sportowy24
  Poznaj historię Wojtka z Kielc. Zdobywa medale, kibicuje...

  Poznaj historię Wojtka z Kielc. Zdobywa medale, kibicuje Koronie i Vive, rapuje i marzy o paraolimpiadzie (WIDEO)

  Sławomir Stachura stachura@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wojtek Makowski ma nadzieję, że za dwa lata pojedzie na paraolimpiadę do Rio de Janeiro.

  Wojtek Makowski ma nadzieję, że za dwa lata pojedzie na paraolimpiadę do Rio de Janeiro. ©Sławomir Stachura

  22-letni Wojtek Makowski po czterech latach przerwy wrócił do pływania i to z wielkimi sukcesami. Choć od urodzenia nie widzi, to prowadzi bardzo aktywne życie. Pisze teksty i nagrał nawet teledysk z muzyką rap.
  Wojtek Makowski ma nadzieję, że za dwa lata pojedzie na paraolimpiadę do Rio de Janeiro.

  Wojtek Makowski ma nadzieję, że za dwa lata pojedzie na paraolimpiadę do Rio de Janeiro. ©Sławomir Stachura

  Wojtek swoją przygodę z pływaniem zaczynał w kieleckiej Arce, gdzie kilkanaście lat temu rozpoczął treningi.

  Tata pływał, brat też

  - Do sportu, a szczególnie do pływania, ciągnęło mnie od zawsze i chyba mam to w genach - śmieje się Wojtek. - Mój tata pływał i osiągał nawet dobre wyniki jako junior, z kolei mój brat, Rafał Makowski, przez kilka lat z powodzeniem uprawiał najpierw pływanie a potem triathlon w Akwedukcie Kielce. Ja też chciałem uprawiać sport, choć wiadomo, że będąc niewidomym to trochę inna specyfika. Ale przez kilka ładnych lat jakoś dawałem radę i sprawiało mi to satysfakcję - mówi.

  Namówili go trenerzy

  Pięć lat temu Wojtek przestał jednak regularnie trenować w Arce, skupił się na nauce i na pływalni bywał tylko rekreacyjnie. Ale w 2013 roku, już jako student zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, wystartował w zawodach dla studentów, a tam wypatrzyli go trenerzy klubu uczelnianego AZS Warszawa. I namówili na to, by wystartował w akademickich mistrzostwach Polski dla niepełnosprawnych.  - I poszło mi na tyle dobrze, że wywalczyłem srebrny medal na 50 metrów stylem grzbietowym. Trenerzy Zbigniew Sajkiewicz i Waldemar Madej zaczęli mnie namawiać, bym zaczął regularnie trenować. Zgodziłem się i bardzo się z tego cieszę- mówi Wojtek.

  Makowski szybko zaczął poprawiać wyniki na treningach i w czerwcu tego roku wystartował na mistrzostwach Polski osób niewidzianych i niedowidzących w Szczecinie. Wypadł doskonale, zdobywając aż sześć medali! Był najlepszy na 50 metrów stylem grzbietowym i 100 m grzbietowym, drugi na 50 dowolnym i 100 dowolnym oraz trzeci na 200 dowolnym i 200 zmiennym.

  Brąz w Eindhoven

  - Po tym sukcesie otrzymałem powołanie do kadry Polski na tegoroczne mistrzostwa Europy seniorów dla niepełnosprawnych. Odbyły się na początku sierpnia w holenderskim Eindhoven. Wywalczyłem brązowy medal na 100 metrów stylem dowolnym z czasem 1:04.24 minuty, a do tego byłem czwarty na 50 dowolnym i 100 grzbietem. Biorąc pod uwagę fakt, że do regularnego pływackiego treningu wróciłem w październiku ubiegłego roku, po czterech latach przerwy, to chyba niezły wynik. W Eindhoven uzyskałem też minimum na mistrzostwa świata, które w 2015 roku odbędą się w Seulu. Zapału na pewno mi nie zabraknie, by dobrze przygotować się do tej imprezy. A takim moim marzeniem jest start na igrzyskach paraolimpijskich w 2016 roku w brazylijskim Rio de Janeiro. Zrobię wszystko, aby to marzenie się spełniło - uśmiecha się reprezentant Polski.

  Chodzi na mecze, nagrał teledysk

  Wojtek nie tylko uprawia sport, ale bardzo interesuje się też wynikami świętokrzyskich sportowców. Skończył licencjat i w październiku rozpocznie studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim na studiach dziennych. Ale gdy tylko ma czas, przyjeżdża do Kielc i kibicuje z trybun piłkarzom Korony Kielce i szczypiornistom Vive Tauron Kielce.

  - Atmosfera trybun jest wspaniała, więc gdy tylko jest okazja, chętnie chodzę na mecze Korony i Vive. To przecież zupełnie inne emocje, niż transmisja w radio czy w telewizji - mówi Wojtek.

  Kielecki pływak ma też szczególną pasję - lubi muzykę rap i sam nawet pisze rapowe teksty.

  - Muzycznego głosu to ja raczej nie mam, ale rzeczywiście piszę teksty. Takie tam moje różne przemyślenia. Nagrałem nawet w Kielcach teledysk. I powiem nieskromnie, że mi się podoba - kończy z uśmiechem Wojtek.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018