Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowe dożynki w Łoniowie. Rolnicy z powiatu sandomierskiego dziękowali za plony (zdjęcia)

Małgorzata PŁAZA
Witold Stefaniak częstował chlebem uczestników dożynek.
Witold Stefaniak częstował chlebem uczestników dożynek. Małgorzata Płaza
Powiatowe dożynki odbyły się w Łoniowie, a uczestniczyli w nich goście z Ukrainy i Białorusi.

[galeria_glowna]
Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja w Łoniowie. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy z wieńcami przeszedł na plac za Urzędem Gminy. Tam dożynki otworzyli oficjalnie starosta sandomierski Stanisław Masternak i wójt Łoniowa Szymon Kołacz.

Funkcję gospodarzy święta pełnili: Mariola Urbańska z Trzebiesławic w gminie Łoniów, właścicielka 15-hektarowego gospodarstwa ogrodniczego oraz Witold Stefaniak z Wielogóry w gminie Samborzec, prowadzący gospodarstwo sadownicze o powierzchni 16 hektarów, działacz społeczny, od 20 lat sołtys, a także radny Rady Powiatu i członek Zarządu Powiatu. Zgodnie z tradycją, przekazali oni bochen chleba staroście i wójtowi, prosząc, aby dzielili go sprawiedliwie.

- Dołożymy starań, aby ludziom w naszym powiecie żyło się coraz lepiej - obiecał starosta Masternak.
Jak podkreślił starosta, tegoroczne plony w powiecie są dobre, natura okazała się dość łaskawa dla Sandomierszczyzny.

- Kataklizmy, które nawiedzały nasz kraj, ziemię sandomierską w dużej części ominęły. Dożynki to święto tych, którzy pracują na roli i przyczyniają się do tego, aby chleba dla nikogo nie zabrakło. Dzisiaj kłaniamy się im wszystkim, dziękując za trud, pot i wytężoną pracę - mówił Stanisław Masternak.

Wśród gości dożynek byli między innymi marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, burmistrzowie i wójtowie, przedstawiciele wielu instytucji i firm. Były również delegacje z rejonów pińskiego na Białorusi i ostrogskiego na Ukrainie, z którymi powiat sandomierski utrzymuje partnerską współpracę. Na czele delegacji stali starostwie Walerij Rebkowec i Wasyl Duma.

Zagraniczni goście otrzymali od sandomierskich władz bochen chleba. - Mamy podobne tradycje i zwyczaje, nasza współpraca ma dobre perspektywy - zaznaczył starosta z Pińska.

Na placu można było podziwiać wieńce dożynkowe. Wszystkie, zgodnie z tradycją, zostały ośpiewane. Pierwszą nagrodę komisja konkursowa przyznała gminie Klimontów. To ten wieniec będzie reprezentować powiat sandomierski na dożynkach wojewódzkich.

Na scenie zaprezentowała się między innymi kapela góralska z Łącka, a wieczorem zespół No To Co. Podczas dożynek zostały wręczone nagrody laureatom powiatowego etapu konkursu "Piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku".

Na placu można było obejrzeć wystawę owoców i warzyw, a także zapoznać się z ofertą firm z branży rolniczej.

W czasie uroczystości oficjalnie została oddana do użytku nowa siedziba Urzędu Gminy. Poświęcił ją biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie