Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Porządek i Zagłada" - wystawa niemieckich historyków w Mauzoleum w Michniowie

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Otwarcia nowej wystawy w michniowskim Mauzoleum dokonali Konsul Generalny Ambasady Niemiec w Polsce, doktor Michael Groß oraz dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora.
Otwarcia nowej wystawy w michniowskim Mauzoleum dokonali Konsul Generalny Ambasady Niemiec w Polsce, doktor Michael Groß oraz dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora.
W Mauzoleum w Michniowie otwarto nową wystawę o policyjnych formacjach w czasie II wojny światowej. Przygotowali ją niemieccy historycy. Podczas otwarcia obecny był Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec doktor Michael Groß.

„Porządek i Zagłada – niemieckie formacje policyjne w czasie II wojny światowej” – to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się 30 czerwca w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Otworzyli ją Konsul Generalny Ambasady Niemiec w Polsce, doktor Michael Groß oraz dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora. Na wydarzeniu obecni byli również Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Piotr Kisiel, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Jarosław Karyś, burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, oraz kierownik Mauzoleum w Michniowie Ewa Kołomańska.

-Istotny jest fakt, że wystawa została przygotowana przez niemieckich historyków i pokazuje niemiecki punkt widzenia – mówił dyrektor Tadeusz Sikora. Konsul Michael Groß, nawiązując do słów Romana Herzoga, byłego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, podkreślił, że bez przypominania nie ma ani pokonania zła, ani nauki na przyszłość. Zapewnił zarazem, że Niemcy są świadome swej odpowiedzialności i pamiętają o ciemnej karcie swej historii.

Przygotowana przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münsterze wystawa pokazuje rolę niemieckiej policji, od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera po upadek III Rzeszy. Kolejne części poświęcone są rozwojowi policyjnych struktur, sylwetkom osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie policji i działaniom niemieckiego aparatu policyjnego w przededniu i w czasie II wojny światowej. Opracowane przez autorów materiały ilustracyjne – archiwalne dokumenty, druki propagandowe i fotografie – pozwalają przyjrzeć się temu, jak nazistowski reżim realizował swoje cele polityczne i ideologiczne wykorzystując siły policyjne.

Wystawa jest prezentowana dzięki współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec. Po raz pierwszy została pokazana w 2018 roku w Auschwitz Birkenau w 2018 roku i od tego czasu obejrzało ją około 220 tysięcy osób.
W Mauzoleum w Michniowie można ją oglądać do końca 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie