Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Masłowie czytali "Balladynę" na wycieczce w Sandomierzu. "Ksiażkę można zabrać wszędzie"

Paulina Baran
Paulina Baran
Tegoroczną edycję Narodowego Czytania Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie zorganizowała inaczej niż dotychczas. Pracownicy biblioteki wraz z mieszkańcami gminy Masłów zwiedzili wybrane zabytki Sandomierza, by tam czytać fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Biblioteka chciała pokazać mieszkańcom, że czytanie nie jest nudne, książkę można zabrać ze sobą na wyjazd, możną ja czytać z podziałem na role, a czytanie w większej grupie może być interesujące również dla dorosłych. Biblioteka pragnie w ten sposób promować czytelnictwo i zachęcić dorosłych do jej odwiedzania.

Podczas wyjazdu, który poprowadziła pani przewodnik uczestnicy zwiedzili Bazylikę Katedralną pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest to kościół gotycki drugiej połowy XIV wieku. W jego wnętrzu zachowały się freski bizantyjsko- ruskie, ufundowane przez Władysława Jagiełłę oraz cykl malowideł ściennych „Martyrologium Romanum”, przedstawiający wybranych męczenników kościoła powszechnego i sandomierskiego. Zwiedzano również Podziemną Trasę Turystyczną. Był to półkilometrowy spacer po dawnych magazynach i piwnicach kupieckich, budowanych pod kamienicami i rynkiem w celu przechowywania towarów, którymi handlowali sandomierscy mieszczanie. Uczestnicy obejrzeli również Starówkę, na której znajduje się między innymi gotycki ratusz, z renesansową attyką i zegarem słonecznym oraz zabytkowe kamienice- Oleśnickich i Pod Ciżemką. Przewodnik pokazała gościom także zachowane elementy murów obronnych miasta- Bramę Opatowską oraz furtę dominikańską zwaną „Uchem igielnym”.

"Turyści" z gminy Masłów zwiedzili także Kościół pod wezwaniem Świętego Jakuba, będący najstarszym zachowanym kościołem w Sandomierzu. Jest to zabytek klasy zerowej, jeden z najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. We wnętrzu kościoła znajduję się między innymi XVII-wieczny sarkofag Adelajdy wykonany w jednym, dębowym klocu oraz kamienna płyta z rytym przedstawieniem miecza, pochodząca z pierwszej przeddominikańskiej świątyni.

Pracownicy masłowskiej biblioteki oraz mieszkańcy gminy Masłów mieli okazję pospacerować Wąwozem Królowej Jadwigi oraz zobaczyć rezerwat Góry Pieprzowe, z którego roztacza się urokliwy krajobraz Sandomierza i Wisły.

Pani przewodnik przybliżyła im również bohaterów legend sandomierskich. Opowiadała o Halinie Krępiance- dzielnej i honorowej kobiecie, która udaremniła splądrowanie Sandomierza przez Tatarów, Andrzeju Boboli- rycerzu, który wraz ze swoim koniem został przerzucony na drugą stronę Wisły, podczas wysadzania zamku przez Szwedów oraz o białych rękawiczkach Królowej Jadwigi, podarowanych mieszkańcom wsi, którzy udzielili pomocy zbłądzonemu orszakowi królowej.

Wyjazd zapewne na długo pozostanie w pamięci uczestników. Pracownicy biblioteki mają nadzieję, że nie zabraknie chętnych na kolejne czytelnicze eskapady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie