Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w dawnej szkole w Wąsoszy. Ktoś podpalił zabytkowy budynek?

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Ktoś prawdopodobnie podpalił zabytkowy budynek po dawnej szkole w Wąsoszy koło Końskich. Strażacy przez pół nocy walczyli z żywiołem, niestety budynek spłoną niemal doszczętnie.

Ogień w zabytkowym, ale mocno zaniedbanym budynku zauważono przed północą w nocy z poniedziałku na wtorek.

- Na miejsce pojechały zastępy strażackie z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsoszy, tam okazało się, że ogień w całości obejmuje poddasze oraz strych po byłej szkole podstawowej – opowiadał Mariusz Czapelski z koneckiej straży pożarnej.
Wkrótce zaczęły dojeżdżać kolejne zastępy, rozpoczęła się trudna akcja gaśnicza. - Ogień był już w mocno zaawansowanej fazie, panowało silne zadymienie. Dodatkowo też był utrudniony dostęp do budynku przez gęste zarośla otaczające teren – dodawał Mariusz Czapelski.

Sprawy nie ułatwiało także i to, że budynek szkoły wykonany był technologią tradycyjną, czyli stropy były drewniane, podwójne deskowanie, docieplenie z trzciny i trocin. Dach o konstrukcji drewnianej – wyliczali strażacy.

Po północy na miejsce zdarzenia przybył zastępca komendanta powiatowego koneckiej straży pożarnej starszy brygadier Marek Kowalczyk, który przejął dowodzenie nad akcją. - Po zlokalizowaniu pożaru rozpoczęto dogaszanie zarzewi ognia. - Prowadzono prace rozbiórkowe nadpalonej konstrukcji dachu i stropów. Zniszczone drewniane elementy zrzucono na zewnątrz i przelano prądem wody – tłumaczył Mariusz Czapelski.

Jak podkreślali ratownicy, budynek, chociaż zabytkowy, był w złym stanie technicznym, brak okien, drzwi i podłączonej energii elektrycznej. Jako przypuszczalną przyczynę powstania pożaru przyjęto podpalenia, zwłaszcza, że w przeszłości ogień podkładano już kilkukrotnie. Policja prowadziła swoje czynności na miejscu.

Warto dodać, że budynek po dawnej szkole podstawowej w Wąsoszu liczy sobie ponad 100 lat. Według przekazów historycznych, szkoła powstała tam w początkach XX wieku.

W pierwszych latach XX wieku w jednej połowie mieszkał leśniczy, a w drugiej połowie Żyd Bloch, który dzierżawił od hrabiego fryszerkę na rzece Czarnej. Dwie dorosłe córki dzierżawcy uczyły miejscowe dzieci pisania i czytania - można to uznać za początki szkoły w tym miejscu. W 1916 roku hrabia Tarnowski przekazał na szkołę jedną połowę budynku. Ławki szkoln zrobił stolarz Lachowski z Małachowa. Resztę wyposażenia szkolnego finansowała Macierz Szkolna, ówczesne Stowarzyszenie Krzewienia Oświaty w Polsce mieszczące się w Stąporkowie.

Jesienią tego samego roku została otwarta trzyklasowa szkoła. W klasie pierwszej uczyły się dzieci od lat 7 do 14. W drugiej i trzeciej było mało dzieci, bo rodzice nie mieli pieniędzy na książki i nie zezwalali, zwłaszcza starszym chłopcom chodzić do szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie