Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrójny jubileusz w Czarncy

Rafał Banaszek
Zygmunt Fatyga, prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy, zaprasza na potrójny jubileusz

24 września będziemy obchodzić w Czarncy potrójny jubileusz.
- Zgadza się. Będziemy świętować 110. rocznicę drugiego pogrzebu hetmana Stefana Czarnieckiego z 1906 i 1907 roku, którą zorganizował ówczesny proboszcz Czarncy, ksiądz Karol Rogalski. Kroniki podają, że w tym wydarzeniu uczestniczyło około 14 tysięcy osób! Drugim jubileuszem będzie 80. rocznica uczczenia prochów hetmana z 1937 roku, w którym to wydarzeniu brał udział marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły. Wówczas przeniesiono prochy hetmana Czarnieckiego z podziemi kościoła do nowego sarkofagu, który znajduje się obecnie w prezbiterium świątyni. Trzecim jubileuszem będzie 25-lecie działalności naszego towarzystwa. Patronat honorowy nad naszymi uroczystościami objęła wojewoda świętokrzyski.

Co ciekawego w programie tych uroczystości?
- Przede wszystkim chcemy wręczyć podziękowania i okolicznościowe medale osobom, które współpracowały z nami przez te wszystkie lata. Zaprosiliśmy wszystkie szkoły w kraju, noszące imię Stefana Czarnieckiego. W kościele zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana w intencji hetmana, członków i sympatyków towarzystwa oraz ich rodzin. Odprawi ją ksiądz kanonik Jan Zalewski z Danii. Jedną z ciekawszych atrakcji będzie na pewno występ grup rekonstrukcyjnych z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13 Pułku Piechoty Ułanów Wileńskich, którzy zademonstrują pokazy jazdy konnej. Przyjedzie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Staszowskiej z armatami. Swój udział zapowiedziała też Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego z Białegostoku. Przygrywać nam będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z włoszczowskiego Domu Kultury. Co ciekawe, Czarncę mają odwiedzić tego dnia również uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Dodatkowymi atrakcjami będą: wesołe miasteczko dla dzieci, grill i ogródek piwny.

Panie prezesie, proszę krótko przypomnieć dokonania waszego towarzystwa, którego jest Pan szefem od samego początku, czyli od 25 lat.
- Naszym statutowym celem jest popularyzacja postaci hetmana Stefana Czarnieckiego poprzez jego związki z Czarncą. Odnowiliśmy pamiątki po hetmanie, znajdujące się w kościele, ogrodzenie parku arboretum, obelisk w parku, wybudowaliśmy pomnik hetmana przed szkołą, odsłoniliśmy tablicę pamiątkową przy szkole oraz posadziliśmy dąb przyjaźni. Przez wiele lat organizowaliśmy dla młodzieży turnieje hetmańskie, co roku obchodziliśmy uroczyście rocznice śmierci hetmana w różnej oprawie. Ostatnim naszym staraniem było utworzenie Centrum Edukacji i Kultury imienia Stefana Czarnieckiego, w którym na powierzchni 300 metrów kwadratowych wyeksponowaliśmy wiele pamiątek. Wydaliśmy też pięć książek dotyczących Czarncy i hetmana.

A jakie plany na przyszłość?
- Chcielibyśmy przeprowadzić badania archeologiczne lochów z czasów hetmana, które znajdują się w Czarncy. Chcemy potwierdzić wyniki badań geofizycznych, przeprowadzonych przez archeologów z Krakowa, które wskazują na istnienie takiego obiektu w naszej miejscowości.

ZOBACZ TAKŻE:
Baseny Tropikalne powstaną w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie