Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie smartfonowy przewodnik po pińczowskich zabytkach

Bartłomiej Bitner
Na mapie dźwiękowej znajdą się między innymi budynek Belwederu (w tle) i pomnik Adolfa Dygasińskiego - pokazuje Agnieszka Kucybała.
Na mapie dźwiękowej znajdą się między innymi budynek Belwederu (w tle) i pomnik Adolfa Dygasińskiego - pokazuje Agnieszka Kucybała. Piotr Kucybała
Rozpoczęła się realizacja ciekawego projektu - „niePrzewodnik Miejski po dawnym Pińczowie”

Zostanie stworzona nie tylko z myślą o niewidomych, ale o spragnionych wiedzy historycznej mieszkańcach. To mapa dźwiękowa Pińczowa z początków XX wieku, która jest w trakcie przygotowywania. - Będzie to aplikacja do ściągnięcia na komórkę. Dzięki niej poznanie historii naszego miasta powinno stać się łatwiejsze - mówi Agnieszka Kucybała z Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Mapa powstanie w ramach realizacji projektu pod nazwą „niePrzewodnik Miejski po dawnym Pińczowie”. Realizują go Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Świetlik w Pińczowie oraz Muzeum Regionalne w Pińczowie. - Będzie to mapa dźwiękowa, która zostanie stworzona w formie darmowej aplikacji na telefony komórkowe. Na mapie znajdą się wszelkie najważniejsze obiekty historyczne Pińczowa. Wśród nich umieszczone zostaną między innymi synagoga, klasztor reformatów czy kaplica świętej Anny. Będzie to 12 lub 13 lokalizacji. Wśród nich znajdą się też takie obiekty, które już nie istnieją, jak choćby stary cmentarz żydowski - mówi Agnieszka Kucybała.

O każdym zabytku będzie można usłyszeć najważniejsze informacje z nim związane, które przedstawi lektor. - Aplikacja będzie skierowana nie tylko do niewidomych. Stanie się idealna dla tych, którzy będą chcieli pogłębić swoją wiedzę o historii Pińczowa - podkreśla Agnieszka Kucybała. Dodaje, że po uruchomieniu aplikacji informacje o zabytkach będą czytane zgodnie z lokalizacją użytkownika. - Jeśli osoba, która korzysta z mapy dźwiękowej, będzie szła na przykład koło synagogi, to właśnie o niej usłyszy - zaznacza.

Na razie projekt jest w początkowej fazie realizacji. Niedawno rozpoczęła się i jeszcze trwa w Muzeum Regionalnym w Pińczowie zbiórka starych fotografii miasta. To dlatego, że z nich powstanie specjalna wystawa. Poza tym część zdjęć zostanie wykorzystana do stworzenia tablic informacyjnych przy zabytkowych obiektach. - Tablice będą przedstawiać architekturę, której już dziś nie zobaczymy w naszym mieście. Obok fotografii znajdą się też opisy zwiedzanych miejsc w językach polskim i angielskim, a także w braille’u - mówi Agnieszka Kucybała, dodając, że Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury ogłosiło nabór chętnych do grupy projektowej, która będzie tworzyć multimedialny „niePrzewodnik Miejski po dawnym Pińczowie”. Zgłoszenia i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 41-357-24-24, wewnętrzny 111.

- W tym tygodniu rozpoczęło się też nagrywanie dźwięków miasta, czyli na przykład odgłosów rozmowy czy powiewających na drzewach liści. Niebawem nagrywane będą wypowiedzi osób będących świadkami historii miasta, między innymi Teresy Znojek. Mapa do ściągnięcia za darmo z Internetu powinna być gotowa w połowie listopada - informuje Agnieszka Kucybała.

Koszt realizacji projektu to 31 tysięcy 900 złotych. Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2015” wyniesie 23 tysiące złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto