Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj kieleckich kawalerzystów. Wkrótce ich wielkie święto [ZDJĘCIA]

red
Już 26 maja odbędą się kieleckie obchody 100. rocznicy powstania 13 Pułku Ułanów Wileńskich - Patrona Kieleckiego Szwadronu Kawalerii.

„Nie zna, co klęski ułan wileński i grozą szumi proporzec nasz.
U Ostrej Bramy wiernie trzymamy, imieniem Polski żołnierską straż...”

Fragment tej kresowej pieśni, która stała się nieoficjalnym hymnem „trzynastaków” niech będzie wstępem do przedstawienia i przypomnienia kawalerii, jako rodzaju wojska, który dzisiaj - z naturalnych racji już nie istnieje w tradycyjnym – konnym wydaniu, a który za sprawą wojennych dokonań oraz literatury i sztuki bardzo mocno zakorzenił się w świadomości społecznej Polaków.
Kiedy kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia 1918 roku, w podwileńskim majątku Pośpieszka należącym do kresowej rodziny Aleksandrowiczów tworzył się konny oddział Samoobrony, prawdopodobnie żaden z ochotników kawalerzystów nie miał pojęcia, że formacja ta stanie się w niedługim czasie jednym z najbardziej zasłużonych i bojowych oddziałów kawalerii Wojska Polskiego.
Pośpieszka zapełniła się jeźdźcami, których wygląd można było porównać z postaciami znanymi z obrazów Grottgera lub Kossaka. Formowanie tego oddziału, było znakomitym przykładem pospolitego ruszenia XX wieku. Od kilku tygodni trwały bowiem przygotowania do obrony Wilna przed bolszewikami, kierowane przez gen. Władysława Wejtkę. Do obrony Wileńszczyzny „konno i zbrojno”, stawili się ziemianie, arystokraci, robotnicy, uczniowie, studenci, skauci, mieszczanie i chłopi. Historyczne często szable po przodkach zdjęte z naściennych kilimów, cywilne płaszcze, futrzane czapy, szuby i bekiesze, ponadto rozmaitość koni, oporządzenie oraz broń wojskowa mieszająca się z myśliwską, musiały zastąpić umundurowanie i uzbrojenie regularnego wojska. Od początku funkcjonowania, cechą charakterystyczną formacji była służba w niej przedstawicieli całych kresowych rodzin i zaścianków szlacheckich. Nazwiska takich rodów jak: Brochoccy, Stankiewiczowie, Nawroccy, Łappa, Prosińscy, Bohdanowiczowie, Aleksandrowiczowie, Borowscy, Masłowscy, Pożaryscy, Rudomino, Strumiłło, Rusieccy, Wańkowiczowie czy Meysztowiczowie, stały się na długie lata okresu międzywojennego swoistą „żywą lekcją historii” pułku. Kolejnym „znakiem firmowym” jednostki stała się służba przedstawicieli rodów kresowej arystokracji reprezentowanej przez Zyberk-Platerów, Paców, Sapiehów, Tyszkiewiczów, Mikulicz-Radeckich, Konstantego Druckiego-Lubeckiego czy Gustawa Hartingha.

Oddział na czele którego stanęli bracia Władysław i Jerzy Dąbrowscy stał się w niedługim czasie 1 Pułkiem Ułanów Wileńskich, a od wiosny 1919 roku – wchodząc do regularnych struktur odrodzonego Wojska Polskiego - 13 Pułkiem Ułanów, o nieoficjalnym ale otwarcie używanym i zatwierdzonym przez marszałka Józefa Piłsudskiego wyróżniku „Wileński”. Swoistą wizytówką pułku obok charakterystycznej barwy różowomalinowych otoków „imperiale rose”, przejętej po carskim 2 Pskowskim Pułku Lejbdragonów Marii Fiodorowny, stała się sława bojowa, szalona odwaga oraz bezgraniczne umiłowanie Ojczyzny i polskości Kresów. Dowody bohaterstwa okazane na polach bitew oraz kilkanaście śmiałych zagonów wykonanych na głębokie zaplecze nieprzyjaciela spowodowały, że ułani wileńscy stali się obiektem ogromnej popularności i uwielbienia na Wileńszczyźnie. Zasłużony bojową sławą pułk, w 1922 roku stanął garnizonem w Nowej Wilejce pod Wilnem skąd wyszedł na kolejną wojnę w sierpniu 1939 roku.

Kieleccy kawalerzyści

Współcześni kawalerzyści w charakterystycznych otokach symbolizujących 13 Pułk Ułanów Wileńskich, pojawili się w Kielcach już w 1982 roku. Byli to członkowie III Szwadronu 80 Konnej Drużyny Harcerskiej – dzisiejszej 13 Kieleckiej Drużyny Kawalerii Harcerskiej z Hufca ZHP Kielce-Miasto. To właśnie kieleccy harcerze konni jako pierwsi w Polsce przyjęli tradycje i barwy tego kresowego pułku – oddziału o ogromnych zasługach położonych dla niepodległości kraju oraz bogatych tradycjach kresowych i zagończykowskich. Niebagatelnym atutem przemawiającym za przyjęciem imienia i tradycji pułku ułanów z Nowej Wilejki, było zauroczenie klimatem kresowej jednostki oraz analiza szlaku bojowego pułku z walk Września 1939 roku, kiedy to jednostka z poświęceniem broniła północnych rejonów ówczesnego województwa kieleckiego.

Misja stworzenia nowoczesnej formacji kawaleryjskiej, wyszkolonej i wyekwipowanej zgodnie z przedwojennymi regulaminami, a przy tym cechującej się wysokim poziomem moralnym i przygotowaniem bojowym, trwa nadal.

Na przełomie wieków, na bazie wielu harcerskich drużyn kawaleryjskich w kraju rozpoczynały działalność jednostki kawalerii ochotniczej. Wtedy to właśnie, w 2000 roku powstał Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który rozpoczął werbunek osób wykazujących chęć kultywowania polskich tradycji patriotyczno-wojskowych. Funkcjonujący na tych podstawach Kielecki Szwadron Kawalerii jest organizacją paramilitarną i patriotyczno-wychowawczą, która uzyskała akceptację Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie na używanie imienia, barw i wyróżników patrona. Szkolenie ułanów i wierzchowców, nauka władania bronią, poznawanie historii i tradycji, nauka regulaminów, konserwacja sprzętu oraz szkolenie bojowe stanowią dzisiaj podstawy ułańskiego elementarza. Ułani którzy pomyślnie ukończyli szkolenie, to ludzie świadomi swojej roli w kultywowaniu tradycji, właściwym reprezentowaniu godności i honoru munduru wojskowego oraz podtrzymywaniu godnego wizerunku miasta i województwa.

Uroczystość 100 rocznica powstania pułku

Kieleccy ułani wileńscy już w ubiegłym roku rozpoczęli prace przygotowawcze do największego wydarzenia w historii Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, jakim są obchody 100. rocznicy powstania 13 Pułku Ułanów.

W ramach ułańskiego święta, które odbędzie się w Kielcach w dniu 26 maja, do naszego miasta przyjadą przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, członkowie Rodziny Pułkowej – potomkowie żołnierzy 13 Pułku Ułanów zamieszkali na terenie całej Europy, a także Polacy mieszający na Wileńszczyźnie. Zaproszenie do udziału w święcie przyjęły elitarne i doskonale wyszkolone oddziały kawaleryjskie zgrupowane w Federacji Kawalerii Ochotniczej oraz grupy kawaleryjskie podległe pod merytoryczny nadzór Ministerstwa Obrony Narodowej. W uroczystości wezmą także udział współpracujący z kieleckimi ułanami przedstawiciele polskich szkół w Wilnie, partnerskich szkół kieleckich, przedstawiciele organizacji kombatanckich, proobronnych i młodzieżowych.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.30 mszą świętą w kieleckiej Katedrze, której przewodniczył będzie ksiądz biskup Marian Florczyk. O godzinie 14 uczestnicy uroczystości przejdą ulicami miasta na Plac Wolności, gdzie odbędzie się główna część obchodów: apel pamięci w hołdzie poległym i zmarłym żołnierzom pułku oraz defilada z udziałem kompanii reprezentacyjnej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Dla mieszkańców Kielc zagra orkiestra wojskowa z Krakowa, Kapela Wileńska z Wilna. Przeprowadzone zostaną pokazy wyszkolenia i sprawności bojowej żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Uroczystość, którą Pan Andrzej Duda Prezydent Polski objął Patronatem Narodowym podsumuje odsłonięcie tablicy pamiątkowej zawieszonej na murach Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Gala Ułańska w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury, na którą ułani zapraszają wszystkich, którym bliskie są polskie tradycje wojskowe i patriotyczne.

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Chciał jechać po pijaku. Czy ktoś go powstrzymał?

Źródło:vivi24

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto