Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie film o zabytkowych organach w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Premiera w listopadzie

albo
W Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie powstaje film o zabytkowych organach
W Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie powstaje film o zabytkowych organach Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Grzegorza Pruskiego.
W tym tygodniu, trwały zdjęcia do wyjątkowego filmu o zabytkowych, barokowych organach, które znajdują się w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Pomysłodawca inicjatywy - organista parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka, Grzegorz Pruski, mówi, że film ma być niezwykłą promocją instrumentu oraz archiopactwa, a także możliwością zdobycia pieniędzy na dalszą ich renowację. Premiera około 30-minutowego filmu planowana jest na jesień.

Zabytkowe, barokowe organy jakie znajdują się w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie powstały w 1745-1754 roku i były pierwowzorem słynnych organów w Gdańsku-Oliwie. Obecnie wymagają gruntownej renowacji, a w tym może pomóc film, który o nich powstawał. Pomysłodawcą inicjatywy jest organista Grzegorz Pruski:

- Pomysł, aby nagrać film, przyszedł trochę przypadkowo. Po tym jak obejrzałem film profesora Krzysztofa Urbaniaka o renesansowych organach z Bazyliki w Olkuszu, stwierdziłem, że można by nagrać film także i u nas w Jędrzejowie. Początkowo chciałem zakupić sprzęt i nagrywać wspólnie z przyjacielem Marcinem Madejem. W międzyczasie skontaktowałem się z kolegą, Jakubem Garbaczem właścicielem firmy fonograficznej ARS Sonora, aby poradzić się profesjonalisty co i jak zrobić. Wtedy Jakub powiedział, że chętnie pomoże, dogadaliśmy się co do terminu i w ciągu trzech dni udało się nagrać odpowiednie kadry - mówił Grzegorz Pruski.

- Głównym celem projektu jest promocja tego wyjątkowego instrumentu i całego archiopactwa. W przyszłości pragniemy także, aby film przyczynił się do dalszej renowacji organów, by dzięki temu móc zdobywać pieniądze na ten cel. Jestem bardzo wdzięczny moim przełożonym, że zgodzili się na realizację filmu. Dziękuję ojcu opatowi Rafałowi Ścibiorowskiemu, ojcu przeorowi Brunonowi Paterewiczowi oraz ojcu proboszczowi Jakubowi Zawadzkiemu za to, że zgodzili się w ciągu tych trzech dni, by oko kamery oraz mikrofony były ustawione w całym archiopactwie, nawet podczas jutrzni - dodał organista.

W filmie widzowie zobaczą wyjątkowe ujęcia wnętrza i detale organów, które posiadają 42 głosy, pedał oraz 4 manuały - całkowicie niecodziennych obrazów, usłyszą piękny chorał gregoriański w wykonaniu jednego z ojców. Zobaczą także unikalne ujęcia całego archiopactwa.

- Skoro film o organach, zatem dla nas najważniejszy był ich dźwięk. Nagrywaliśmy więc w taki sposób, jak robi się to w studiu nagraniowym. Utwory wykonywał muzyk, organista Paweł Wróbel. W filmie pojawią się również wywiady. Wyjątkowe będą także ujęcia z wnętrza organów. Aby dźwięk był jak najlepszej jakości musieliśmy nagrywać w zupełnej ciszy, najczęściej wieczorami i nocą - opowiadał Jakub Garbacz z firmy fonograficznej ARS, Sonora.

Film ma trwać około 30 minut. Premiera planowana jest na jesień tego roku prawdopodobnie listopad. Realizacją filmu zajęła się firma fonograficzna ARS Sonora, Jakuba Garbacza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie