Starostwo Powiatowe we Włoszczowie
Ostatnia sesja Rady Powiatu, która odbyła się 27 lipca we włoszczowskim Starostwie, niemal w całości poświęcona była aktualnej sytuacji Zespołu Opieki Zdrowotnej - Szpitala Powiatowego imienia Jana Pawła II we Włoszczowie. Dyrektor placówki Rafał Krupa przedstawił sprawozdanie finansowe.

Ze sprawozdania finansowego, przedstawionego przez dyrektora Rafała Krupę wynika, że sytuacja naszej placówki leczniczej poprawia się. Rozwijana jest jej działalność, prowadzone są inwestycje rozwojowe, szpital realizuje plan zwiększenia przychodów, nie zadłuża się, wynik finansowy się poprawia, braki kadrowe w miarę możliwości zabezpieczane są lekarzami z zewnątrz.

Sytuacja nie jest idealna, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Starosta włoszczowski Dariusz Czechowski przypomniał, że jeszcze za 2018 rok wynik finansowy szpitala wynosił około 6 milionów złotych na minusie i powiat musiał wówczas pokryć 4,5 miliona złotych straty Zespołu Opieki Zdrowotnej. Tymczasem obecnie, to jest na koniec 2020 roku, wynik ten jest dużo lepszy – w granicach około 1,3 miliona na minusie.

Spadły też zobowiązania – na koniec ubiegłego roku zadłużenie włoszczowskiego szpitala wynosiło około 36,4 miliona złotych. Poprawiła się zwłaszcza sytuacja z zobowiązaniami wymagalnymi, które jeszcze w 2019 roku stanowiły 7,8 miliona złotych, a na koniec 2020 ich wysokość zmniejszyła się do 1,5 miliona złotych.

- Od trzech lat powiat włoszczowski po raz pierwszy nie musi pokrywać ujemnego wyniku finansowego szpitala. Nie jest jeszcze idealnie, ale zrobimy wszystko, żeby nasz szpital wyszedł na prostą, bo jest dla nas priorytetem. Gro pieniędzy przekazaliśmy w ostatnich latach na Zespół Opieki Zdrowotnej, kosztem dróg – powiedział wicestarosta Łukasz Karpiński.

Od 2019 roku Powiat Włoszczowski pokrył straty szpitala we Włoszczowie w łącznej wysokości 6.747.848,55 złotych. W 2020 strata zmniejszyła się do kosztów amortyzacji, dzięki czemu po raz pierwszy od trzech lat Powiat nie musi porywać ujemnego wyniku finansowego szpitala.

Od 2019 roku Zespołowi Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie przekazano pomoc finansową oraz rzeczową w łącznej wysokości 24.132.253,79 złotych. Pomoc ta pochodziła nie tylko od włoszczowskiego Starostwa, ale również od wojewody, samorządów gminnych, samorządu województwa świętokrzyskiego, firm, instytucji i osób prywatnych.

Wszystkim darczyńcom dziękuje starosta włoszczowski Dariusz Czechowski:

- „W imieniu własnym, całego Zarządu oraz w imieniu mieszkańców powiatu włoszczowskiego, którzy korzystają z usług naszego szpitala, pragnę serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy w ostatnich latach wsparli naszą lecznicę finansowo i rzeczowo. Zwłaszcza w ostatnim, trudnym roku pandemii, kiedy szpital był placówką jednoimienną - tylko dla pacjentów z Covid-19, pomoc była bardzo potrzebna.

Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze apele oraz tym, którzy z własnej inicjatywy i potrzeby serca pomagali. Dziękuję Ministerstwu Zdrowia, Wojewodzie, Marszałkowi, Włodarzom gmin z naszego powiatu, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, firmom, instytucjom, stowarzyszeniom i osobom prywatnym. Wszystkich nie sposób wymienić. Przekazali oni nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim środki ochrony osobistej, wyposażenie i sprzęt – począwszy od maseczek, czy rękawiczek, poprzez łóżka, po tomograf komputerowy – wszystko było i jest bardzo potrzebne.

Dziękuję paniom z kół gospodyń wiejskich za szycie maseczek, strażakom z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz firmom za przewożenie z Kielc dostaw z Agencji Rezerw Materiałowych. Dziękuję żołnierzom wojsk obrony terytorialnej, dyrekcji i pracownikom medycznym i niemedycznym włoszczowskiego szpitala. Wszyscy wspólnie dołożyliście swoją cegiełkę, by poprawić nie tylko sytuację finansową szpitala, ale również wpłynęliście na poprawę jego wizerunku. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i proszę, by nadal wspierać naszą lecznicę”.

W galerii prezentujemy między innymi infografiki przedstawiające sytuację finansową szpitala we Włoszczowie

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie