Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat starachowicki: Jakie dochody na głowę?

/A.L./
Ministerstwo Finansów oszacowało dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca w poszczególnych gminach, powiatach i województwach na 2014 rok. W naszym powiecie najbogatszą gminą są Starachowice, której jednak do liderów bardzo dużo brakuje - zajmuje dopiero 603 miejsce w kraju.

Najbiedniejszą gminą powiatu jest Pawłów, który z ponad dwukrotnie niższymi niż Starachowice dochodami na jednego mieszkańca zajmuje 2340 miejsce w kraju.

Podstawę tych wyliczeń stanowią dane o dochodach podatkowych za 2012 rok z uwzględnieniem późniejszych korekt. Na podstawie tych danych Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin.

Średni dochód podatkowy na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w kraju oszacowano w tym roku na 1358,98 złotych. Żadna z gmin powiatu starachowickiego nie osiągnęła w tym zestawieniu średniej.
Poniżej przedstawiamy dochody wszystkich gmin powiatu starachowickiego "per capita" - na głowę jednego mieszkańca i miejsce zajmowane w skali kraju: Starachowice 1245,76 złotych (603 miejsce w kraju), Wąchock 794,97 złotych (1759 miejsce), Brody 701,84 (2053 miejsce), Mirzec 637,28 (2202 miejsce), Pawłów 565,64 złote (2340 miejsce w rankingu).

W notowaniu uwzględniono wszystkie polskie gminy - 2479.
Dochody powyżej średniej uzyskały 453 gminy (na 2479). Najwyższe dochody z podatków per capita osiągnęła gmina wiejska Kleszczów w województwie łódzkim, która tradycyjnie prowadzi w rankingach zamożności samorządów. Na jednego mieszkańca przypada tam 33560,89 złotych dochodu z podatków. To blisko 25-krotnie więcej niż średnia krajowa i 98-krotnie więcej niż najniższy zanotowany wynik, który należy do gminy wiejskiej Łukowica w województwie małopolskim, gdzie podatki przyniosły 343,59 złotych na głowę mieszkańca.

Dzieląc sumę dochodów podatkowych w danej gminie przez liczbę mieszkańców otrzymuje się wskaźnik G, który stanowi podstawę do obliczenia subwencji wyrównawczej i kwoty wpłat do budżetu państwa. W przypadku gmin przy obliczaniu wskaźnika uwzględniane są dochody z podatków lokalnych oraz wpływy z tytułu udziałów w podatkach dochodowych.

Dochody z podatków najzamożniejszej gminy w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca są niemal 100 razy wyższe niż wpływy do budżetów najmniej zasobnych jednostek. Co ciekawe, rankingi zarówno najbogatszych jak i najbiedniejszych gmin otwierają gminy wiejskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie