Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Andrzej Kryj podsumowuje rok „Dobrej Zmiany”

mir
Rozmowa "Echa"

Panie pośle, 25 października minął rok od wyborów parlamentarnych, **w których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Jak ocenia pan ten **okres?

W wyborach tych lista Prawa i Sprawiedliwości uzyskała poparcie blisko 38 % wyborców, a to przełożyło się na 235 mandatów poselskich. Dało to nam samodzielną większość w Sejmie i pozwoliło na utworzenie rządu Pani Premier Beaty Szydło, który rozpoczął konsekwentną realizację naszego programu. Dzięki temu mogę dziś powiedzieć, że w ciągu roku zrobiliśmy więcej, niż nasi poprzednicy przez osiem lat. I to w niespełna rok, bo rocznica utworzenia rządu przypadnie dopiero w połowie listopada.

Co w takim razie udało się w ciągu tego czasu zrealizować?

Najważniejsze jest wdrożenie programu Rodzina 500 +. Dzięki niemu milionom polskich rodzin żyje się lepiej. Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem, że program ten będzie nadal realizowany. Rozpoczęliśmy realizację programu darmowych leków dla seniorów. Podwyższyliśmy minimalną płacę do 2000 złotych oraz wprowadziliśmy minimalną stawkę godzinową w wysokości 13 złotych. Rozpoczęliśmy również pilotaż programu Mieszkanie +. Mali przedsiębiorcy skorzystają na obniżce podatku CIT z 19 do 15 %. Daliśmy rodzicom prawo decydowania o tym, kiedy poślą swe dzieci do szkoły . O tym jak bardzo było to potrzebne świadczy fakt, że 82 % dzieci sześcioletnich rodzice pozostawili w przedszkolach.

Realizacja tych programów jest kosztowna. Czy wystarczy na nie **pieniędzy w budżecie? **

Budżet na rok 2016 jest stabilny. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego wpływy do niego wzrosną o około 14 miliardów złotych. Także w przyszłym roku są zaplanowane środki na realizację programu Prawa i Sprawiedliwości. Będą podwyżki wynagrodzeń dla m.in. nauczycieli i policjantów oraz podwyżki najniższych rent i emerytur. To kolejne przykłady „dobrej zmiany”. Samorządy otrzymają dodatkowe środki w ramach subwencji oświatowej - 4300 zł na każde dziecko sześcioletnie w przedszkolu.

Co dobrego zdarzyło się w tym czasie dla naszego miasta i powiatu?

Wspomnę tu tylko o środkach na remonty dróg, które trafiły do nas z budżetu państwa. Dotyczy to zarówno dróg powiatowych jak i tych gminnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Bałtowie czy Kunowie. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki przeprowadzony został remont pływalni Rawszczyzna. Duże środki trafiają do nas z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To właśnie NFOŚ sfinansuje dokończenie sieci kanalizacyjnej w gminie Bodzechów, a dofinansowanie wyniesie 33,3 mln zł. Środkami z Funduszu Kościelnego, którymi dysponuje Minister Spraw Wewnętrznych, wsparty został remont Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Nasz Dom” w Denkowie.

Jaki był ten mijający rok dla pan jako dla posła?

Na pewno był bardzo pracowity. Odbyło się 28 posiedzeń Sejmu, pracowałem w dwóch komisjach – Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Łączności z Polakami za Granicą. Zaangażowałem się w pracę Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych, którego jestem wiceprzewodniczącym. Szpitale powiatowe czekają w najbliższym czasie duże zmiany. To ważne, by być na nie dobrze przygotowanym. Stąd też w spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia brał udział także doktor Wiesław Wojarski, dyrektor szpitala ds. lecznictwa. O szpitalu rozmawialiśmy także podczas wizyty u ministra Marka Tombarkiewicza, którą odbyliśmy wspólnie ze starostą Zbigniewem Dudą. Wspólnie ze starostą odwiedziliśmy także Ministerstwo Sporu, gdzie rozmawialiśmy m.in. o stadionie lekkoatletycznym. O naszych lokalnych sprawach m.in. o problemach Muzeum Historyczno – Archeologicznego i Państwowej Szkoły Muzycznej rozmawiałem z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Rozwoju. Jako członek Parlamentarnego Zespołu ds. rozwiązywania problemów mieszkańców „Polski powiatowo – gminnej” podczas spotkania z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa Andrzejem Adamczykiem poruszyłem sprawy ważnych dla naszego miasta i powiatu inwestycji drogowych. O sprawach bezpieczeństwa rozmawiałem z Komendantem Głównym Policji nadinspektorem dr. Jarosławem Szymczykiem, który był gościem Parlamentarnego Zespołu ds. Policji. W jego prace też się zaangażowałem, bo bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu to niezwykle ważna sprawa.

Zostawmy ocenę minionego roku i przejdźmy do spraw bieżących. **Co budziło ostatnio największe emocje w sejmie? **

Bez wątpienia była to sprawa umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską i Kanadą zwanej w skrócie CETA. Jej treść została ustalona w roku 2014 za czasów rządów koalicji PO – PSL. W tej kadencji sejmu uznaliśmy, że do jej ratyfikacji potrzeba będzie większości 2/3 głosów. Sama umowa rodzi wiele obaw dotyczących m.in. napływu do Europy żywności genetycznie zmodyfikowanej GMO. O to, a konkretnie o ewentualne zagrożenia dla polskich producentów jabłek, pytałem w dniu 5 października 2016 r. Zwróciłem uwagę, że Kanadyjczycy od ubiegłego roku zezwalają na sprzedaż jabłek modyfikowanych genetycznie. CETA sprawi, że ulegnie zwiększeniu ich eksport do Europy poprzez to, że ulegnie obniżeniu cło wwozowe z 9% do stawki 0%. Pytałem czy nie ma obawy, że właśnie ten fakt uderzy w polskich sadowników? Przecież są oni największymi producentami jabłek w Europie, a ten rynek ma swoją określoną pojemność. Jest to o tyle istotne, że przecież wielokrotnie mówiliśmy o tym, w jak trudnej są oni sytuacji. Interesowało mnie, czy istniejące przepisy pozwalają zabezpieczyć interesy polskich rolników i sadowników. W odpowiedzi usłyszałem, że wszystkie europejskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności , ludzi, roślin i zwierząt nadal będą obowiązywać i produkty nie spełniające wymogów UE nie będą mogły być importowane. Problem ten dotyczy nas wszystkich i producentów i konsumentów żywności, stąd też mój udział w dyskusji na temat CETA.

Panie pośle, proszę w telegraficznym skrócie podsumować pracę **swojego biura poselskiego. **

Biuro to obok Sejmu miejsce mojej pracy. Tu spotykam się z mieszkańcami, którzy przychodzą ze swoimi indywidualnymi sprawami. Dotychczas odbyłam takich spotkań ponad 100. Ich efektem były podejmowane przeze mnie działania zarówno na szczeblu lokalnym jak i krajowym. W minionym roku z mojego biura poselskiego wyszło ponad 60 interwencji i wystąpień pisemnych, w tym 5 interwencji do Ministra Sprawiedliwości. Udzielono ponad 600 bezpłatnych porad prawnych. Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłaszać się do mojego biura poselskiego, które mieści się na al. Jana Pawła II 65 E (obok sklepu „Stokrotka”) czynne jest od poniedziałku do piątku od 9.00 – 17.00. W każdy piątek w godzinach 10.00 – 14.00. udzielane są bezpłatne porady prawne. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 41 266 52 59 oraz poprzez pocztę elektroniczną [email protected].

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie