Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkół. KO przekazała resortowi edukacji swoje rekomendacje

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Powrót do szkół. KO przekazała resortowi edukacji swoje rekomendacje
Powrót do szkół. KO przekazała resortowi edukacji swoje rekomendacje fot. grzegorz olkowski / polska press
Koalicja Obywatelska przekazała Ministerstwu Edukacji i Nauki swoje rekomendacje dotyczące powrotu uczniów i nauczycieli do szkół. Wśród zaleceń znalazły się m.in. promocja szczepień, obowiązkowe testy, zmiana podstawy programowej i współpraca z samorządowymi.

Posłanka Katarzyna Lubnauer wyjaśniła, że Koalicja Obywatelska w piśmie przekazanym resortowi edukacji wskazała, że proponuje promocję szczepień wśród niezaszczepionych nauczycieli, a także możliwość zaszczenia inną szczepionką tych, którzy zaszczepili się np. tylko pierwszą dawką firmy Astra Zeneca.

Wskazała, że dzieci i młodzież mogą być najbardziej narażone na czwartą falę pandemii i należy podjąć działania w celu zwiększenia liczby szczepień u dzieci i młodzieży. - Powinien powstać centralnie stworzony informator, by wszystkie szkoły miały dla wszystkich rodziców informacje, dlaczego warto szczepić dzieci - podkreślała Lubnauer.

Parlamentarzystka zwróciła także uwagę, że brakuje jasnych wytycznych w sprawie zgód rodziców na szczepienia uczniów, np. w przypadku, gdy jeden z rodziców chce takiego szczepienia, a drugi nie.

Obowiązkowe testy i kampania promocyjna

Zdaniem polityków KO, pedagodzy, którzy się nie zaszczepili powinni obowiązkowo co tydzień przechodzić testy na obecność koronawirusa.

Lubnauer mówiła również o prowadzeniu stałej kampanii promocyjnej szczepień - zwłaszcza w regionach o niskiej wyszczepialności.

Posłana Kinga Gajewska mówiła natomiast, że potrzebna jest skuteczna kampania informacyjna temat Covid-19.

Podstawa programowa i psycholog szkolny

Przedstawiciele Koalicji chcą także zmian w podstawie programowej w szkołach i przedszkolach. Gajewska podkreśliła, że obecna podstawa programowa jest nieadekwatna do normalnych warunków i zbyt obszerna, a tym bardziej do edukacji zdalnej.

KO postuluje również wprowadzenie obowiązku zatrudnienia psychologa w każdej szkole.

Szybki internet i zdalna nauka

W rekomendacja KO znalazł się punkt dotyczący przyjęcia rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie nauki zdalnej lub hybrydowej przez dyrektora szkoły po konsultacji z samorządami.

Parlamentarzyści apelują również o wyposażenie wszystkich placówek w szybki internet.

Współpraca z samorządami

- Samorządy są organami prowadzącymi szkoły i to właśnie przedstawiciele samorządów najlepiej rozpoznają potrzeby konkretnych szkół i przedszkoli. Dlatego domagamy się tego, aby wszelkie decyzje dotyczące przechodzenia na nauczanie zdalne były konsultowane z samorządami - apelowała radna KO Dorota Łoboda.

Współpraca z samorządowymi miałaby polegać na konsultowaniu z nimi decyzji wprowadzanych przez MEIN dot. m.in. wszczepienia poszczególnych grup zawodowych, czy przygotowania precyzyjnych scenariuszy funkcjonowania szkół w trybie stacjonarnym, hybrydowym i zdalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powrót do szkół. KO przekazała resortowi edukacji swoje rekomendacje - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie