Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozostali w pamięci. Wspominamy mieszkańców Kielc, których pożegnaliśmy w ostatnim roku

Anna Krawiecka
freeimages.com
W dniu Wszystkich Świętych przypominamy mieszkańców Kielc, którzy odeszli na zawsze tym roku. Ich nazwiska trwale zapisały się w pamięci lokalnej społeczności.

LISTOPAD

Tadeusz Balcerak. Żył 61 lat. Był kieleckim mistrzem ceremonii pogrzebowych wyznaniowych oraz świeckich. Słynął z taktu, profesjonalizmu, umiejętnego wspierania zrozpaczonych żałobników. Zmarł 31 października 2016 roku.

Irena Nadolska. Żyła 96 lat. Była długoletnią nauczycielką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, wychowawczynią w klasach o profilu gra na fortepianie.

Henryk Niedbała. Żył 81 lat. Był kieleckim lekarzem weterynarii. Na pogrzebie doktora pieniądze przeznaczone na kwiaty przekazano na karmę dla schroniska dla zwierząt.

Henryk Nyk. Był wieloletnim pracownikiem przygotowującym scenografie i lalki w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Janusz Purski. Żył 54 lata. Był kieleckim architektem z tytułem doktora, cenionym wykładowcą, wieloletnim pracownikiem Zakładu Architektury Użyteczności Publicznej Instytutu Projektowania Architektonicznego Politechniki Krakowskiej. Przygotowywał przyszłych architektów do egzaminu na studia.

Adam Rogoziński. Żył 73 lat. Był pracownikiem kieleckich biur projektowych i nauczycielem w szkołach zawodowych o profilu budowlanym.

Paweł Stanisław Sarnecki. Żył 77 lat. Był kielczaninem, profesorem zwyczajnym nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowcą Wyższej Szkoły Administracji Publicznej oraz Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora
Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Pracował w Kancelarii Sejmu, współtworzył Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej 1997.

Katarzyna Stawecka. Żyła 39 lat. Była kielczanką, doradcą marketingowym firm IBM, Agora, Coca-Cola, Canal+, Horteks, Orlen. Wspierała znacznymi kwotami akcje: „Szlachetna Paczka”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, „Siepomaga”, Polska Akcja Humanitarna. Zmarła w wyniku tragicznego wypadku w Maroku.

Leszek Rejmer. Przez całe zawodowe życie był związany z Polskim Towarzystwem Turystyczno- Krajoznawczym. W latach 1977-1989 pełnił funkcję sekretarza Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Radomiu. Po przeprowadzce do Kielc w latach 1992-99 został wiceprezesem w Oddziale Świętokrzyskim PTTK. Później przeniósł się do kieleckiego magistratu, kierował referatem turystyki, zajmował się promocją, przez wiele lat organizował kieleckiego „Sylwestra pod gwiazdami”.

Eugeniusz Szoła. Żył 82 lata. Był znanym kieleckim lutnikiem, kompozytorem, malarzem i poetą. Opatentował batutę z diodą, zbudował 44 instrumenty. Stworzył kilkaset kompozycji na skrzypce, fortepian i organy. Jego dzieła wystawiane były między innymi w Paryżu i Barcelonie. W swej pracowni, którą prowadził przez pół wieku, zgromadził unikalne instrumenty, portrety i rzeźby.

Roman Szpakowski. Żył 69 lat. Był znanym piłkarzem Avii Świdnik i Błękitnych Kielce. W Błękitnych grał w latach 1974-1983 w rozgrywkach III i II ligi. Występował na środku obrony, słynął z bardzo mocnych strzałów, czego efektem były efektowne gole z rzutów wolnych. W drugoligowych meczach w barwach Błękitnych zdobył 11 bramek.

Dariusz Włodarczyk. Kielczanin, bywalec deptaka. Widywało się go w autobusach, gdy udawał kontrolera, w jadłodajniach, gdzie zbierał pieniądze do kapelusza. Był popularny w śródmieściu, założono mu nawet konto na you tube zatytułowane " Darek z autobusu". Zmarł tragicznie w pożarze kontenera w Nowinach.

GRUDZIEŃ

Sławomir Antoszewski. Żył 60 lat. Był kieleckim malarzem, zajmował się rysunkiem i malarstwem sztalugowym. Szersza publiczność poznała go w 1988 roku podczas wystawy „Obrazy Irracjonalne”, zorganizowanej przez Biuro Wystaw Artystycznych Kielcach. W 1996 roku otrzymał Grand Prix prestiżowego konkursu "Przedwiośnie".

Janusz Chmielewski. Żył 80 lat. W latach 1956-1957 był tancerzem w Teatrze Muzycznym „Operetka” w Kielcach, później choreografem w Zakładowym Domu Kultury w Rudkach. Następnie pracował jako dekorator w Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem" w Kielcach i tu w latach 1961-65 prowadził zespoły taneczne w Garnizonowym Klubie Oficerskim. Był też tancerzem-solistą w Zespole Estradowym „Melorytm" i kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Kielce” przez 40 lat związanym z Wojewódzkim Domem Kultury. Reżyserował widowiska folklorystyczne oraz współpracował przy Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

Felicja Hajduk-Fronczyk. Żyła 77 lat. Była zasłużonym prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Julian Matla. Żył 86 lat. Był inżynierem, długoletnim zasłużonym działaczem Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddziału Kieleckiego.

Jadwiga Muszyńska. Żyła 70 lat. Była profesorem nauk humanistycznych, w latach 2005-2008 dyrektorem Instytutu Historii, a następnie, do 2012 roku, pełniła funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, do 2014 roku kierowała Zakładem Historii XVI-XVIII wieku. Wśród zasług profesor Jadwigi Muszyńskiej są zakończone sukcesem starania o przyznanie uczelni uprawnień do doktoryzowania dla literaturoznawstwa na filologii polskiej.

Eugeniusz Skuza. Żył 89 lat. Był żołnierzem Batalionów Chłopskich, porucznikiem, członkiem korpusu weteranów II wojny światowej. Został pochowany na cmentarzu w Białogonie.

STYCZEŃ

Mieczysław Bojczuk. Żył 85 lat. Był doktorem inżynierem, wybitnym specjalistą z zakresu mechaniki ciała stałego i teorii powłok, nauczycielem akademickim Politechniki Świętokrzyskiej, zasłużonym organizatorem życia naukowego, cenionym wychowawcą wielu pokoleń inżynierów.

Janina Grudzień. Żyła 89 lat. Była kielecką lekarką, specjalistą medycyny przemysłowej.

Bogusław Grzela. Żył 82 lata. Był działaczem kieleckiej piłki ręcznej, od połowy lat 60. do początków lat 70. ubiegłego wieku kierownikiem drużyny piłkarzy ręcznych Iskry Kielce. Był także członkiem pierwszego zarządu sekcji piłki ręcznej Korony Kielce, powstałej w lipcu 1973 roku po połączeniu dwóch kieleckich klubów - Iskry i SHL.

Jadwiga Jelonkiewicz. Była kieleckim lekarzem medycyny, specjalistą w dziedzinie choroby płuc.

Alicja Kozłowska –Klemińska. Żyła 78 lat. Była cenioną w Kielcach pływaczką, wychowanką Stali-Warty Poznań. W latach 1952-63 zdobyła w sumie 30 tytułów mistrzyni Polski, a także brązowe medale akademickich mistrzostw świata i Uniwersjady. W Kielcach mieszkała od 1956 roku i trenowała pływaków w kieleckich klubach: Tęcza, Kielce, Żak i Budowlani. Wychowała wielu medalistów mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych. Przez cztery kadencje pełniła funkcję prezesa Okręgowego Związku Pływackiego, założyła i prowadziła Świętokrzyskie Towarzystwo Sportu i Rekreacji "Ala”, uczyła pływać dzieci i prowadziła zajęcia rehabilitacyjne.

Urszula Opałko z domu Witoszyńska. Żyła 93 lata. Była długoletnim pracownikiem Towarzystwa Kultury Teatralnej przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach a także Teatru dla dzieci „Kubuś” i szkół muzycznych. W czasie wojny walczyła w szeregach Amii Krajowej.

Wiesława Pypeć. Żyła 63 lata. Była nauczycielką języka rosyjskiego w latach 1997 – 2004 w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Amelia Rozborska. Była wicedyrektorem Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach w latach 1975-1990, znakomitą nauczycielką, wychowawczynią wielu pokoleń uczniów „Elektryka”.

LUTY

Otylia Błońska. Żyła 90 lat. Była przez wiele lat nauczycielką w kieleckich szkołach, wychowawcą wielu pokoleń młodzieży.
Andrzej Ambrozik. Żył 71 lat. Był profesorem, wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej oraz Instytutu Pojazdów na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, wybitnym specjalistą z zakresu silników spalinowych, wykonawcą licznych projektów badawczych we współpracy z przemysłem, autorem publikacji z zakresu procesów spalania, termodynamiki technicznej a także cenionym promotorem prac doktorskich i dyplomowych.

Zofia Jarzyna. Żyła 63 lata. Była długoletnią wicedyrektorką szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, doskonałym wychowawcą.

Henryka Jóźwik, z domu Staneta. Żyła 79 lat. Była utytułowaną polską biegaczką. Największe sukcesy odniosła w 1963 roku, zdobywając mistrzostwo Polski na 1,2 kilometra na przełaj i na 800 metrów na stadionie. Była jeszcze trzykrotnie wicemistrzynią kraju – dwa razy w biegu na przełaj oraz na 800 metrów, siedem razy wystąpiła w meczach reprezentacji Polski w latach 1958-64. Trenowała w Ludowych Zespołach Sportowych w Staszowie, Łysicy oraz klubie Budowlanych Kielce. Po zakończeniu sportowej kariery wychowała wielu medalistów mistrzostw Polski i reprezentantów kraju. Pracowała również jako nauczyciel wychowania fizycznego i kurator sądowy. Przez wiele lat sędziowała zawody lekkoatletyczne w Kielcach.

Jarosław Kołodziej. Żył 89 lat. Był od 1951 roku dziennikarzem, kierownikiem działu ekonomicznego oraz sekretarzem redakcji „Słowo Ludu” a od 1966 roku zastępcą redaktora naczelnego Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Kielcach. W latach 1965-1976 sprawował mandat radnego Miejskiej Rady Narodowej w Kielcach, przewodniczył Komisji Kultury. Pełnił wiele funkcji w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich w latach 1964- 2002.

Marta Kozikowska. Żyła 81 lat. Była nauczycielką historii w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w latach 1962-1976, wspaniałym, odważnym pedagogiem, uczyła myśleć historycznie, patrzeć na wydarzenia w kontekście przyczyn, przebiegu i następstw.

Marek Miłek. Żył 58 lat. Był doktorem nauk ekonomicznych, wykładał w Wyższej Szkole Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych oraz Staropolskiej Szkoły Wyższej. Pełnił także funkcję prezesa świętokrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Łucja Nowak. Była cenionym nauczycielem akademickim na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej.

Paweł Przyłudzki. Żył 41 lat. Był judoką, cenionym trenerem Sportowego Klubu Kick Boxing Kielce. W Sportowym Klubie Soma Gym Kick Boxing Kielce zajmował się między innymi MMA i kick boxingiem.

Anna Sowa. Żyła 63 lata. Była pełnomocnikiem prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych. Z determinacją dążyła do usunięcia barier architektonicznych. Wspólnie z „Echem Dnia” prowadziła walkę z „jednych schodkiem”, który uniemożliwiał niepełnosprawnym dostanie się do wielu budynków. To dzięki niej pojawiły się w Kielcach proste ażurowe podjazdy. Pośredniczyła w sprowadzaniu z Niemiec i Włoch sprzętu rehabilitacyjnego, który rozdawała za darmo potrzebującym. Była laureatką Nagrody Miasta Kielce za 1999 rok.

Krystyna Felicja Wilczyńska. Żyła 86 lat. Była kielecką lekarką, specjalistą chorób wewnętrznych. Przez wiele lat przyjmowała chorych w niepublicznym zakład opieki zdrowotnej" Patron "w Kielcach.

Wiktor Baranowski. Żył 89. Był kielczaninem, żołnierzem Batalionów Chłopskich.

MARZEC

Grzegorz Borzych. Żył 43 lata. Był właścicielem drukarni cyfrowej Mino w Kielcach, zasłynął jako znakomity narciarz.
Małgorzata Byszewska. Żyła 63 lata. Była zasłużonym, długoletnim członkiem Rady Nadzorczej Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Kielcach.

Rafał Feliks Kwiatkowski. Żył 85 lat. Był długoletnim dyrektorem Kieleckich Zakładów Mięsnych, które za czasów dyrektora słynęły z dobrej masarni, zatrudniały 1,2 tysiąca osób, miały sieć własnych sklepów.

Janina Majcher. Była nauczycielką, przez całe swe zawodowe życie znakomitą wychowawczynią wielu pokoleń uczniów w Szkole Podstawowej numer 2 w Kielcach.

Jacek Maro. Żył 79 lat. Był inżynierem mechanikiem, zasłużonym pracownikiem Zakładów Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „Chemar” w Kielcach, zamiłowanym szachistą, wiceprezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szachowo - Warcabowego Osób Niepełnosprawnych "Caissa".

Krzysztof Sendys. Był kieleckim lekarzem, specjalistą dermatologiem i specjalistą medycyny pracy, wieloletnim pracownikiem Przychodni "Patron".

Tadeusz Woźniak. Żył 83lata. Był sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach w stanie spoczynku, wybitnym jurystą, wychowawcą kolejnych pokoleń prawników.

KWIECIEŃ

Janina Cwalina. Była lekarzem stomatologiem, od 1951 roku pracowała w kieleckich przychodniach, później prowadziła własny gabinet.

Paweł Dudziński. Żył 81 lat. Był lekarzem, specjalistą chirurgii urazowo-ortopedycznej, ostatnio pracował w Centrum Medycznym „Zagnańska”.

Stanisław Gad. Żył 71 lat. Był profesorem, wykładowcą na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej, nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń inżynierów.

Jan Juchnowski. Był długoletnim nauczycielem i pedagogiem, wychowawcą wielu pokoleń kieleckiej młodzieży w Zespole Szkół Zawodowych numer 3 imienia Stanisława Staszica w Kielcach.

Henryk Kłaczkiewicz. Żył lat 87. Był długoletnim dyrektorem kieleckich banków, znakomitym finansistą a także laureatem Nagrody Miasta Kielce za 1996 rok przyznanej za wkład pracy w rozwój o osiągnięcia Kieleckiego Oddziału Banku Śląskiego oraz działalność społeczną.

Krzysztof Małys. Żył 39 lat. Był starszym bibliotekarzem. Pracował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, przedtem był kierownikiem Archiwum Naukowego Muzeum Powstania Warszawskiego, kierownikiem Biblioteki i Archiwum Naukowego Muzeum Warszawy. Pasjonował się rekonstrukcjami historycznymi, należał do Regimentu Króla Jego Mości Władysława IV, Kompanii Wolontarskiej.

Tomasz Otmianowski. Żył 86 lat. Był profesorem, dziekanem Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej w latach 1996-2002,wybitnym specjalistą z zakresu eksploatacji maszyn, zasłużonym organizatorem życia naukowego i nauczycielem akademickim.

Witold Pyrkosz. Żył 90 lat. Był aktorem, debiutował w kieleckim Teatrze imienia Stefana Żeromskiego 19 stycznia 1955 w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego „Lekkomyślna siostra”. Znany był przede wszystkim z ról filmowych, było ich 80 oraz gry w serialach telewizyjnych takich jak "Janosik", "Alternatywy 4", "Czterej pancerni i pies”, „Dom”, „Tygrysy Europy”, przez 17 lat grał w serialu „M jak Miłość”.

Jarosław Sulej. Żył 50 lat. Dwadzieścia cztery lata był kapłanem, pracował w parafii pod wezwaniem świętego. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kielcach, wcześniej był wikariuszem w Czarncy w powiecie włoszczowskim a w ostatnich latach proboszczem parafii w Przemykowie, w gminie Koszyce.

Jan Wilczyński. Żył 68 lat. Od 2003 roku był prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach. Wcześniej przez ponad 30 lat kierował inwestycjami realizowanymi przez Kieleckie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, nadzorował działalność eksportową spółki BICK S.A w Niemczech, Rosji i Czechosłowacji. Był jednym z członków założycieli Towarzystwa Dobroczynności w Kielcach.

Wanda Ziętala-Olszyńska. Była specjalistą w dziedzinie stomatologii ogólnej i zachowawczej, leczyła pacjentów w kieleckich przychodniach.

MAJ
Jan Florczak
. Żył 86 lat. Był przez wiele lat w dyrektorem Centrali Nasiennej oraz Państwowych Zakładów Zbożowych w Kielcach, kombatantem wojennym.

Elżbieta Frankiewicz-Sierpińska. Żyła 59 lat. Była lekarzem, endokrynolo-giem, internistą, ostatnio pracowała w kieleckiej przychodni specjalistycznej Na Stoku.

Bogumił Gozdur. Żył 82 lata. Był znakomitym piłkarzem, karierę rozpoczął w AKS Alejki Kielce, w dzielnicy Szydłowek. Później grał w Gwardii Kielce, AZS AWF Warszawa i Warszawiance Warszawa. Jako szkoleniowiec pracował w Gryfie Gościcino, Bałtyku Gdynia, Lechii Gdańsk, Koronie Kielce oraz Błękitnych Kielce. W 1975 roku z Koroną wywalczył awans do drugiej ligi. W 1978 roku podobny sukces osiągnął z Błękitnymi, których również w prowadził do drugiej ligi. Był wiceprezesem Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

Henryk Kasprzyk. Żył 92 lata. Był kielczaninem, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem obozów koncentracyjnych Gross Rosen i Buchenwald.

Stanisław Kizner. Żył 66 lat. Był prezesem Zarządu Spółki „Odlewnia Chemar” w Kielcach. Miał ponad 35-letnie doświadczenie w branży odlewniczej, które zdobył jako prezes zarządu w Odlewni Rur Centrozap w Ostrowcu Świętokrzyskim, przedtem szef w Odlewni Żeliwa w Lublinie a ponadto członek zarządu Odlewniczej Izby Gospodarczej.

Maria Mania, z domu Dachowska. Żyła 96 lat. Była kielczanką, żołnierzem Armii Krajowej.

Paweł Pierściński. Żył 79 lat. Był artystą fotografikiem, publicystą, komisarzem ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej a także twórcą i animatorem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, autorem ponad 250 wystaw indywidualnych. Ponad 600 razy eksponował swe dzieła na wystawach w kraju i zagranicą. Zorganizował pracę studenckiej grupy artystycznej „Stodoła '60" „Grupy Roboczej" przy Świętokrzyskim Towarzystwie Fotograficznym, „Grupę 10 x 10". Utworzył Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach (1978) i kierował jego pracą jako prezes do 1988 roku, doprowadził do otwarcia stałej Galerii Fotografii w Kielcach.

Krzysztof Kwiatek. Żył 55 lat. Był barwną postacią kieleckich mediów, dziennikarzem prasowym, radiowym i telewizyjnym, komentatorem sportowym, pracował w „Gazecie Kieleckiej”, Kieleckiej Telewizji Kablowej a ostatnio w Telewizji Polskiej w Warszawie.

Jacek Nosek. Był lekarzem, specjalistą chirurgii onkologicznej, długoletnim pracownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach a także cenionym wieloletnim lekarzem drużyny Korony Kielce.

Lech Segiet. Żył 68 lat. Był nauczycielem wychowania fizycznego, przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego, instruktorem samoobrony. Pracował jako pedagog uliczny, był twórcą programów profilaktycznych dla młodzieży, prezesem Klubu Turystyki Pieszej „Przygoda”, pomysłodawcą zimowych wypraw na Łysicę oddających hołd pierwszym zdobywcom Mount Everestu zimą. Prowadził słynne ekstremalne drogi krzyżowe z Kielc na Święty Krzyż. Był jednym współtwórców szlaku turystycznego Jana Pawła II. Wiele razy prowadził grupę tak zwanym "mocarnym szlakiem" podczas Świętokrzyskich Rajdów Pielgrzymkowych. Kochał góry, zdobył Elbrus, Mont Blanc.

Jerzy Zaremba. Żył 80 lat. Uczył matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w latach 1969-1999 a w latach 1971-76 pełnił funkcję wicedyrektora tej szkoły. Wychował wielu wybitnych matematyków. Uczeń napisał: „Nie sposób zliczyć tej całej wiedzy, zarówno matematycznej, jak tej życiowej, którą nam Pan przekazał. Staliśmy się dzięki temu bogatsi na całe życie i potrafimy pełniej postrzegać świat”.

CZERWIEC

Jerzy Jermak. Żył 76 lat. Był aktywnym kieleckim radnym w kadencji 1990-94, inżynierem pracującym w rodzinnej firmie.

Karol Meissner. Żył 90 lat. Był benedyktynem, lekarzem i wybitnym wykładowcą psychologii. W powstaniu warszawskim służył jako sanitariusz. Po kapitulacji został wywieziony do obozów jenieckich do Niemiec. W 1958 już jako zakonnik rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Kielcach. Podczas nich w ramach Duszpasterstwa Akademickiego dużą część czasu poświęcał chorym i niepełnosprawnym. Był jednym z inicjatorów dokonania nowego przekładu Pisma Świętego zwanego „Biblią Tysiąclecia”. Zaadoptował melodie gregoriańskie do polskich tekstów liturgicznych. Był kompozytorem utworów muzycznych, między innymi do wierszy Kazimiery Iłłakowiczównej. Na prośbę ówczesnego kardynała Karola Wojtyły rozwijał duszpasterstwo rodzin i poradnictwa rodzinnego. Współtworzył Instytut Teologii Rodziny w Krakowie. Prowadził rekolekcje w kilkudziesięciu seminariach oraz wykłady z medycyny pastoralnej i teologii moralnej, wykładał psychologię i psychiatrię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Wojciech Rzepkowski. Żył 92 lata. Był podpułkownikiem dyplomowanym, dowódcą powstałego w 1963 roku Kieleckiego Pułku Obrony Terytorialnej imienia Leona Koczaskiego - – oddziału obrony terytorialnej ludowego Wojska Polskiego, jednostka liczyła etatowo 809 żołnierzy. Pułk rozmieszczony był w kompleksie koszarowym 4 pułku zmechanizowanego w Kielcach-Bukówce, w 1975 roku został rozformowany.

Elżbieta Szczęśniak. Żyła 89 lat. Była przez wiele lat pracownikiem Kieleckich Zakładów Graficznych, żołnierzem Armii Krajowej, przyjacielem harcerzy.

Kazimierz Adam Śliwkiewicz. Żył 75 lat. Był wieloletnim prezesem zarządu, dyrektorem generalnym: Zakładów Zbożowo-Młynarskich "PZZ" w Kielcach, Polskich Zakładów Zbożowych "Brzeg" SA, SA, Polskich Młynów SA, Spółdzielni Mleczarskiej w Żychlinie, Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Łodzi, wiceprezesem zarządu Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych w Łodzi, dyrektorem Wydziału Skarbu Państwa Urzędu Wojewódzkiego w Skierniewicach.

LIPIEC
Dariusz Bulski.
Żył 47 lat. Był znanym w Kielcach działaczem sportu akademickiego, w szczególności koszykówki, w którą grał przez wiele lat. Na początku lat 90. został prezesem Akademickiego Związku Sportowego w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Od tego czasu był nazywany „Prezesem”. Pracował w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach jako kierownik Zamówień Publicznych. Gdy zachorował sportowcy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na leczenie.
Aleksander Chycki. Żył 80 lat. Był księdzem, doktorem teologii. Przez 55 lat pełnił posługę kapłańską. Od 1970 roku przez wiele lat był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Pierwszą pracę jako kapłan podjął w Koniecpolu. Następnie studiował w Rzymie, gdzie zdobył tytuł naukowy doktora. Pełnił posługę także w Stanach Zjednoczonych. W stanie wojennym był przewodniczącym Biskupiego Komitetu Pomocy Internowanym i Więzionym w Kielcach. Należał do Wspólnoty księdza Jerzego Popiełuszki.

Dorota Działak. Była kierownikiem Sekretariatu Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Ksiądz Zbigniew Facler. Żył 68 lat. Był księdzem, święcenia kapłańskie przyjął w Kielcach 41 lat temu. Od lipca 1987 do 1992 roku organizował we współpracy z księdzem dziekanem Józefem Budzioszem nową wspólnotę parafialną w Jaworzni, w gminie Piekoszów. Przez 23 lata, do 2015 roku był proboszczem parafii w Żarczycach Dużych, w powiecie jędrzejowskim. Później mieszkał w rodzinnym Olkuszu i w Domu Księży Emerytów w Kielcach.

SIERPIEŃ

Ksiądz Stefan Borowiec. Żył 82 lata. Był księdzem prałatem, w latach 1976- 2011 proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Kielcach – Dąbrowie. Tamtejsza świątynia została wzniesiona w latach 1983 - 1992 z jego inicjatywy, przy ofiarności parafian i mieszkańców Francji, Alzacji, Lotaryngii, a w szczególności wspólnoty "Blandy" spod Paryża.

Mieczysław Franko. Żył 100 lat. Kiedy zaczęła się wojna w 1939 roku został młodym rekrutem na kieleckiej Bukówce, potem znalazł się w jednostce w Sandomierzu, został ciężko ranny w płuca pod Skierniewicami, pod Budziszynem stracił nogę. Po wojnie pracował w Kieleckim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, spółdzielni Kielczanka, był księgowym.
Grzechowski Stanisław. Żył 103 lata. Mieszkał w Wiśniówce koło Kielc. Był jednym z najstarszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Ryszard Kalinowski. Był radcą prawnym, wieloletnim członkiem samorządu radcowskiego, dziekanem Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.

Stanisław Pałys. Żył 86 lat. Był długoletnim dyrektorem, szefem kontraktów zagranicznych i przewodniczącym Rady Nadzorczej Exbud

Paweł Półrola. Żył 53 lata. Był znanym w regionie lekarzem neurologiem. Ponad 20 lat pracował na Oddziale Neurologicznym Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy. Prowadził w Kielcach Poradnię Neurologiczną "Synapsa". Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych, pracował na stanowisku adiunkta na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W praktyce lekarskiej łączył najnowsze osiągnięcia z neurologii z medycyną chińską – szczególnie akupunkturą. Przez 15 lat przewodniczył Polskiemu Stowarzyszeniu Zdrowotnemu Qigongu. Pełnił również funkcję członka zarządu i przedstawiciela Polski w Światowym Stowarzyszeniu Medycznego Qigongu w Pekinie. Opieką otaczał chorych na stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, wdzięczni pacjenci wielokrotnie nominowali go w plebiscycie Echa Dnia do tytułu „Lekarz Roku”.

Adam Ziółek. Żył 66 lat. Był wieloletnim prezesem Zarządu Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Armatury” w Kielcach, jednej z najstarszych w regionie Świętokrzyskim, założonej w 1959 roku.

Jolanta Zwierzchowska. Żyła 53 lata. Była zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

WRZESIEŃ
Paweł Jagniątkowski.
Żył 51 lat. Był kierownikiem „Toru Kielce” na Miedzianej Górze, od lat związanym ze sportami motorowymi i Automobilklubem Kieleckim. Zginął w wypadku śmigłowca, do którego doszło podczas Rajdu Liepāja rozgrywanego w pobliżu łotewskiego miasta Lipawa

Zdzisław Jagodziński. Żył 78 lat. Był długoletnim nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych numer 1 imienia
Mikołaja Kopernika w Kielcach. Redagował krzyżówki dla kieleckich gazet, a także pisał wiersze.

Irena Janowska (Pobocha). Żyła 82 lat. Była lekarzem chorób wewnętrznych, przez wiele lat pracowała w rejonowych przychodniach zdrowia, najpierw przy ulicy Zagórskiej, później przy u. Pomorskiej w Kielcach.

Witold Kowalski. Żył 71 lat. Był Głównym Architektem Wojewódzkim Województwa Kieleckiego, doświadczonym urbanistą, między innymi autorem projektu kościoła świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Zagnańsku, pomysłodawcą kieleckich osiedli Ślichowice i Dalnia w Kielcach. Należał do Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Architektów

Zygmunt Rutkowski. Żył 85 lat. Był inżynierem, długoletnim działaczem społecznym Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Ksiądz biskup Kazimierz Ryczan. Żył 78 lat. Był ordynariuszem diecezji kieleckiej, doktorem habilitowanym nauk teologicznych. Święcenia biskupie otrzymał w 1993 roku w kieleckiej Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Przedtem w latach 1970–1975 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Od 1976 pracował w Katedrze Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, objął funkcję kierownika tej katedry, był też prodziekanem KUL. W ramach Konferencji Episkopatu Polski należał do Rady Stałej, ponownie został wybrany do tego gremium w 2011 jako jeden z sześciu biskupów diecezjalnych. W 2013 roku nadano biskupowi Ryczanowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kielce.

Stanisław Styrcz. Żył 66 lat. Był doktorem nauk chemicznych, wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, autorem podręcznika do chemii kwantowej. Działał w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność” na uczelni. Był wielkim miłośnikiem gór, pasjonatem fotografii.

PAŹDZIERNIK

Tadeusz Feldo. Żył 82 lata. Był długoletnim prezes Zarządu oraz członkiem Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Turystycznego Łysogóry w Kielcach, przedtem prezesem spółki prezesem ,,Progress International'' .

Jarosław Kulpiński. Żył 62 lata. Był plastykiem, pracował w Domu Kultury Budowlanych w Kielcach jako instruktor, gdzie współorganizował ogólnopolski plener "Cztery pory roku - Ameliówka". Prowadził amatorskie Koło Artystów dla pasjonatów malarstwa. Dbał o "Galerię za torami", w której artyści amatorzy wystawiali swoje prace. Uczył młodszych fachowego spojrzenia na sztukę w Zakładowym Domu Kultury "ISKRA". W czasie stanu wojennego wspierał Kielecki Komitet Oporu Społecznego. Gdy osiadł w niemieckim Bambergu zdobił na zachodzie Europy wiele kościołów i miejsc pięknej, kamiennej architektury.

Adam Opoka. Był dyrektorem operacyjnym VIVE Transport Sp. z o.o., współpracującym z Grupą VIVE od 2006 roku, od ponad 20 lat związanym z branżą transportową. Wprowadzał innowacyjne łańcuchy dostaw w branży transportowej i logistycznej.

Krzysztof Wiatr-Siedlecki. Żył 73 lata. Był doktorem filologii rosyjskiej, językoznawcą, specjalista w zakresie metodyki nauczania języka rosyjskiego, byłym wicedyrektorem Instytutu Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wielkim przyjacielem młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie