Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat sandomierski. Ogromne inwestycje przeciwpowodziowe ruszą jesienią. Będzie bezpieczniej

Małgorzata Płaza
Częścią przebudowy tak zwanego węzła sandomierskiego będzie remont wału opaskowego przy hucie szkła.
Częścią przebudowy tak zwanego węzła sandomierskiego będzie remont wału opaskowego przy hucie szkła. Małgorzata Płaza
Inwestycje przeciwpowodziowe o łącznej wartości 300 milionów złotych mają rozpocząć się jesienią tego roku w Sandomierzu i okolicach. Plany obejmują nie tylko wały, ale również system pompowni. - Po wykonaniu tych inwestycji będzie można mówić, że jesteśmy bezpieczni - stwierdza burmistrz Marek Bronkowski.

Przebudowa tak zwanego węzła sandomierskiego będzie obejmować podwyższenie lewego i prawego wału rzeki Koprzywianki, obwałowania mają być wyższe od dotychczasowych średnio o prawie półtora metra, modernizację pompowni w Zajeziorzu i budowę nowej pompowni w Szewcach na terenie gminy Samborzec.

Będą również ważne inwestycje w stolicy powiatu
- Będzie to remont wału opaskowego przy hucie szkła, łącznie z budową nowej pompowni w Koćmierzowie, w miejscu, w którym w 2010 roku przerwany został wał. Planowana jest również modernizacja pompowni w Nadbrzeziu - informuje Jacenty Czajka, kierownik sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Plany Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych obejmują także zabezpieczenie niewielkich cieków, które w czasie powodzi stają się bardziej groźne, jak sandomierska Atramentówka czy “Struga A”.

Ponadto wykonana zostanie „brama” do portu rzecznego, będzie to rodzaj zabezpieczenia na wypadek „cofki”.
Przebudowa węzła sandomierskiego ma kosztować w sumie około 300 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodzi z Banku Światowego, pozostałe z budżetu państwa oraz unijnego Funduszu Spójności. Jak informuje Jacenty Czajka, przetarg na wykonanie inwestycji zostanie ogłoszony prawdopodobnie po wakacjach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace będą mogły rozpocząć się w październiku. Rozłożone zostały na dwa lata.

- Po zakończeniu zaplanowanych prac i inwestycji będzie można powiedzieć, że Sandomierz jest w pełni zabezpieczony przed powodzią - mówi burmistrz Bronkowski.

Jacenty Czajka potwierdza, będzie to koniec inwestycji powodziowych, rozpoczętych po kataklizmie w maju i czerwcu 2010 roku, w Sandomierzu i okolicach.

Gorzej jest z terenami tuż „za miedzą” na Podkarpaciu, gdzie takie prace są znacznie mniej zaawansowane.

ZOBACZ TEŻ: 60sekundBIZNESU - nowe technologie, które nie do końca się sprawdziły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie