Potężny wstrząs na Śląsku: Tąpnęło w kopalni KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek. Wstrząs miał siłę 3,5 Richtera

PS
Do potężnego wstrząsu górniczego doszło w sobotę, 11 sierpnia, około godz. 13.53. Mocni zabujało na powierzchni domami i blokami na osiedlach. Zaalarmowani mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości informują o odczuwalnym wstrząsie w pasie od Sosnowca i Mysłowic przez Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Bytom, aż do Zabrza, Gliwic i nawet Tarnowskich Gór.
Do potężnego wstrząsu górniczego doszło w sobotę, 11 sierpnia, około godz. 13.53. Mocni zabujało na powierzchni domami i blokami na osiedlach. Zaalarmowani mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości informują o odczuwalnym wstrząsie w pasie od Sosnowca i Mysłowic przez Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Bytom, aż do Zabrza, Gliwic i nawet Tarnowskich Gór.
Udostępnij:
Potężny wstrząs na Śląsku: Około godz. 13:53 doszło do potężnego wstrząsu górniczego na terenie kopalni KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek w Bytomiu. Zatrzęsło blokami i domami na ogromnej powierzchni. Wstrząs spowodował zniszczenia na osiedlu domów fińskich w Bytomiu. Magnitudę wstrząsu oceniono na 3.5 Richtera, a epicentrum znajdowało się w Bytomiu na głębokości około 2 km. ZOBACZ ZDJĘCIA

Potężny wstrząs w kopalni

Do potężnego wstrząsu górniczego doszło w sobotę, 11 sierpnia, około godz. 13.53. Mocno zabujało na powierzchni domami i blokami na osiedlach. Zaalarmowani mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości informują o odczuwalnym wstrząsie w pasie od Sosnowca i Mysłowic przez Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Bytom, aż do Zabrza, Gliwic i nawet Tarnowskich Gór. Czas odczuwania wstrząsu był wyjątkowo długi. Trwał około 6 sekund.

Wstrząs w kopalni 11 08 2018

Na terenie, na którym odczuwalny był wstrząs, mieszka 780 tys. ludzi.

Wiadomo już, że epicentrum wstrząsu o magnitudzie 3,5 w skali Richtera było w Bytomiu na głębokości 2000 m w kopalni KWK Bobrek Ruch Bobrek.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Wstrząs był spowodowany eksploatacją górotworu.

Na razie nie ma informacji o jakichkolwiek zniszczeniach w kopalni, jednak na raport ostateczny trzeba będzie poczekać.

Jak informuje dyspozytor kopalni mimo tak potężnego wstrząsu nikomu nic się nie stało. Wstrząs był bardziej odczuwalny na powierzchni niż w kopalni.

Niestety mamy informację o poważnych zniszczeniach na osiedlu domków fińskich w Bytomiu. Zawaliły się kominy.

ZNISZCZONE DOMY W BYTOMIU PO POTĘŻNYM WSTRZĄSIE W KOPALNI

Potężny wstrząs na kopalni zniszczył domy w Bytomiu. - Czegoś takiego jeszcze nie przeżyliśmy. Bałam się, że dom się zawali - mówi jedna z mieszkanek osiedla domków fińskich w Bytomiu-Miechowicach. Z powodu silnego wstrząsu na KWK Bobrek-Piekary uszkodzone zostały kominy i wnętrza niektórych domów.

Wstrząs w kopalni Bobrek-Piekary uszkodził domy w Bytomiu ZO...

Wstrząsy na kopalniach

Poprzedni tak mocny wstrząs miał miejsce 25 kwietnia 2018. Wówczas zatrzęsło wielu miastami, a epicentrum także znajdowało się w tej samej kopalni, ale w Ruchu w Piekarach Śląskich, jednak poniżej poziomu eksploatacji.

DRONY POMOGĄ W OCENIE SZKÓD GÓRNICZYCH

Do wstrząsu doszło o godzinie 10.55 w rejonie kopalni Ruch Bobrek-Piekary w Bytomiu. Czujniki Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmicznej GIG zanotowały wstrząs o energii sejsmicznej E= 2x109 J , czyli ok. 4 w skali Richtera. To mocny, silnie odczuwalny wstrząs.

Wstrząs

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG:

  1. 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x109 J (Joula)
  2. 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x109 J
  3. 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
  4. 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
  5. 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x109 J

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

Aktualnie w GZW wstrząsów słabszych od energii sejsmicznej powyżej 1x105 J do energii 9x108J występuje rocznie około 1000. W latach 60-tych 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku takich wstrząsów występowało 2000-3000 rocznie. Mniejsza liczba wstrząsów to efekt mniejszego wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.

Prognozy wstrząsów dla przyszłej eksploatacji w istniejących uwarunkowaniach budowy geologicznej i tektonicznej GZW wskazują, że nie należy spodziewać się wystąpienia wstrząsów o energiach wyższych rzędów niż do tej pory, czyli 109 J (magnituda lokalna około 4-4,5). Nie należy w związku z tym oczekiwać, że skutki wstrząsów górniczych będą w przyszłości większe niż obserwowano to do tej pory. Nie ma więc obawy , że w przyszłości możemy oczekiwać katastrof budowlanych takich jak podczas silnych trzęsień ziemi.

Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3x109 J.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Potężny wstrząs na Śląsku: Tąpnęło w kopalni KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek. Wstrząs miał siłę 3,5 Richtera - Dziennik Zachodni

Komentarze 81

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

110
Co wspólnego ten wstrząs w Kopalni z katastrofą górniczą w w Kopalni Węgla Kamiennego Rokitnica dla wtajemniczonych ruchy górotwórcze układów powiązań biznesowych wspieranych przez dawnych ludzi służb specjalnych
b
bolek
chwalisz sie czy zalisz?
b
bolek
chuj to kogo obchodzi co robiles podczas wstrzasu. chwalisz sie czy zalisz? ja akurat sralem w pozycji na narciarza do pisuaru w agorze
a
ase
GIG w większości przypadków zawyża energię wstrząsów (więc działa raczej na korzyść mieszkańców). Wiedza autorów tekstów dotyczących wstrząsów jest żadna. Nie rozpoznają tąpnięć od wstrząsów, robią aferę nie znając żadnych szczegółów a jak przeczytają na sieci europejskiej, że głębokość to 2km to piszą że wstrząs jest na 2km. Przypominam, że to kopalnie węglowe a nie złota.
O
Olkaa
Czy jest tu ktoś, kto uzyskał kiedyś odszkodowanie za szkody górnicze? Mój komin uległ rozpadowi, dom jest przechylony, a nie mówię już jak wyglądają ściany. Już się boję ile dostaniemy za takie szkody. Więc wolałabym, żeby przyszli i naprawili. Dowiedziałam się, że remont wyjdzie mnie prawie 100 000 a tyle w życiu nie dostanę. Płakać się chce.
w
wilk
domki, w których zawalily sie kominy maja po 60 lat, wiec do nowych nie nalezały, wieć nie ma co pisac o nowych pozwoleniach na budowę
G
Gość
Szkody będą coraz kosztowniejsze, a kwoty te nie powinny obciążać zakładów wydobywczych. To wina gmin, że ciągle pozwalają na budowę nowych budynków mieszkalnych. Wkrótce rozpocznie się wydobycie poprzez zagazowanie z głębszych pokładów. Mogą pojawiać się leje i osuwiska, gminy i powiaty powinny wziąć pełną odpowiedzialność za szkody i ofiary - jeżeli same dopuściły do takiego zagospodarowania na powierzchni.
T
Tobiszowski
do za ciebie na mszo,
przeca Polcka wonglo potrzebuje,
bo krety z kieleckigo muszom miec co robić ...
t
te gorole zjebali
to yno łostuda i bajzel
!?!?
zesrałeś się?
Blok
Ruda Śląska ul.Wieniawskiego...hustało dobre 6-7 sekund. Leżałem na łóżku więc było dobrze widać i czuć.
M
Mieszkająca
Zginąć to można w Japoni a nie ma Śląsku.
B
Biegocz
GIG mataczy na zamówienie korporantów rządzących by ludzie nie dostali odszkodowań za szkody. Jeśli to 2000 m, to nie są to szkody górnicze i jest to kłamstwo wmawiające ruchy tektoniczne...
k
kisiel321
Pokażcie mi tako kopalnia na sląsku co tak głęboko fedruje 2000m. Bobrek najgłębiej 840m obecnie 726m. Ludzie z tego powodu od kopalni pewnie nic nie dostaną a fińskie i tak dawno były do zburzenia ...
G
Gość
Domy? Na zdjęciach widać jeden i ten sam dom. A raczej rozwalony komin.
Dodaj ogłoszenie