Poseł Nowej Lewicy Andrzej Szejna interweniuje w sprawie wykorzystywania służbowego auta do celów prywatnych przez Andrzeja Prusia

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Andrzej Pruś
Andrzej Pruś
Poseł Nowej Lewicy Andrzej Szejna interweniuje w sprawie wykorzystywania służbowego auta do celów prywatnych przez przewodniczącego sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzeja Prusia (Prawo i Sprawiedliwość). Parlamentarzysta skierował pisma do marszałka województwa oraz wojewody. W korespondencji pyta także o urlopy Andrzeja Prusia.

Na wstępie obu pism Andrzej Szejna zaznaczył, iż "w ostatnim czasie pojawiły się niepokojące doniesienia medialne na temat wykorzystywania przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia służbowego auta do celów prywatnych, jakim ewidentnie jest dojazd do pracy w Urzędzie Wojewódzkim, którego siedziba sąsiaduje z Urzędem Marszałkowskim. Informacje te potwierdziła rzeczniczka marszałka województwa świętokrzyskiego, pani Agnieszka Kołacz-Sarnowska. Poinformowała, iż zgodnie z zarządzaniem marszałka z dnia 8 września 2017 roku w sprawie zasad korzystania z samochodów do celów służbowych i prywatnych auto z kierowcą znajduje się w dyspozycji m.in. przewodniczącego sejmiku. Powiedziała ona, że 'Pan przewodniczący Andrzej Pruś korzysta w dni powszednie z auta służbowego na trasie Starachowice-Kielce-Starachowice, jak również podczas innych przejazdów w ramach wykonywania swoich obowiązków. W listopadzie ubiegłego roku pan przewodniczący korzystał z auta służbowego przez 20 dni (przejechał nim 4,5 tysięcy kilometrów), a w miesiącu grudniu - 21 dni (4,9 tysięcy kilometrów)'" - czytamy w dokumencie, który został rozesłany do mediów przez biuro poselskie Andrzeja Szejny.

"Przewodniczący Sejmiku jest jednocześnie na pełny etat pracownikiem Urzędu Wojewódzkiego, każdorazowe użycie przez niego samochodu służbowego należącego do samorządu województwa powinno nastąpić w celu realizacji przez niego zadań Przewodniczącego Sejmiku Województwa. Jednocześnie powinien on w czasie, gdy wykonuje obowiązki Przewodniczącego korzystać z urlopu z pracy w Urzędzie Wojewódzkim. Jeżeli w ciągu miesiąca przez dwadzieścia dni Pan Andrzej Pruś wykonuje obowiązki związane z funkcją Przewodniczącego Sejmiku (z czym wiąże się prawo do korzystania z samochodu służbowego) to powstaje pytanie, czy i kiedy świadczy pracę w Urzędzie Wojewódzkim" - napisał Andrzej Szejna.

Poseł zwrócił się do marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego (Prawo i Sprawiedliwość) z prośbą o przekazanie informacji obejmujących zestawienie wyjazdów samochodu służbowego wykorzystywanego przez Andrzeja Prusia ze wskazanie daty i godziny wyjazdu oraz miejscowości docelowej w okresie ostatnich 90 dni, a także zestawienie terminów sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego oraz dni, w których przewodniczący sejmiku wykonywał obowiązki w Urzędzie Marszałkowskim wraz z informacją, czy w tym czasie korzystał z urlopu od obowiązków pracowniczych w Urzędzie Wojewódzkim i jakiego rodzaju to były obowiązki.

Z kolei w piśmie do wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza prosi o przekazanie "zestawienia dat i wymiaru urlopów, urlopów bezpłatnych lub czasu wolnego od pracy udzielanego przez pracodawcę Panu Andrzejowi Prusiowi w okresie ostatnich 90 dni w związku z realizowaniem przez niego obowiązków Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz informacji czy ewentualny czas wolny od pracy udzielany mu w związku z pełnioną funkcję został przez niego odpracowany, a jeśli tak to kiedy".

Andrzej Szejna zadał także marszałkowi oraz przewodniczącemu sejmiku dwa pytania:

  • Czy w Panów ocenie korzystanie ze służbowego auta należącego do Urzędu Marszałkowskiego do celów prywatnych jest nadużyciem władzy i stanowiska?
  • Czy w Panów ocenie zasadne byłoby ograniczenie kosztów funkcjonowania Urzędu Marszałkowskiego?

Andrzej Pruś jest przewodniczącym sejmiku województwa świętokrzyskiego od listopada 2018 roku. Pełni także - na etacie - funkcję doradcy wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. Jest też sekretarzem zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości oraz prawą ręką posła oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości w regionie Krzysztofa Lipca.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rydz
1 lutego, 20:57, Młody wilk:

Przez ta sukienkę czerwona loszalalem,

Na produkcji zenka trochę macałem.

Tylko PiS

Się czepiają, a kto nie ma pokus?

M
Młody wilk

Przez ta sukienkę czerwona loszalalem,

Na produkcji zenka trochę macałem.

Tylko PiS

P
Patriota

Dejta mi socjal, jo tyz chce być patriota, nie bedzta skapcami jak ci z UE, no dejta.

Dodaj ogłoszenie