Prace Dawida Szymczyka, utalentowanego rzeźbiarza z Chrobrza...

  Prace Dawida Szymczyka, utalentowanego rzeźbiarza z Chrobrza w Pałacu Wielopolskich

  ach

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jedna z zaprezentowanych rzeźb to „Portret babci”. Na zdjęciu jej autor - artysta Dawid Szymczyk wraz z babcią Władysławą.
  1/33

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Agata Chrobot

  - Będzie o nim bardzo głośno w świecie rzeźbiarzy - takie zdanie mieli ci, którzy w sobotę, 23 września uczestniczyli w wernisażu wystawy prac Dawida Szymczyka z Chrobrza. Uroczyste otwarcie zorganizowano w Pałacu Wielopolskich.
  Najpierw literacko
  Wernisaż poprzedziło spotkanie autorskie z pisarzem Janem Chruślińskim. Jego ostatnia książka „Z Chrobrza na wojenną tułaczkę” bezpośrednio dotyczy Ponidzia. Opowiada losy majora Jana Zgrzebnickiego, który pochodził właśnie z Chrobrza.
  Podczas spotkania, na którym obecni byli uczestnicy pleneru literackiego w Busku - Zdroju, Jan Chruśliński barwie opowiadał o tym jak powstała książka, a także przeczytał jej fragmenty.

  Pasja do rzeźbiarstwa zrodziła się w Chrobrzu
  Piękne, zachwycające, wyjątkowe - takimi słowami opisywano rzeźby, które przygotował Dawid Szymczyk na wystawę w Chrobrzu. Właśnie tam artysta ma swój dom rodzinny i tam narodziła się jego pasja do rzeźbiarstwa. - Miałem 12 lat, gdy stworzyłem moją pierwszą rzeźbę, wtedy już wiedziałem kim chcę być. Później ukończyłem Liceum Plastyczne imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach, a obecnie jestem studentem czwartego roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie - opowiadał 24 - letni artysta podczas wernisażu.

  Sobotnia wystawa była pierwszą w jego życiu. Przygotował na nią próbkę swoich prac, w postaci 10 rzeźb. Wykonał je z gipsu, marmuru i żywicy patynowej. Każda była wyjątkowa i niepowtarzalna, wszystkie łączyło jedno - były realistyczne, przedstawiały konkretne osoby. Stała tam piękna, naga „Anna”, Chopin, smutny Augustus, Partyzant o przerażającym wyrazie twarzy i ta, która wywołała mnóstwo pytań - „Portret babci”.

  - Rzeźba powstała już jakiś czas temu. Dawidek poprosił mnie żebym pozowała i się zgodziłam. Nie wiedziałam, że tutaj będę - mówiła wzruszona pani Władysława, 80 - letnia babcia artysty, której nie mogło zabraknąć podczas wernisażu.

  Rzeźba to coś wewnętrznego
  Goście z Buska - Zdroju zadawali mnóstwo pytań autorowi rzeźb. Byli ciekawi skąd wziął pomysły akurat na takie i...czy coś go łączyło z kobietami, które przedstawił. Zadano mu także pytanie, czy spotkał kiedyś jakąś osobę i wiedział, że chce ją wyrzeźbić.

  - Nigdy tak nie miałem. Są ludzie bardziej atrakcyjni fizycznie od innych - to oczywiste. Ale według mnie nie ma ludzi pięknych rzeźbiarsko. To jest coś takiego wewnętrznego. Lubię muzykę klasyczną, więc są tutaj kompozytorzy. Do pozostałych rzeźb, w większości, ktoś mi pozował. Znałem te osoby, ich historie i starałem się to pokazać - podsumował Dawid Szymczyk.

  Wystawę można oglądać w chroberskim Pałacu Wielopolskich do końca listopada. Wystawę zorganizował Ośrodek Kulturalno-Historyczny „Beldonek” .

  Dawid Szymczyk - Absolwent Liceum Plastycznego imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Obecnie student czwartego roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie. Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, medalierstwem oraz konserwacją zabytków. Angażował się w prace o charakterze konserwatorskim między innymi w renowacji polskich nagrobków na cmentarzu Bernardyńskim w Wilnie (Litwa), cmentarzu Feriköy oraz Haydarpaşa w Stambule (Turcja). W tym również oczyszczenie i zabezpieczenie płyty nagrobnej Adama Mickiewicza oraz renowacja nagrobka generała Mariana Langiewicza.


  ZOBACZ TAKŻE: Festiwal Muzyki Radiowej o Koronę Kielc

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda