Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Księga Pamiątkowa poświęcona doktorowi Stanisławowi Janaczkowi - wielkiemu regionaliście, badaczowi dziejów Włoszczowy i okolic

Iwona Boratyn
Wystąpienie doktora Stanisława Janaczka.
Wystąpienie doktora Stanisława Janaczka. archiwum
W tym roku pożegnaliśmy doktora Stanisława Janaczka - jednego z największych badaczy dziejów Włoszczowy i okolic. Zmarł 29 lutego w wieku 77 lat. Hołdem dla tego wielkiego regionalisty będzie "Księga Pamiątkowa".

Do jej napisania gmina Włoszczowa i Drukarnia Kontur zaprosiły kilku autorów, zajmujących się dziejami Włoszczowy. Są wśród nich ksiądz doktor habilitowany Tadeusz Gacia (profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Katedra Filologii Łacińskiej Instytut Literaturoznawstwa), profesor Jerzy Sperka (Uniwersytet Śląski), Adam Malicki, Dariusz Kalina, doktor Lech Frączek, Paweł Ameryk, doktor Edyta Gawron (Uniwersytet Jagielloński), profesor Wacław Cabaj (Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa Kielce) i Dariusz Wieczorek. Trwają jeszcze prace redakcyjne, w tym roku dzieło trafi do druku. Będzie bardzo interesujące, wręcz odkrywcze. Pełne faktów, które nigdy dotąd nie ujrzały światła dziennego.

To dzięki Stanisławowi Janaczkowi powiat włoszczowski jako pierwszy w Świętokrzyskiem, a może nawet i w Polsce, mógł się pochwalić swoim "Słownikiem geograficzno-historycznym". Szczegółowo opisane zostały w nim nie tylko wszystkie położone na tym terenie miasta czy wsie, ale także ich najmniejsze części, jednostki administracji świeckiej i kościelnej, rezerwaty, wzniesienia, rzeki i strumyki. W "Słowniku" znalazły się informacje o miejscowościach, które już nie istnieją na mapie, a zachowały się w historycznych dokumentach. W sumie umieszczono w nim około pół tysiąca haseł, większość jest ilustrowana fotografiami, także archiwalnymi.

Doktor Stanisław Janaczek był autorem kilkudziesięciu publikacji poświęconym dziejom Włoszczowy i okolic. Zawdzięczamy Mu "Encyklopedię Włoszczowy". Zajmował się także historią Małogoszcza. Kierował wydawnictwami regionalnymi, był członkiem kolegium redakcyjnego "Głosu Włoszczowy". Pracował w Urzędzie Gminy Włoszczowa jako naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. Ostatnią jego monografią były dzieje Kurzelowa.

Urodził się na Mazowszu, we wsi Gulin, jednak swoje twórcze życie, pasje badawczą, wiedzę historyczną poświęcił ziemi włoszczowskiej. We Włoszczowie mieszkał 30 lat. Nie tylko sam odkrywał jej przeszłość, ale zarażał wiedzą i aktywnością innych. Jako człowiek był niezwykle spokojny, skupiony i bardzo wrażliwy.

Swoją przenikliwością i niepowtarzalnym podejściem, zarówno do życia, jak i do zgłębiania wiedzy, motywował do podejmowania różnego rodzaju wyzwań i projektów badawczych. Nie brakowało mu pomysłów i cierpliwości do ich realizacji. Jego inspiracja, a nade wszystko merytoryczna pomoc stanowiły fundament wielu konkretnych działań, publikacji naukowych, wydawnictw, prac naukowych, które ukazywały się na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Mecenasem tych dokonań był samorząd. Działalność ta pozwoliła wielu osobom, które nie są związane z miastem i gminą na bliższe poznanie dziejów tej części Polski.

Po Jego śmierci uznaliśmy, że najlepszym wyrazem podziękowania za Jego obecność wśród nas będzie przygotowanie publikacji, w której nie tylko współpracownicy - ale również wszyscy, którzy mieli okazję poznać doktora Stanisława Janaczka będą mogli oddać cześć Jego pamięci w formie, która wydaje się być najbardziej trafna i najlepiej związana z Jego życiem, czyli w ramach publikacji dedykowanej temu wielkiemu regionaliście.

Przygotowywane opracowanie jest więc zbiorem kilkunastu artykułów z dziejów Włoszczowy. Wielowątkowa problematyka wpisuje się niejako w zakres zainteresowań świętej pamięci doktora Janaczka, który nie ograniczał się do jednego wybranego problemu, jednej epoki, ale starał się poznać i zrozumieć wiele nowych kwestii związanych z życie państwa, społeczeństwa i jednostki. Mamy nadzieję, że publikacja ta pozwoli nam nie tylko na pogłębienie wiedzy historycznej, ale pozostanie na zawsze wyrazem pamięci mieszkańców naszej gminy.

Na zdjęciach w galerii: wystąpienie doktora Stanisława Janaczka; fragment rękopisu ze zbiorów I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie, udostępniony dzięki życzliwości dyrektor Bożeny Kaczor oraz okładki książek, których autorem był Stanisław Janaczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto