Powiat kielecki wyszedł z grupy powiatów wysokiego bezrobocia

Artykuł sponsorowany Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach
Udostępnij:
7,7 proc. wyniosła stopa bezrobocia na koniec października bieżącego roku w powiecie kieleckim. Dzięki temu powiat wyszedł z grupy powiatów wysokiego bezrobocia.

Wskaźniki związane ze stopą bezrobocia to system naczyń połączonych. Stopa bezrobocia wpływa na stan gospodarki i może prowadzić do wzrostu poziomu inflacji. Z kolei wzrost gospodarczy jest poniekąd zależny od poziomu bezrobocia, natomiast poziom bezrobocia jest uwarunkowany sytuacją gospodarczą w kraju jak i u pracodawców zatrudniających pracowników.

Dla przypomnienia, w styczniu bieżącego roku stopa bezrobocia na obszarze powiatu kieleckiego wynosiła 10,8 proc. Jej wartość jeszcze nigdy nie była tak niska. Od 2013 roku w powiecie kieleckim zauważalny jest stały spadek bezrobocia.

*
Magdalena Karwat – Kasińska, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa zachwiał polskim rynkiem pracy, choć nie spełniły się najczarniejsze scenariusze. Od lutego tego roku stopa bezrobocia w naszym powiecie sukcesywnie spada i obecnie jest najniższa w historii – mówi Magdalena Karwat – Kasińska, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Na ten sukces miało wpływ między innymi wprowadzenie i zastosowanie szeregu form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców w ramach Tarczy antykryzysowej oraz realizacja instrumentów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. W porównaniu do ubiegłego roku więcej osób bezrobotnych otrzymało środki na otworzenie swojej firmy oraz utworzono więcej stanowisk pracy korzystając z refundacji kosztów doposażenia i wyposażenia stanowisk pracy. Spadek bezrobocia wynika również ze wzrostu zatrudnienia wspieranego, którego część kosztów jest przez urząd pracy refundowana, a to dzięki większej niż w latach ubiegłych liczbie ofert pracy, które do nas wpływają – dodaje.

Na spadek bezrobocia w powiecie kieleckim niewątpliwie ma także wpływ największy w województwie – blisko 10 proc. - wzrost nowych podmiotów gospodarczych. Najwięcej nowozarejestrowanych firm powstaje w sekcji budownictwa, w tym robót budowlanych specjalistycznych związanych ze wznoszeniem budynków, a także w handlu detalicznym i hurtowym, w przetwórstwie przemysłowym oraz w działalności naukowej i usługowej. Najwięcej nowych podmiotów gospodarczych zostało zarejestrowanych na terenie gmin Morawica, Piekoszów, Górno i Daleszyce. Jesteśmy drugim powiatem w skali województwa pod względem ogólnej liczby zarejestrowanych firm – podkreśla Magdalena Karwat – Kasińska. Ważne jest również to, że na przestrzeni 9 miesięcy tego roku w naszym powiecie wyrejestrowano o ponad 430 firm mniej niż stabilnym 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie