Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prąd drożeje. Samorządy powiatu skarżyskiego szykują się do oszczędzania

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Sposobem na oszczędzanie energii jest zmiana oświetlenia ulicznego na ledowe. Tak zrobiono w gminach Skarżysko - Kamienna i Łączna.
Sposobem na oszczędzanie energii jest zmiana oświetlenia ulicznego na ledowe. Tak zrobiono w gminach Skarżysko - Kamienna i Łączna.
Ceny energii drastycznie idą w górę, szczególnie odczują to firmy i... samorządy. Te z powiatu skarżyskiego należą do wspólnej grupy zakupowej, dzięki czemu mają taniej kupować prąd. Tymczasem przetarg na dostawy energii unieważniono, bo proponowana cena była o 300 procent wyższa od dotychczasowej. W trakcie jest kolejny. Gminy szykują się do oszczędzania.

Prąd drożeje. Samorządy powiatu skarżyskiego szykują się do oszczędzania

Ceny energii mocno idą w górę, samorządy muszą zacząć oszczędzać, by móc zapłacić za energię. Jakiś czas temu powstała wspólna grupa zakupowa, jej celem było negocjowanie korzystniejszych cen. Ogłoszony przetarg ostatecznie unieważniono. - Okazało się, że nowa cena jest o 300 procent wyższa od poprzedniej. A budżety samorządów i tak już się nie dopinają - wyjaśnia Mariusz Walachnia, wójt gminy Bliżyn. Ogłoszono nowy przetarg, jeszcze nie wiadomo, jaką cenę zaproponują samorządom dostawcy. Wójt Walachnia przyznaje, że rozważa wprowadzenie oszczędności. Prawdopodobnie w godzinach od 23 do 6 rano oświetlenie uliczne będzie wygaszane.

Inwestują, żeby oszczędzać

Takich planów nie ma na razie w gminie Suchedniów, ale i tam problem dostrzeżono. Władze wydały podległym sobie jednostkom polecenie maksymalnego oszczędzania energii. W Skarżysku - Kamiennej decyzje w sprawie oszczędności jeszcze nie zapadły, choć urzędnicy zastanawiają się nad sposobami ograniczenia wydatków na energię. Stolica powiatu jest w o tyle dobrej sytuacji, że przeprowadzono tam modernizację ulicznego oświetlenia, lampy zmieniono na ledowe, pobierające zdecydowanie mniej prądu. Podobnie jest w gminie Łączna. - Wymieniliśmy całe oświetlenie na energooszczędne, to pozwoliło ograniczyć zużycie prądu o 70 procent. To daje jakieś 200 tysięcy oszczędności rocznie, przy obecnych cenach. Poważnie rozważamy montaż fotowoltaiki przy szkołach, to również da oszczędności na energii - informuje Romuald Kowaliński, wójt Łącznej. W Skarżysku Kościelnym ograniczenie zużycia energii ma przynieść planowana termomodernizacja budynku urzędu gminy, na którą samorząd otrzymał dofinansowanie. - Jeśli do zimy sytuacja z cenami prądu się nie zmieni na lepsze, będziemy musieli pomyśleć o kolejnych sposobach na oszczędzanie - przyznaje Marzena Boczek, sekretarz gminy.

Powiat mądry przed szkodą

Powiat skarżyski postawił na termomodernizację budynków, trzy lata temu zawarł również umowę na dostawy energii, które gwarantują mu stałe ceny mimo ich obecnego wzrostu. - Powiat skarżyski od lat prowadzi politykę oszczędnego korzystania z nośników energii w swoich obiektach oraz stara się oszczędzać energię w budynkach powiatowych poprzez termomodernizację budynków, wymianę oświetlenia i sprzętu oraz montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Zarówno starostwo powiatowe jak i budynki, w których mieszczą się nasze jednostki takie jak szkoły, domy pomocy społecznej, szpital są w pełni zmodernizowane. W tym roku termomodernizujemy ostatni budynek będący w zasobach powiatu przy ulicy Sikorskiego 20, do którego zostanie przeniesiony Powiatowy Urząd Pracy. Na ten cel pozyskaliśmy środki z Polskiego Ładu. W 2019 roku Zarząd Powiatu Skarżyskiego zlecił przeprowadzenie audytu w zakresie redukcji opłat dystrybucyjnych za energię elektryczną, ciepło sieciowe i gaz sieciowy nieruchomości stanowiących mienie powiatu. Na tej podstawie wdrożone zostały optymalne taryfy, dostosowane do faktycznych potrzeb jednostek, wprowadzono kompensację energii biernej oraz dostosowano moce ciepła sieciowego do potrzeb poszczególnych budynków. Dzięki wprowadzonym zmianom w ciągu ostatnich trzech lat powiat zaoszczędził w tym zakresie ponad 300 tysięcy złotych. Od 2019 roku powiat skarżyski posiada także wieloletnie umowy na dostawę energii elektrycznej dla swoich jednostek. Umowy te gwarantują stałe ceny zakupu energii elektrycznej do końca 2023 roku mimo ich wzrostu - wyjaśnia Jolanta Jagiełło, rzecznik starostwa powiatowego w Skarżysku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie