Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj zadania zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego w Kielcach

Agata Kowalczyk
freeimages.com
Od piątku mieszkańcy mogą się zapoznać z listą wszystkich inwestycji zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok.

Została opublikowana na stronie internetowej: budzetobywatelski.kielce.eu.

Po raz pierwszy wszystkie zadania są szczegółowo opisane, do tej pory w internecie pojawiały się tylko tytuły inwestycji, które często nie wyjaśniały, jaki rodzaj przedsięwzięcia kryje się pod nimi.

- Od kilku dni sprawdzamy wszystkie zadania pod względem formalnym i merytorycznym, między innymi czy są zgody właścicieli gruntu na zajęcie go pod inwestycję, czy projekt jest podpisany przez przynajmniej 15 osób, które skończyły 16 lat, czy inwestycję da się zrealizować do końca 2017, czy deklarowane koszty inwestycji są realne i mieszczą się w budżecie – wyjaśnia Wojciech Dudzic, dyrektor Wydziału Budżetu w kieleckim ratuszu. - Niestety już wiemy, że nie wszystkie projekty spełniają kryteria, na przykład autorzy najdroższej inwestycji, budowy wieży widokowej w rejonie Bukówki wycenili ją na ponad 5 milionów złotych, to więcej niż wynosi cały Budżet Obywatelski. W sumie do wydania jest 5 milionów złotych, w tym 1,5 miliona na małe inwestycje i 3,5 miliona na duże.

Do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 127 zgłoszeń, kilka mniej niż rok temu, w tym jest 86 małych inwestycji o wartości do 150 tysięcy złotych i 41 dużych.

Aż 96 zgłoszeń mieszkańcy przynieśli do ratusza w formie papierowej, tylko 17 wniosków wpłynęło przez internet a 14 wysłano pocztą. - Mimo zachęt niewielu mieszkańców skorzystało z internetu, dalej preferują tradycyjną formę papierową – ubolewa dyrektor.

Najwięcej zgłoszono budów i modernizacji chodników, schodów i parkingów, bo 20. Drugie miejsce zajmują propozycje urządzenia placów zabaw, jest ich 19, dalej są siłownie zewnętrzne (16), boiska (14) i przebudowy ulic (11). Ponownie jest zgłoszony plac zabaw do psów przy ulicy Jesionowej i Klonowej.- Dla mnie najciekawsze zadanie to budowa wodnego placu zabaw w Dolinie Silnicy, który w dzień służyłby dzieciom do zabawy a po zmroku zamieniałby się w podświetlaną fontannę, a także przebudowa i wzbogacenie w urządzenia do zabawy na przykład zjeżdżalnie wodne basenu przy ulicy Szczecińskiej – dodaje dyrektor. – Interesująco brzmi również zadanie „Plac-park pokoleń” przy ulicy Grochowej, gdzie obok placu zabaw dla dzieci mieszkańcy oczekują miejsca do wypoczynku dla seniorów.

Weryfikacja zadań potrwa do około 10 maja. W razie nieprawidłowości w zgłoszeniu, osoby, które odpowiadają za daną inwestycję mogą zostać zaproszone do ratusza, aby wnieść poprawki. Do 20 maja zostaną opublikowanie dwie listy zadań, zakwalifikowanych do głosowania i odrzuconych. Następnego dnia rozpocznie się głosowanie i potrwa do 5 czerwca.

- Cieszymy się, że Budżet Obywatelski cieszy się takim zainteresowanie mieszkańców. Takie zaangażowanie pozwala na budowę więzi między mieszkańcami, zarówno w trakcie zbierania głosów jak i podczas użytkowania wielu zgłoszonych inwestycji. Dzięki temu rozwija się społeczeństwo obywatelskie, które jest nam potrzebne do wspólnego działania – przyznaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie