Porażka siatkarzy Dafi Społem na pożegnanie z PlusLigą. Z Jastrzębskim Węglem 0:3

saw
Sławomir Stachura
W meczu 30 kolejki PlusLigi Dafi Społem przegrało na wyjeździe z Jastrzębskim Węglem 0:3. Kielczanie zostali zdegradowani z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Jastrzębski Węgiel – Dafi Społem Kielce 3:0 (25:23, 25:16, 25:21)

Dafi Społem: Dokić, Stępień, Dokić, Łukasz Łapszyński, Biniek, Nalobin, Marozow, Czunkiewicz (libero) oraz Superlak, Adamski
Jastrzębski Węgiel: Muzaj Kampa, Quiroga, Oliva, Sobala, Kosok, Popiwczak (libero) oraz Strzeżek.
MVP meczu: Hidalgo Oliva (Jastrzębski Węgiel)
Sędziowali: Agnieszka Michlic, Marek Heyducki. Widzów: 1200

Przebieg: I set: 0:1, 1:3, 2:5, 4:6, 5:6, 7:8, 9:9, 13:9, 14:11, 17:13, 17:16, 19:18, 21:18. 22:21, 24:21, 24:23, 25:23.
II set: 1:0, 1:2, 4:2, 6:5, 11:6, 11:8, 14:9, 17:11, 18:12, 20:14, 22:15, 25:16,
III set: 1:0, 1:2, 3:2, 5:4, 8:9, 9:9,10:10 15:10, 21:17, 24:21, 25:21.

Kielczanie mieli kadrowe problemy i z konieczności jako przyjmujący grał nominalny libero – Szymon Biniek.
Mecz zaczął się obiecująco dla Dafi Społem, które dosyć niespodziewanie prowadziło 5:2 gdy udanie zaatakował Tomislav Dokić. Goście grali zresztą bardzo ambitnie i ofiarnie do końca tej partii.

Gdy gospodarze wyszli na prowadzenie 11:9, trener Dariusz Daszkiewicz wziął czas, ale na początku nie dało to zamierzonego efektu, gdyż Jastrzębie wciąż budowało przewagę. Od stanu 17:14 kielczanie zdobyli jednak trzy punkty pod rząd i wtedy trener gospodarzy wziął czas. Jastrzębie zaczęło grać uważniej, ale końcówka była bardzo zacięta. Kielczanie przegrywali 21:24, by wygrać dwie piłki (udany atak Łapszyńskiego i as Dokicia) i trener Ferdinando De Giorgi znów wziął czas. Seta gospodarze zakończyli w następnej po ataku Olivy.

W drugiej partii podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza też walczyli dzielnie, ale dominacja faworyta była już bardzo wyraźna i wygrał bardzo wyraźnie. Dafi Społem popełniło też w tej partii więcej błędów własnych.

Po przerwie Dafi Społem podjęło jeszcze rękawice, ale trzymał się tylko do stanu 10:10. Wtedy gospodarze odskoczyli na pięć punktów i losy pojedynku były już w zasadzie rozstrzygnięte.

- Mieliśmy szansę na wygranie pierwszego seta i gdyby się to udało, to mecz mógłby się ułożyć inaczej. Dziś graliśmy z Bińkiem na przyjęciu, gdyż Jakub Wachnik dostał zgodę na wyjazd do Libanu na grę w jednej z tamtejszych drużyn walczących o mistrzostwo kraju, a Jakub Szymański i Maciej Pawliński są kontuzjowani – ocenił Dariusz Daszkiewicz, trener Dafi Społem.

Dafi Społem, które już wcześniej zostało zdegradowane z PlusLigi, zajęło ostatnie miejsce w rozgrywkach. Los kielczan podzielił BBTS Bielsko-Biała i jako drugi zespół opuszcza PlusLigę.

Prezes Dafi Społem Jacek Sęk zapewnia, że drużyna przystąpi do rozgrywek w pierwszej lidze, ale jeszcze nie wiadomo jak klub będzie się nazywał i kto go poprowadzi na zapleczu PlusLigi.