Prawdziwa historia błyskawicznej drogi do sukcesu Farta...

  Prawdziwa historia błyskawicznej drogi do sukcesu Farta Kielce

  Sławomir STACHURA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Drużyna Farta Kielce powstała w 2007 roku i dopiero po trzech sezonach miała powalczyć o awans do pierwszej ligi. Ale kieleccy siatkarze wykonali plan z nawiązką i już teraz są w ekstraklasie!
  Inicjatorem całego "zamieszania", jeśli chodzi o utworzenie seniorskiego zespołu siatkarzy w Kielcach, był Grzegorz Dudek, obecny kierownik drużyny. Pracował z siatkarską młodzieżą w Salosie Kielce i marzył o tym, by ci najbardziej utalentowani nie odchodzili z Kielc tylko dlatego, że nie ma klubu mającego sekcję seniorów. Znany z zamiłowania do siatkówki prezes Mirosław Szczukiewicz dał się namówić do założenia sekcji w klubie Fart, który do tej pory był znany jedynie z szachów, a trzecią osobą, która chodziła za utworzeniem ligowej drużyny w Kielcach po wielu latach przerwy, był Jacek Sęk, prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej i jednocześnie międzynarodowy sędzia siatkówki.
  Jego osobiste kontakty pozwoliły na sprowadzenie do Kielc trenera Dariusza Daszkiewicza, który pracował z pierwszoligowym zespołem Szkoły Mistrzostwa Sportowego Spała, składającym się z młodzieżowych reprezentantów kraju.

  Drużyna przystąpiła do rozgrywek, kupując niejako miejsce w drugiej lidze - jest taka możliwość, jeśli inne zespoły rezygnują z udziału w rozgrywkach z różnych przyczyn - w pierwszym sezonie zajęła trzecie miejsce w tabeli i już w 2008 roku brała udział w rundzie play off o awans do pierwszej ligi. Przegrała w trzech meczach 0:3 z Będzinem, ale i tak awans do play off był nie lada wyczynem, bo walkę o pierwszą ligę Fart miał zgodnie z założycieli klubu, tak na poważnie rozpocząć dopiero w 2010 roku.

  Kielczanie już w następnym sezonie awansowali jednak na zaplecze PlusLigi, choć łatwo nie było. Zajęli co prawda pierwsze miejsce w tabeli drugiej ligi, wygrali rundę play off, ale w turnieju mistrzów drugich lig w kwietniu 2009 roku, którego byli organizatorem, nie zdołali zająć jednego z dwóch miejsc premiowanych awansem. Z turnieju w Kielcach awansowały Ślepsk Suwałki i Joker Piła, a kielczanie pojechali na turniej ostatniej szansy do Jaworzna. I tam niespodziewanie osiągnęli historyczny sukces, zajmując drugie miejsce i zapewniając sobie pierwszą ligę. Po raz pierwszy w historii Kielc męska drużyna siatkarzy wywalczyła awans na zaplecze ekstraklasy.

  To, co zrobili jednak siatkarze Farta w tym sezonie, przeszło już najśmielsze oczekiwania największych optymistów. Kielczanie jako beniaminek zajęli w pierwszej lidze drugie miejsce za Treflem Gdańsk, w pierwszej rundzie play off ograli w trzech meczach Jokera Piłę, a w finale Trefla Gdańsk. - A wszystko w niespełna trzy lata - mówi jeden z autorów sukcesu, trener Dariusz Daszkiewicz, który tworzył zespół i jest z nim od początku. Od początku są też w Farcie Sławomir Jungiewicz i Adrian Staszewski, w 2008 roku wzmocnili zespół Michał Kozłowski, Martin Sopko, Miłosz Zniszczoł, Krzysztof Makaryk, Adam Swaczyna i Mateusz Zarankiewicz, a przed tym sezonem do Kielc przyszli Kacper Bielicki, Greg Sukoczew i Maciej Krzywiecki.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo