Potężne środki na powiatowe drogi

Materiał informacyjny - Powiat Pińczowski
Promesę na ręce sekretarz Wioletty Usnarskiej przekazał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz
Promesę na ręce sekretarz Wioletty Usnarskiej przekazał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz
Udostępnij:

4 miliony 919 tysięcy 530 złotych – takie wsparcie finansowe Powiat Pińczowski otrzymał z Funduszu Dróg Samorządowych na trzy drogowe inwestycje, co stanowi 70% wartości zadań. W związku z tak dużymi środkami powiatu nie byłoby w stanie samodzielnie wygospodarować wkładu własnego.

Jak zwykle pomogły nam gminy z terenu powiatu, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Mimo napiętych budżetów samorządy pozytywnie zareagowały na naszą prośbę. Jeszcze raz dziękujemy gospodarzom i radnym gmin ” -mówi starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski.

Dodajmy, że to nie jedyne środki na przebudowę dróg. Zakończyły się właśnie procedury przetargowe dotyczące budowy drogi Czechów – Stawiany o dł. 2,4 km. Środki również pochodzić będą z Funduszu Dróg Samorządowych lecz z innego naboru. Powiat oczekuje także na wsparcie z programu usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Ciekawe projekty za dużą kasę

486 tysięcy 893 złote – na tak zawrotną sumę opiewają projekty realizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. bł. Ks. Józefa Pawłowskiego w Pińczowie. Ogromne zaangażowanie dyrekcji i nauczycieli placówki przyniosło wymierny -konkretny efekt, z którego z powodzeniem korzystają uczniowie i podopieczni SOSW. W tej części artykułu zaprezentujemy Państwu cztery kolejne projekty realizowane przez szkołę.

100 tysięcy złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie placówka uzyskała w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu 2019 – 2023”. Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie i poprawę standardu stołówki i kuchni szkolnej. Oprócz niezbędnych remontów, które przeprowadzono w okresie wakacyjnym, zakupiono nowoczesny sprzęt i urządzenia AGD i zlikwidowano kuchnię węglową. Miejsce pieca zajęła nowoczesna kuchnia gazowa i indukcyjna. „Dzięki tym zabiegom praca w kuchni będzie bezpieczna i efektywna, a posiłki będą spożywane w przyjaznym i estetycznym otoczeniu” -podkreślają pracownicy SOSW.

W zmodernizowanej kuchni zainstalowano nowoczesne urządzenia
W zmodernizowanej kuchni zainstalowano nowoczesne urządzenia

Kolejne dofinansowanie uzyskano dzięki współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pińczowie. Kwota 49 tysięcy 994 pochodzi z programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” uruchomionego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wsparciem ty objęto uczniów posiadających orzeczenia o niepełnosprawności intelektualnej, fizycznej lub sprzężonej. Łącznie SOSW skorzystał z trzech rodzajów wsparcia: na zakup środków ochrony, na zakup wyposażenia po wystąpieniu choroby oraz na zakup sprzętu i wyposażenia podnoszącego poziom bezpieczeństwa sanitarnego placówki. Za przekazane środki zakupiono m.in. sprzęt AGD i wyposażenie oraz odzież wierzchnią.

Dobrze napisany wniosek pozwolił na uzyskanie dofinansowania w ramach 28 edycji akcji charytatywnej Telewizji Polskiej „Reklama Dzieciom 2020”. Placówka otrzymała środki w wysokości 16 tysięcy 790 złotych, dzięki czemu utworzono salę arteterapii, zakupiono nowe funkcjonalne kolorowe meble, szafki, krzesła, stoliki, suszarki plastyczne, sztalugi i tablice korkowe. Sala została wyremontowana oraz doposażona w narzędzia i materiały plastyczne. „Dzięki temu możliwe jest prowadzenie efektownych zajęć z wykorzystaniem konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik plastycznych” -podkreślają nauczyciele ośrodka.

Kolorowe meble ocieplają wnętrza klas
Kolorowe meble ocieplają wnętrza klas

„Raz dwa trzy – zdrowie wygrywasz TY” -ten projekt przygotowany został przez pracowników SOSW – członków Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Pomocna Dłoń” we współpracy z Auchan Kielce. Fundacja Auchan przekazała na rzecz młodzieży 8100 Euro czyli 36 tysięcy 598 złotych. Pozyskane środki wykorzystano na doposażenie ogródka terapeutycznego, który wzbogacił się o kosz do gry, panel muzyczny, stół szachowy, panel kółko – krzyżyk. Wewnątrz budynku szkoły i internatu powstała strefa gier i zabaw dzięki różnorodnym naklejkom podłogowym wspierającym nie tylko zabawę ale i naukę. Ponadto zakupiono akcesoria do gier i zabaw ruchomych oraz edukacyjne gry planszowe, które wykorzystano jako narzędzia terapeutyczne kształcące i sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Projekt zakłada również działanie wolontariackie hipermarketu Auchan Kielce. Jednym z nich jest przeprowadzona w okresie przedświątecznym akcja „Spełnij marzenie dziecka na święta”. Dzięki niej, każdy uczeń SOSW otrzymał wymarzony, spersonalizowany sprzęt świąteczny.

Oogród urządzono z projektu „Raz, dwa, trzy - zdrowie wygrywasz Ty
Oogród urządzono z projektu „Raz, dwa, trzy - zdrowie wygrywasz Ty

Szef placówki podkreśla, że uzyskane przez szkołę dotacje to duża zasługa nauczycieli i wychowawców. „Za wszelką pomoc dziękujemy także Zarządowi i Radzie Powiatu Pińczowskiego. Bez ich zgody i bez zabezpieczenia wkładu własnego realizacja tych projektów nie byłaby możliwa” -mówi dyrektor SOSW Andrzej Cepak.

Masz prywatny las? Sprawdź, kiedy możesz wyciąć drzewo

Zasady wycinki drzew objaśnia Małgorzata Adamczyk, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Zasady wycinki drzew objaśnia Małgorzata Adamczyk, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska

Szalejąca inflacja i rosnące ceny prądu, gazu i węgla powodują, że coraz częściej skłaniamy się ku ogrzewaniu mieszkań drewnem, zwłaszcza, gdy jesteśmy właścicielami lasu. Czy jednak akt własności wystarczy, by wejść do naszego lasu i wyciąć drzewo? Na to pytanie odpowiada Małgorzata Adamczyk, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w pińczowskim Starostwie Powiatowym.

Gospodarkę leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa prowadzi się zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu i inwentaryzacją stanu lasu, na podstawie art. 14 a Ustawy o lasach, z 28 września 1991 roku. Z kolei nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa sprawuje starosta. Gospodarkę leśną w tych lasach prowadzi się w oparciu o uproszczone plany urządzenia lasów lub decyzje administracyjne określające zadania z zakresu gospodarki leśnej wydane na podstawie Inwentaryzacji stanu lasu. Zgodnie z tymi dokumentami, wycinkę drzewa w naszym prywatnym lesie możemy przeprowadzić dopiero po spełnieniu kilku formalności.

„Po pierwsze zgłoszenie. Właściciel lub współwłaściciel lasu musi zgłosić do nas zamiar wycięcia drzewa. Niezwłocznie po zgłoszeniu w teren udaje się nasz leśnik Krzysztof Fortuna, który cechuje drewno i wydaje świadectwo legalności jego pozyskania” -wyjaśnia kierownik Małgorzata Adamczyk. W tym przypadku opłata skarbowa nie obowiązuje. Takie same kroki musimy podjąć, gdy chcemy usunąć z lasu drzewo powalone przez wichurę, co w ostatnich dniach mogło się zdarzyć. Z kolei opłata skarbowa obowiązuje w przypadku zamiaru sprzedaży lasu. Starosta powiatu, na specjalny wniosek wydaje wówczas zaświadczenie potwierdzające, że nieruchomość jest lub nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu i że jest lub nie jest objęta decyzją Starosty określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej.

Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel. 413576001 wew.262, lub w pokoju nr 34.

Spotkają się strażacy

Już za dwa tygodnie – w piątek 11 marca 2022 roku, odbędzie się Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Druhowie strażacy spotkają się o godz. 10.00, w sali konferencyjnej POKSTiR, przy ul. Republiki Pińczowskiej 42 (hala sportowa). Godzinę wcześniej, w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie odbędzie się msza święta w intencji strażaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie