Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie Pińczowa, Wiślicy i Złotej. Gminy połączy ścieżka rowerowa

Michał Kolera
Michał Kolera
UMiG Pińczów
W czwartek, 11 lutego, w Urzędzie Miasta i Gminy Pińczów miało miejsce spotkanie samorządowców dotyczące ścieżki rowerowej, która ma przebiegać przez trzy gminy na terenie dwóch powiatów. Osiągnięto wstępne porozumienie. Jego owocem ma być nowoczesna trasa licząca 30 kilometrów, wpisująca się w międzynarodową ścieżkę rowerową numer 11 o długości 6 550 kilometrów, należącą do sieci EuroVelo.

Trasa rowerowa numer 11 należąca do sieci EuroVelo biegnie od Aten w Grecji do Przylądka Północnego w Norwegii. Kiedy zostanie ukończona, rowerzyści będą mogli przejechać z południa na północ Europy, bądź odwrotnie, przez teren 11 państw.

Z 30 kilometrów ścieżki rowerowej około pięć ma przypadać na gminę Wiślica, pozostałe 25, mniej więcej po połowie, na gminy Pińczów i Złota.

- Obecnie realizujemy projekt budowy ścieżek rowerowych na terenie Pińczowa o długości 4,5 km, które będą połączone ze ścieżkami wybudowanymi wzdłuż obwodnicy, w ramach programu multimodalnej mobilności gminy z udziałem środków unijnych. W następnej perspektywie finansowej na lata 2021- 2027, wspólnie z innymi gminami, będziemy się starać kontynuować budowę ścieżek rowerowych w kierunku Wiślicy wzdłuż torowiska nieczynnej kolejki wąskotorowej - mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

- Mamy ścieżkę rowerową z Kazimierzy do nas, teraz warto byłoby otworzyć się na Pińczów. To około pięć - sześć kilometrów. Dalej ścieżka będzie prawdopodobnie biec w stronę Jędrzejowa i Kielc. Jak najbardziej warto by było otworzyć się na ten projekt. Kosztami opracowania koncepcji podzielimy się prawdopodobnie równomiernie - mówi burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski.

Zwolennikiem jest także wójt Tadeusz Sułek, wójt Złotej. - Wcześniej było wiele koncepcji powstania takiej ścieżki rowerowej na naszym terenie. Udało się powiatowi kazimierskiemu, a my zostaliśmy nieco z tyłu. Cieszę się, że projekt ma nareszcie szansę na realizację. Gminie Złota ścieżka rowerowa na pewno się przyda. Zwiększa to naszą atrakcyjność, zarówno do osiedlania się, jak i w dziedzinie turystyki. Przy takim szlaku mogłaby powstawać gastronomia i inne obiekty. To bodziec rozwojowy dla naszego terenu - opisuje.

EuroVelo to sieć 16 ścieżek rowerowych, które, w założeniach, mają oplatać praktycznie cały kontynent. Projekt został zainaugurowany w 1995 roku. Ścieżki mogą służyć do dalekobieżnej turystyki rowerowej, ale także do wypraw w wymiarze lokalnym dla okolicznych mieszkańców. Sieć jest rozwijana przy współpracy z Europejską Federacją Rowerzystów (ECF) przez narodowe centra koordynacji w każdym kraju.

Według danych Parlamentu Europejskiego za 2012 rok, sektor turystyki rowerowej to 2,3 miliarda wycieczek rowerowych rocznie, z których 20,4 miliona to takie, które zawierają co najmniej jeden nocleg. Średnia kwota wydawana przez Europejczyków na każdą wielodniową wycieczkę rowerową to 440 euro na osobę. Cały sektor turystyki rowerowej jest, według wyliczeń, wart 44 miliardy euro rocznie. Specjalistyczne prognozy utrzymują, że EuroVelo, kiedy powstanie, wygeneruje dodatkowe 60 milionów wycieczek każdego roku, co przyniesie gospodarkom zaangażowanym projekt dodatkowe 7 miliardów euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie