Powiat włoszczowski oraz gminy Krasocin i Secemin otrzymają w sumie 4,4 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: poseł Bartłomiej Dorywalski, wójt Ireneusz Gliściński oraz sołtys Marek Wolski.
Od lewej: poseł Bartłomiej Dorywalski, wójt Ireneusz Gliściński oraz sołtys Marek Wolski.
Finansowy zastrzyk dla samorządów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powiat włoszczowski oraz gminy Krasocin i Secemin otrzymają w sumie 4,4 miliony złotych. Na jakie cele będą przeznaczone te ekstra pieniądze z budżetu państwa?

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pieniądze można przeznaczyć na realizację bliskich ludziom inwestycji, między innymi budowę żłobków, przedszkoli czy dróg, a także innych zadań ważnych z punktu widzenia lokalnej społeczności.

Przed Świętami Wielkanocnymi ogłoszono wyniki trzeciego naboru wniosków o finansową pomoc. Do województwa świętokrzyskiego trafiły ponad 73 miliony złotych. Z terenu powiatu włoszczowskiego największe wsparcie otrzymała gmina Krasocin – 2,5 miliony złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na kontynuację budowy sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Krasocin. Konkretnie na odcinki w miejscowościach Ostrów i Wielkopole.

- W ramach pierwszego naboru z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy ponad 2 miliony złotych. Z tej puli zostawiliśmy kwotę 1,4 miliona złotych i to będzie dołączone do funduszy z trzeciej transzy. Łącznie daje nam to kwotę 3,9 milionów złotych na inwestycję związaną z budową sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Ostrów i Wielkopole. Uważam, że w tych pieniądzach powinniśmy się zmieścić po rozstrzygnięciu przetargu. Gdyby tak się stało, projekt będzie w 100 procentach wykonany z zewnętrznych środków w ramach RFIL – mówi wójt Ireneusz Gliściński.

- Miło, że kolejna nasza inwestycja będzie wsparta z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach trzeciego naboru złożyliśmy tylko ten jeden wniosek – ten sam co w przypadku drugiego naboru. Wtedy się nie udało. Teraz mamy zaszczyt, że premier Mateusz Morawiecki podpisał glejt dla gminy – podkreśla Ireneusz Gliściński.

Po realizacji inwestycji dostęp do sieci sanitarnej zyska ponad 400 mieszkańców gminy. Obecnie trwa budowa ciągów kanalizacyjnych w miejscowościach Borowiec, Oleszno, Wola Świdzińska i Świdno.

- Po ukończeniu obu zadań wskaźnik skanalizowania gminy wyniesie około 76 procent – dodaje Ireneusz Gliściński.

Powiat włoszczowski dostał 1,7 miliona złotych na utworzenie i wyposażenie pracowni tomografii komputerowej w szpitalu powiatowym we Włoszczowie. Projekt obejmuje zakup nowoczesnego tomografu komputerowego i wykonania prac adaptacyjnych niezbędnych do zagospodarowania pomieszczeń.

- Obecnie te usługi dla szpitala oraz mieszkańców, którzy przychodzą za skierowaniami, świadczy firma zewnętrzna. Zakup tomografu komputerowego to jedno z tych działań, które mają służyć ułożeniu w całości szpitala pod kątem diagnostycznym. Uważamy, iż diagnostyka obrazowa powinna być w szpitalu, a nie w firmie zewnętrznej – mówi dyrektor lecznicy Rafał Krupa.

Jak dodaje, ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe w celu zakupu urządzenia. - Marzymy o sprzęcie 64-rzędowym. To pozwoliłoby nam realizować lepszą diagnostykę – mówi Rafał Krupa.

Powiat włoszczowski w ramach RFIL otrzymał pieniądze także z dwóch poprzednich naborów. Ostatnio – 2,2 miliony złotych na kompleksową przebudowę części Szpitala Powiatowego imienia Jana Pawła II obejmującą Oddział Chirurgii zgodnie z zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych.

- Cieszę się bardzo, że są te pieniądze. Samorządowi byłoby trudno wygenerować takie środki we własnym zakresie – mówi starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.

200 tysięcy złotych trafiło do gminy Secemin na budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej wraz z oczyszczalnią ścieków dla miejscowości Żelisławiczki i Międzylesie. - Każda złotówka, która do nas przychodzi z zewnątrz, to jest to, z czego się cieszymy i staramy się wykorzystać najlepiej, jak tylko potrafimy – podkreśla wójt Tadeusz Piekarski.

O fundusze dla powiatu oraz gmin aktywnie zabiegał poseł Bartłomiej Dorywalski. - Cieszę się, że mogłem wspierać nasze samorządy. Wiem, że te środki były bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup tomografu. Mam nadzieję, że to będzie siedmiomilowy krok dla diagnostyki w naszej lecznicy – mówi Bartłomiej Dorywalski.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie