Powszechny Spis Rolny 2020 w województwie świętokrzyskim

Artykuł sponsorowany Urząd Statystyczny w Kielcach

1 września ruszył Powszechny Spis Rolny

Na terenie całego kraju jest obecnie realizowany Powszechny Spis Rolny (PSR). Przez trzy miesiące będziemy zbierać informacje od użytkowników gospodarstw rolnych na temat użytkowanych gruntów, powierzchni zasiewów, nawożenia, zwierząt gospodarskich, budynków gospodarskich, maszyn rolniczych, czy ochrony roślin. Jest to niezwykle ważne przedsięwzięcie, które pozwoli ocenić stan polskiego rolnictwa po upływie 10 lat od poprzedniego spisu.

Jak powiedziała Pani Agnieszka Piotrowska-Piątek Dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach, zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego - Spis pozwoli zbadać zarówno wielkość, jak i kierunek zmian zachodzących w polskim rolnictwie. Aktualizacja danych na najniższym poziomie podziału terytorialnego jest niezbędna do prowadzenia polityki regionalnej, oceny rozwoju gospodarki rolnej. Wykorzystana zostanie również do programowania instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej, w tym negocjacji w ramach UE rodzaju oraz wielkości dopłat dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Istotne będzie także zbadanie wpływu rolnictwa na środowisko, krajobraz i zmiany klimatyczne.

Kogo dotyczy spis rolny?

Spis rolny obejmie wszystkie gospodarstwa rolne zarówno osób fizycznych (tj. gospodarstwa indywidualne) jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą.

Jak się spisać?

Podstawowym kanałem przekazywania informacji jest samospis internetowy. Aplikacja do samospisu jest dostępna na stronie spisrolny.gov.pl i będzie aktywna przez cały okres trwania PSR. Samodzielnie mogą się spisać także osoby, które nie posiadają urządzenia lub dostępu do Internetu. Z myślą o nich przygotowaliśmy odpowiednie stanowisko w Urzędzie Statystycznym w Kielcach.

O takie miejsca zadbały także urzędy gmin. W tych punktach będzie można liczyć na fachową pomoc przeszkolonych osób.
Dodatkowo będą wdrożone metody pomocnicze:

  • od 16 września wywiady telefoniczne przeprowadzane przez rachmistrzów telefonicznych,
  • od 1 października wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez rachmistrzów terenowych.

Dla wygody i komfortu naszych respondentów oferujemy możliwość spisania gospodarstwa na trzy sposoby (samospis, wywiad telefoniczny i bezpośredni). Udział w spisie jest obowiązkiem określonym ustawowo, ale wierzymy, że i bez obowiązku możemy liczyć na życzliwą współpracę. Zadbaliśmy o bezpieczeństwo zarówno respondentów, jak i rachmistrzów. Z uwagi na trudną do przewidzenia sytuację związaną z rozwojem epidemii COVID-19 i ewentualne trudności w realizacji wywiadów bezpośrednich, zapewniliśmy możliwość zastąpienia tej metody inną. Urządzenia rachmistrzów terenowych zostały wyposażone w funkcjonalność kanału telefonicznego, tak aby rachmistrz mógł realizować wywiady telefonicznie, a zastosowanie we wszystkich metodach zbierania danych tej samej interaktywnej aplikacji formularzowej gwarantuje płynność i łatwość adaptacyjną - dodała Dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Infolinia spisowa – dla wygody respondentów

Warto również pamiętać, że codziennie w godzinach 8.00 – 20.00 można się spisać poprzez infolinię spisową 22 279 99 99 wew.1, wybierając kanał „1” - spisz się przez telefon. Infolinia oferuje także kanał „2” gdzie można potwierdzić tożsamość rachmistrzów spisowych, uzyskać pomoc techniczną i merytoryczną.

Zebrane dane są pod szczególną ochroną

Dane przekazywane w ramach Powszechnego Spisu Rolnego są objęte tajemnicą statystyczną, czyli są udostępniane wyłącznie w formie zbiorczej, to znaczy takiej, która uniemożliwia identyfikację konkretnej osoby.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszą stronę
spisrolny.gov.pl

Dziś rozpoczynamy cykl Weekendowych konkursów SPISowych
#LiczySięRolnictwo

Co tydzień będziemy Państwa zapraszać do udziału w konkursach. Będzie dobra zabawa i atrakcyjne upominki. Już dziś pierwsza odsłona konkursu, do której zapraszamy użytkowników gospodarstw rolnych z województwa świętokrzyskiego, którzy spisali się poprzez samopis internetowy w Powszechnym Spisie Rolnym 2020.

Co zrobić, żeby wygrać zestaw fajnych i praktycznych upominków?

Wystarczy wypełnić formularz spisowy na stronie https://spisrolny.gov.pl, a następnie odpowiedzieć na pytanie: Co ile lat organizowany jest Powszechny Spis Rolny?

Na odpowiedzi czekamy od 4 do 6 września br. pod adresem e-mail: [email protected]. Do wiadomości należy dołączyć odpowiedni dokument związany z przetwarzaniem danym osobowych, szczegóły w Regulaminie Konkursu na stronie https://kielce.stat.gov.pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie