Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki. Ministerstwo Rozwoju przyznało na ten cel pieniądze Regionalnej Organizacji Turystycznej

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Powstanie Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki. Ministerstwo Rozwoju przyznało na ten cel pieniądze Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Jakie obiekty zostaną włączone do projektu?

Na realizację projektu „Wytyczenie i oznakowanie szlaku samochodowego pod nazwą: „Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki” Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego otrzymała wsparcie w wysokości 85 tysięcy złotych z Ministerstwa Rozwoju. ROT znalazł się w gronie 22 podmiotów z całego kraju, które uzyskały dofinansowanie z resortu.

- Zadanie polega na wytyczeniu i oznakowaniu drogowym i turystycznym „Świętokrzyskiego Szlaku Zabytków Techniki”. Szlak ten będzie szlakiem samochodowym, prezentującym i łączącym najważniejsze pod względem walorów historycznych i architektonicznych obiekty poprzemysłowe w regionie świętokrzyskim. Szlak obejmował będzie całą północną - wzdłuż rzeki Kamiennej - oraz środkową część województwa Świętokrzyskiego i liczył będzie około 200 kilometrów. Szlak tworzyć będą obiekty związane z tradycją hutniczą, górniczą, zbrojeniową, samochodową, metalurgiczną, kolejową i ceramiczną. W szlak wejdą obiekty o charakterze archeologicznym oraz obiekty ze Staropolskiego i Centralnego Okręgu Przemysłowego - mówi Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach.

Na liście znajdą się miedzy innymi takie placówki jak Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej, Ruiny Huty „Józef” w Samsonowie, Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” imienia Jana Pazdura w Starachowicach, Ostrowiecki Browar Kultury, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie czy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi.

- Szlak obejmuje głównie miejsca, gdzie turysta ma bezpośredni dostęp, które można zwiedzać w ramach muzeów. W projekcie uwzględniono również inne ważne miejsca i obiekty, które bez utrudnień można oglądać z zewnątrz. Obiekty zamknięte dla ruchu turystycznego, gdzie utrudnione jest zwiedzanie czy oglądanie z zewnątrz, niezabezpieczone obiekty będące w ruinie, usytuowane w zaroślach, nie zostały uwzględnione w projekcie. Nie wyklucza to jednak w przyszłości w ramach rozwoju projektu, dołączenie kolejnych obiektów do szlaku, pod warunkiem dostosowania ich pod kątem bezpieczeństwa i udostępnienia ich dla zwiedzających - dodaje Marcin Piętak.

Jak zaznacza, Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki jest sieciowym produktem turystycznym z dużym potencjałem rozwojowym. - Realizacja zadania powinna przełożyć na wymierny efekt gospodarczy i społeczny - mówi Marcin Piętak.

W ramach działania planowane jest oznakowanie 18 obiektów do których prowadzić będzie około 80 znaków drogowych. Zlokalizowane zostaną one przy drogach wojewódzkich, krajowych i gminnych. Przy wybranych obiektach pojawi się także 12 tablic opisowych. Na każdej z nich znajdą się informacje o danej atrakcji w językach polskim i angielskim. Na planszach zamieszczone zostaną logo szlaku oraz mapa z przebiegiem szlaku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie