Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Przeładunkowy w Grzybowie dostanie wsparcie od Agencji Rozwoju Przemysłu?

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Podczas spotkania w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu. Od lewej: burmistrz Leszek Kopeć, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz oraz wiceminister sportu Anna Krupka.
Podczas spotkania w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu. Od lewej: burmistrz Leszek Kopeć, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz oraz wiceminister sportu Anna Krupka. UMiG Staszów
We wtorek 23 listopada w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące wsparcia dla projektu budowy portu przeładunkowego w Grzybowie.

Port koło Staszowa ze wsparciem Agencji Rozwoju przemysłu?

W spotkaniu, do którego doszło dzięki pomocy wiceminister sportu Anny Krupki, wzięli udział Cezariusz Lesisz – prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, Leszek Kopeć – burmistrz Miasta i Gminy Staszów oraz doktor Ewa Kondek – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Staszów.

Włodarze Staszowa zaprezentowali Zarządowi Agencji Rozwoju Przemysłu "Koncepcję budowy portu multimodalnego w Grzybowie", zakładającą jednoczesne wykorzystanie potencjału dwóch linii kolejowych przebiegających przez Staszów i Grzybów: towarowej linii szerokotorowej numer 65 (LHS) umożliwiającej bezpośredni eksport i import towarów do i z krajów Dalekiego Wschodu oraz linii normalnotorowej numer 70 umożliwiającej dalszy transport towarów na szlakach kolejowych w Polsce i Europie, z dostosowaniem układu drogowego w obrębie przyszłej inwestycji.

Leszek Kopeć podkreślił wagę projektu dla rozwoju regionalnego i krajowego. Poinformował również o wpisaniu przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa portu przeładunkowego w miejscowości Grzybów oraz rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, w tym przewozów pasażerskich” do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Dodatkowo burmistrz zwrócił uwagę na unikatowy charakter planowanej inwestycji w kontekście terenów poprzemysłowych możliwych do pozyskania pod inne duże projekty inwestycyjne, w założeniach których jest korzystanie z dobrze rozwiniętej infrastruktury kolejowo-drogowej.

Plany budowy portu przeładunkowego w Grzybowie spotkały się z zainteresowaniem Cezariusza Lesisza. Zadeklarował, że otrzymane informacje i materiały zostaną przekazane właściwym specjalistom i współpracownikom, w celu wypracowania formuły pozwalającej Agencji na nawiązanie ewentualnej współpracy przy realizacji przedmiotowej inwestycji.

Przypomnijmy, że inwestycja miałaby zostać zrealizowana na obszarze 150-200 hektarów i zapewnić kolejne miejsca pracy dla ludzi z regionu.

– Nie ma co ukrywać, że takie terminale działają 24 godziny na dobę, więc zapotrzebowanie na siłę roboczą byłoby duże. Ponadto wpływy z podatków pozwolą na dalszy rozwój gminy – zaznacza Leszek Kopeć.

Budowa portu póki, co jest jednak melodią przyszłości. Prace są na etapie opracowywania koncepcji przez specjalistów z Politechniki Warszawskiej. Następnym etapem mają być konsultację dotyczące rodzaju przeładunków, jakie miałyby odbywać się w porcie. Tego typu obiekt może kosztować 200, a nawet 300 milionów złotych, więc znaczącą część pieniędzy gmina będzie musiała pozyskać z dofinasowań.

Źródło: UMiG Staszów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie