Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie Jelczy w Ostrowcu. Wiele osób ma do tych autobusów ogromny sentyment

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Fot. Anna Śledzińska
Wysokie schody, twarde siedzenia, niedomykające się okna i drzwi, do których niejeden pasażer, w czasie największego rozkwitu komunikacji miejskiej, jechał dociśnięty mając nadzieję, że się w trakcie jazdy nie otworzą. Tak jeździło się Jelczami 120M, z których ostatnie dwa miłośnicy motoryzacji właśnie pożegnali.

Ostatnie autobusy z lat 90- tych niebawem znikną z Ostrowca

Członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy, Gdańska i innych miast, przyjechali do Ostrowca Świętokrzyskiego, by w swoim stylu pożegnać dwa, wycofywane z eksploatacji autobusy Jelcze 120M.

Pożegnalny przejazd odbył na trasie, która niemal pokrywa się byłymi liniami powiatowymi. Prowadził przez takie miejscowości jak Krynki, Styków, Godów, Bukowie, Mychów, Momina, Sarnia Zwola, Podszkodzie, okolice huty, Kąty Denkowskie i Sudół.

Jelcz 120M to 12-metrowy, średniopodłogowy autobus miejski o trzech dwuskrzydłowych drzwiach o układzie 2-2-2 produkowany przez zakłady Jelcz w Jelczu-Laskowicach w latach 1992–2007. W 1992 roku zaprezentowano i wdrożono do produkcji autobus Jelcz 120M, który jest modernizacją szeroko rozpowszechnionego w Polsce Jelcza PR110M. Najbardziej rzucającymi się w oczy zmianami stylistycznymi pojazdu było zastosowanie w górnej części ściany czołowej nowej wykonanej z tworzywa sztucznego obudowy zewnętrznej miejsca przeznaczonego na tablicę informacyjną oraz zastosowanie szyby tylnej o zmniejszonych wymiarach. Nieznacznie zmienione zostało również wnętrze pojazdu. Zlikwidowano dwa miejsca siedzące naprzeciw trzecich drzwi na rzecz przestrzeni dla osób stojących, oraz zmniejszono o 20 mm wysokość pierwszego stopnia w trzecich drzwiach. Jednak najważniejszą zmianą w stosunku do modelu PR110M było zastosowanie zmodernizowanego turbodoładowanego silnika WS Mielec SWT 11/300/1 o mocy maksymalnej 162 kW (220 KM) zblokowanego z 4-biegową skrzynią S4-95 produkcji polskiej.

- Jelcz wpisał się w nasz krajobraz dość znacząco, jako dzieci ze swoimi rodzicami, czy nawet dziadkami jeździliśmy tymi autobusami- mówi Michał Nowicki, kierowca Gdańskich Autobusów i Tramwajów, członek Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Klub powstał w Warszawie w kwietniu 1980 roku. Zrzesza miłośników komunikacji miejskiej z całej Polski. Jest posiadaczem licznej kolekcji pojazdów komunikacji miejskiej, a także pamiątek związanych z transportem. Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu współpracuje z organizacją od wielu lat.
– Podobnym autobusem, jaki wycofywany jest obecnie w Ostrowcu Świętokrzyskim realizujemy w Warszawie przejazdy na specjalnej linii turystycznej- mówi Paweł Sitek.- Przyciąga on rzeszę turystów, którzy chcą powspominać lata swej młodości. Uważam, że takie autobusy należy pożegnać godnie. Mają swój niepowtarzalny klimat.

Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu mówi, że dwa ostatnie Jelcze o numerach bocznych 711 i 713, są jeszcze wykorzystywane do przewozów wewnętrznych pracowników na terenie Celsy Huty Ostrowiec. Niebawem zostaną całkiem wyłączone z użytku.
- Oba pojazdy są sprawne, każdy ma przebieg ponad 1 miliona kilometrów- dodaje Stanisław Choinka, dyrektor do spraw technicznych.- Pojazd z numerem 713 praktycznie wszystkie części ma oryginalne. Z wyjątkiem zamontowanej później automatycznej skrzyni biegów.

Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu jest w trakcie realizacji projektu wymiany taboru autobusowego na nowoczesny i ekologiczny. Wysłużone pojazdy zastąpią między innymi autobusy hybrydowe i elektryczne. Stare autobusy, o ile nie znajdą się na nie chętni kolekcjonerzy, będą prawdopodobnie zezłomowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie