Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozytywka wygrywająca „Mazurka Dąbrowskiego” trafiła do dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Kazimiera Zapałowa, honorowa kustosz dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach wraz z mężem Andrzejem Zapałą przekazali, na ręce wójta Tomasza Lato dziewiętnastowieczną szkatułkę z pozytywką odtwarzającą fragment melodii „Mazurka Dąbrowskiego”.

„Mazurek Dąbrowskiego” powstał właśnie 225 lat temu, w połowie lipca 1797 roku, jako utwór okolicznościowy ku pokrzepieniu serc. Zwany był „Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech”.

- Dziękujemy państwu Kazimierze i Andrzejowi Zapałom za ten kolejny, cenny podarunek. Zgodnie z wolą honorowej Kustosz pozytywka stanie w pokoju patriotycznym. Od dziś mieszkańcy gminy i turyści odwiedzający dworek będą mogli podziwiać eksponaty słuchając naszego hymnu narodowego – mówi wójt Tomasz Lato.

Słowa "Mazurka Dąbrowskiego są dziełem Józefa Rufina Wybickiego (1747-1822), napisane do starej polskiej melodii ludowej nieznanego autorstwa. Jak mówią historycy, już w roku 1798 „Mazurek Dąbrowskiego” był grany i śpiewany we wszystkich zaborach zniewolonej Polski, w domach szlacheckich i mieszczańskich. Towarzyszył później kolejnym ruchom narodowowyzwoleńczym, manifestacjom patriotycznym, obchodom rocznicowym – znali go wszyscy.

Melodyjka „Mazurka Dąbrowskiego” była wykorzystywana jako kurant w zegarach, montowana też jako pozytywka w szkatułkach zabawkach, podstawkach, w XX wieku także w kartach pocztowych i zapalniczkach – zawsze budziła wzruszenia. Warto tu wspomnieć epopeję Adama Mickiewicza i opisany powrót Tadeusza do Soplicowa, gdy młodzian:

z dziecinną radością pociągnął za sznurek,
by stary Dąbrowskiego usłyszeć mazurek.

Kasetka z drewna jesionu ma kształt prostokątny o wymiarach: długość 24 cm, szerokość 16 cm, wysokość 7 cm. Wieczko po zewnętrznej stronie zdobione płaskorzeźbioną gałązką miłorzębu, wewnątrz wykładka kartonowa z podobizną broszy patriotycznej sprzed Powstania Styczniowego (orzeł w otoku z napisem BOŻE ZBAW POLSKĘ).

Współczesny mechanizm pozytywkowy umieszczono centralnie w dolnej części kasetki na drewnianej podstawce.

Źródło: Gmina Masłów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie