Pożar lokomotywy Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej....

  Pożar lokomotywy Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Pracownicy ciuchci ewakuowali pasażerów

  Elżbieta Zemsta, Przemysław Chechelski

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pożar lokomotywy Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Pracownicy ciuchci ewakuowali pasażerów

  ©PSP Jędrzejów

  Do groźnego pożaru lokomotywy Ciuchci Ekspres Ponidzie doszło w piątek po godzinie 11 w okolicach przystanku Wygoda.
  Pożar lokomotywy Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Pracownicy ciuchci ewakuowali pasażerów

  ©PSP Jędrzejów

  O kolejce  O kolejce


  Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa potocznie zwana "wąskotorówką", dawna Jędrzejowska Kolej Dojazdowa, powstała w 1917 roku. Jej trasa biegnie przez część regionu Ponidzia w południowej części województwa świętokrzyskiego, z Jędrzejowa, poprzez Jasionnę, Motkowice, Umianowice do Pińczowa. Istnieje także nie wykorzystywane odgałęzienie trasy w Umianowicach do Hajdaszka, Stawian Pińczowskich i Sędziejowic. Z uwagi na położenie szlaku w dolinie Nidy w 1998 roku, po kilku latach przerwy, postanowiono wznowić ruch turystyczny, który od tamtej pory rozwija się i funkcjonuje do dziś. Z przejażdżek kolejką korzystają co roku tysiące turystów. Organizowane są w każdą niedziele w od maja do końca września pociągi rozkładowe, wyjeżdżają również pociągi na zamówienie.  ZOBACZ
  Groźny pożar samochodów. Kierowcom udało się uciec  Ogień zauważono, gdy ciuchcia dojeżdżała do przystanku w miejscowości Wygoda w powiecie jędrzejowskim. - Maszynista zatrzymał kolejkę a trzech pracowników obsługujących ciuchcię wyprowadziło 128 pasażerów na zewnątrz - informowała Aleksandra Kokosińska z jędrzejowskiej straży pożarnej.

  Ogień zniszczył doszczętnie silnik maszyny i poważnie uszkodził przód lokomotywy. Strażacy dogasili tlące się elementy i zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Na miejscu działały cztery zastępy strażackie. - Na razie trudno jest mówić o przyczynach powstania pożaru. Będzie ustalał to biegły z zakresu pożarnictwa - mówili strażacy.

  Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa kursuje na trasie od Jędrzejowa do Pińczowa. Ciuchcia Ekspres Ponidzie przewozi pasażerów nie rozwijając dużych prędkości.

  Edward Choroszyński, prezes Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej mówił nam: - Zapaliła się najczęściej używana ostatnio - spalinówka. Mamy sprawną jeszcze jedną dużą spalinówkę oraz małą, potocznie zwaną "lidką". Jest również parowóz, ale on wymaga remontów. Poza tym przy takich suszach wyjazd parowozem byłby niebezpieczny. Strat jeszcze nie szacowaliśmy. Nie wiemy dokładnie co uległo spaleniu i jakie będą koszty naprawy. Przegląd lokomotywy będziemy robić w poniedziałek. Co mogło być przyczyną pożaru? Mogło być ich wiele. Mógł pęknąć wąż z paliwem, które mogło rozlać się na kolektor wydechowy. Pożar mógł powstać również od hamulców, choć jest to mało prawdopodobne ponieważ przed każdym wyjazdem są one płukane, obstukiwane, uważnie czyszczone.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018