Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie pomiędzy Świętokrzyskim Centrum Onkologii a Instytutem Badawczym. Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce nowotworów

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Przełomowe porozumienie podpisali w poniedziałek, 6 marca, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii profesor Stanisław Góźdź oraz dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego Jarosław Protasiewicz. Dzięki niemu sztuczna inteligencja pomoże w diagnozowaniu i leczeniu białaczek.

Porozumienie pomiędzy Świętokrzyskim Centrum Onkologii a Państwowym Instytutem Badawczym

W spotkaniu wzięli również udział wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, wicemarszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski i prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak.

– To znakomity dzień dla rozwoju naszego ośrodka i dla wszystkich pacjentów – przyznał profesor Stanisław Góźdź. – Dzięki nawiązanej współpracy, ogrom dostępnych informacji, które pojawiają się w diagnostyce między innymi białaczek, będziemy mogli weryfikować, porządkować, systematyzować, by w sposób przystępny, efektywnie mogły one zostać wykorzystane do właściwego zdiagnozowania przypadku i oczywiście wdrożenia odpowiedniego, skutecznego procesu leczenia – zaznaczył profesor.

– W wyniku podpisanej umowy wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii przystąpimy do projektu, mającego na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnozowania nowotworów – powiedział doktor Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. – Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć dostępność do diagnostyki nowotworów chorym, pozwolić na szybsze leczenie, a opracowane rozwiązania zostaną wdrożone i zastosowane w innych ośrodkach badawczych w Polsce – dodał.

Na czym to będzie polegać? Wyjaśnił doktor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Pobierając krew od pacjenta uzyskamy bardzo dużo danych, które będą analizowane przez komputer i wydawane w postaci różnych parametrów. Są specjalnie przystosowane algorytmy, których działanie opiera się na wyszukiwaniu wszelkich możliwych zależności. Podam przykład, który nie jest związany z medycyną, ale dobrze obrazuje ten mechanizm. Kiedyś próbowano ustalić skąd na pewną autostradę przyjeżdża najwięcej samochodów. Zawiodło wszystko, a sztuczna inteligencja nie pomyliła się w ogóle. Co ciekawe, obserwowała nie numery rejestracyjne, a to jaki kształt miały rejestracje i jakie miały śrubki. To wydaje się anegdotą, ale chodzi właśnie o to, że my obserwując wszystkie dane dotyczące pacjenta opieramy się na tym, co ktoś już wcześniej opisał. Sztuczna inteligencja umożliwi nam zwrócenie uwagi na te aspekty badań, które mogą sugerować, że w przyszłości rozwinie się jakaś choroba

– wyjaśniał lekarz.

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce nowotworów

Wiceminister Murdzek mówił, że dzisiejsza medycyna nie może być oderwana od nowoczesnej technologii. - To dzięki wykorzystaniu wiedzy, nowinek technologicznych, dzięki współpracy naukowców i inżynierów, fizyków i biologów ze specjalistami z zakresu ochrony zdrowia rozwija się medycyna – podkreślał. Warto dodać, że przy okazji minister poddał się badaniu profilaktycznemu.

O profilaktyce, tak istotnej w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu chorób, mówiła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka. - Jako wiceminister sportu muszę o tym wspomnieć. Warto się badań, ale warto również na co dzień dbać o odpowiednią aktywność, która zapobiega licznym chorobom. Cieszę się, że tak ważne porozumienie zostało dziś podpisane i jestem przekonana, że pacjenci bardzo na tym skorzystają – zaznaczyła wiceminister Krupka.

– Cieszy nas bardzo możliwość rozwijania Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, wykorzystywania w procesie rozpoznawania chorób i ich leczenia najnowszych osiągnięć technicznych i systemów, dających szeroki i szybki dostęp osobom chorym do leczenia – powiedziała wicemarszałek Renata Janik.

– Wierzę, że podjęta współpraca przedstawicieli środowiska naukowego i medycznego w wymierny sposób przełoży się zwiększenie dostępności do leczenia naszych pacjentów, będzie korzystna dla mieszkańców województwa – powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie