Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat kazimierski podziękował za plony. Dożynki... pod parasolami w Czarnocinie [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Deszczowe dożynki w Czarnocinie. Pod parasolem maszerowali także w korowodzie starostowie - Elżbieta Latos i Janusz Kowalski.
Deszczowe dożynki w Czarnocinie. Pod parasolem maszerowali także w korowodzie starostowie - Elżbieta Latos i Janusz Kowalski. Adam Ligiecki
To ostatni akord sezonu dożynkowego na ziemi kazimierskiej. Powiatowe obchody Święta Plonów 2018 odbywają się w niedzielę w Czarnocinie. Gospodarze włożyli dużo serca, przygotowując bardzo ciekawą imprezę - szkoda tylko, że do atmosfery radosnego święta nie dostroiła się... pogoda.

Kiedy w niedzielne popołudnie, w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczynała się dziękczynna msza święta, w Czarnocinie rozpadało się na dobre. Deszcz lał także wtedy, gdy po nabożeństwie barwny korowód maszerował na boisko sportowe "Pod kasztanami". Najbardziej pożądanym towarem... były parasole.

Gospodarze przygotowali bardzo efektowną oprawę dożynkowej sceny. To właśnie tu starostowie Święta Plonów, wzorowi rolnicy - Elżbieta Latos z Cudzynowic i Janusz Kowalski z Czarnocina przekazali bochen "chleba z nowego ziarna" na ręce wójta gminy Czarnocin Marii Kasperek oraz starosty kazimierskiego Jana Nowaka.

Deszcz nie ustawał, kiedy rozpoczęła się prezentacja wieńców żniwnych. Mieliśmy co podziwiać - oprócz pięciu wieńców reprezentujących pięć gmin powiatu, było też jedenaście przygotowanych przez sołectwa gminy Czarnocin. Do tego tradycyjne ośpiewanie i otańczenie, a tańczyli na scenie także dygnitarze!

W programie niedzielnych dożynek znalazło się równie wiele imprez towarzyszących. Stoiska kół gospodyń zapraszają na degustację potraw regionalnych, przygotowano wystawy sprzętu rolniczego i płodów rolnych, swoje prace prezentują ludowi artyści, rękodzielnicy. Na przekór kapryśnej pogodzie, powiat kazimierski i Czarnocin dziękują Bogu za zebrane plony.

O oprawę muzyczną dożynek zadbała strażacka orkiestra dęta ze Skalbmierza. W części artystycznej śpiewali Aleksandra Pobiega, zespół Gabułtowianki i chór seniorów. Jako gwiazda - zagrał popularny zespół Toporki. Na finał - wieczorna zabawa taneczna "pod chmurką" z grupą Lider.

ZGŁOŚ KANDYDATÓW DO AKCJI ROLNICZYCH I ZOBACZ NAGRODY

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Wyprzedzanie na trzeciego w powiecie włoszczowskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie