Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat opatowski zapisał chlubne karty podczas powstania styczniowego

Tomasz Trepka
Inscenizacja pierwszej bitwy opatowskiej odbyła się  25 listopada 2018 roku.
Inscenizacja pierwszej bitwy opatowskiej odbyła się 25 listopada 2018 roku. Zbigniew Zybała
Choć przed wybuchem powstania styczniowego, na ziemi opatowskiej nie doszło do większych wystąpień o charakterze antyrosyjskim, jej mieszkańcy zaangażowali się w działalność patriotyczną i niepodległościową.

14 września 1862 roku odbyło się na Świętym Krzyżu wielkie zgromadzenie duchowieństwa oraz wiernych. Do liczącego blisko 30 tysięcznego tłumu płomienne kazanie wygłosił ksiądz Ignacy Zakrzewski z Opatowa.

Początek zrywu

Jak wyglądał początek powstania na ziemi opatowskiej? W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku blisko 300 osobowy oddział miał zdobyć Opatów. Nie zdecydowano jednak na jego zajęcie, które wkrótce i tak znalazło się w polskich rękach, gdyż Rosjanie koncentrowali swoje siły jedynie w większych miastach regionu. Słabe uzbrojenie oddziałów powstańczych, problemy organizacyjne, a przede wszystkim ofensywa rosyjska sprawiły, że główne miasto ziemi opatowskiej znów znalazło się w rękach zaborcy.

W listopadzie 1863 roku na terenie powiatu znalazły się powstańcy pod dowództwem generała Józefa Hauke-Bosaka oraz Zygmunta Chmieleńskiego. Wkrótce potem, w nocy 25 listopada 1863 roku Opatów został odbity dzięki brawurowej akcji trzech szwadronów jazdy. Wiadomość o sukcesie bardzo zaniepokoiła stronę rosyjską, tym bardziej, że w ręce powstańców wpadła zasobna kasa powiatowa, jeńcy, broń oraz amunicja. Wśród polskich żołnierzy odżyły nadzieje na przetrwanie powstania w okresie zimy 1863/1864, a nawet jego ostateczne zwycięstwo.

Był to jednak jeden z niewielu sukcesów strony polskiej, która znajdowała się w niemal ciągłym odwrocie. Na początku 1864 roku powstanie dogasało w wielu miejscach Królestwa Polskiego. Rosjanie dążyli do ostatecznej rozprawy z polskimi oddziałami. W sztabie powstańczym przygotowano więc plan ataku na Opatów i ponownie zajęcie miasta. Miało to mieć nie tylko znaczenie militarne, ale również polityczne i pokazać, że Polacy ciągle walczą o wolną i niepodległą ojczyznę. Według historyków powstania styczniowego próba zdobycia miasta była jedyną szansą na wyjście z bardzo trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się powstańcy.

Wielkie starcie

Wszystko rozegrało się 21 lutego 1864 roku. Strona polska nie doceniła jednak Rosjan. Dodatkowym problemem był brak w trakcie bitwy dowódcy - generała Józefa Hauke-Bosaka. Tymczasowe dowództwo nad oddziałami objęli pułkownik Apolinary Kurowski oraz pułkownik Ludwik Zwierz-dowski-Topór. Co wydarzyło się pod Opatowem? - Początek bitwy zapowiadał sukces strony polskiej, jednak po kilkugodzinnej walce, po poniesieniu sporych strat także wśród oficerów (ciężko ranny pułkownik Ludwik Zwierzdowski-Topór dostał się do niewoli), Apolinary Kurowski nie wytrzymał napięcia i zdecydował się dać hasło do odwrotu. Bitwa toczyła się po zmroku, czyli od około godziny 17 do godziny 23. Straty powstańców wyniosły 50 zabitych i 62 rannych - opisywał sytuację w okolicach Opatowa profesor Adam Massalski. Na dodatek wobec informacji o przeważających siłach wroga żołnierze polscy wpadli w panikę, porzucając broń i amunicję.

Powiat zapisał swoją kartę

Bitwa opatowska przypieczętowała ostateczną klęskę powstania styczniowego w zaborze rosyjskim. Upadek niepodległościowego zrywu nie był jednak końcem problemów mieszkańców ziemi opatowskiej. Na powiat spadły bowiem druzgocące represje - 1 represjonowany przypadał na 479 mieszkańców. Był to najwyższy wskaźnik na całej Kielecczyźnie. Za ofiarność mieszkańców powiat opatowski zmuszony był zapłacić dodatkową kontrybucję.

- Region świętokrzyski, a w nim również Opatów i jego okolice, zapisał piękną i bogatą kartę walk o wolność w latach 1863-1864. Już w 1861 roku, na fali wydarzeń ogólnokrajowych, w Opatowie odbyły się niepodległościowe demonstracje. W Opatowie można znaleźć wiele miejsc, mogił, pomników, związanych z Powstaniem Styczniowym. Pamiętajmy o bohaterach tamtych dni, walczących i oddających życie za wolność - mówi Zbigniew Zybała, regionalista zajmujący się tematyką powstania styczniowego w Opatowie i przewodnik w opatowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie