Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 1700 osób uczestniczyło w 23. Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym Święty Krzyż 2022. Mszy przewodniczył biskup Jan Piotrowski

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w ramach 23. Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego "Święty Krzyż 2022" dotarło 1692 turystów-pielgrzymów. Hasłem tego wydarzenia były słowa „Krzyż znakiem jedności i pokoju”.

Prawie 1700 osób uczestniczyło w 23. Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym Święty Krzyż 2022

W tym roku turyści - pielgrzymi wędrowali prowadzeni przez Przewodników Świętokrzyskich Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego 14 trasami. Rajd zakończyła Msza Święta na Świętym Krzyżu, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Jak powiedziała Renata Dudzik-Gruszka, komandor rajdu, w tym wydarzeniu uczestniczyło 38 księży, 6 sióstr zakonnych, 122 opiekunów świeckich oraz 85 przewodników PTTK. Ciekawostką jest to, że w rajdzie wziął udział 21-miesięczny Dawid Januchta, który wędrował z rodzicami Katarzyną i Pawłem. Jeden z pielgrzymów przybył na rowerze, pokonując ponad 100 kilometrów.
W rajdzie uczestniczyli także Róża (14 miesięcy) i Józio (3 lata) - przeszli 9 km z Bielin na plecach rodziców Ilony i Grzegorza Rynk.

- To wszystko, co skrywa się w tajemnicy Krzyża jest dla człowieka i jego odkupienia, jego szczęśliwej przyszłości. Tę myśl podpowiada nam święty Paweł w Liście do Filipian. Dzieło odkupienia ludzi, to dzieło takiej miłości, której człowiek nie jest w stanie pojąć, ale Pan Jezus mówi nam o tej miłości słowami z Ewangelii świętego Jana: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne". Tak więc śmierć niczego nie kończy, ponieważ było Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i ono otwiera nieznaną dotąd człowiekowi perspektywę nadziei, która sięga nieba – mówił w czasie homilii ordynariusz diecezji kieleckiej.

- Podążajmy więc z Jezusem Chrystusem, naszym Panem i Odkupicielem. Może nie bez trudu, ale idąc z Chrystusem idziemy w atmosferze pokoju i jedności. Możemy iść nie tylko obok siebie, ale razem. A wtedy będzie nam towarzyszyć nadzieja, która przekracza horyzont ludzkiego spojrzenia, sięga wieczności

- dodał biskup Jan Piotrowski.

Przed Eucharystią odbyło się wręczenie odznak „Korona Gór Świętokrzyskich” oraz odznaczeń PTTK. Jak powiedział ksiądz Jacek Kopeć, koordynator diecezjalny, Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy, to liczebnie największa impreza turystyczno – religijna w Polsce (w 2014 roku w Rajdzie uczestniczyło ponad 5100 osób). Uczestniczą w nim dzieci, młodzież i starsi. Wspólne wędrowanie jest potwierdzeniem umiłowania Krzyża Świętego, wiary w Boga, miłości do człowieka i Ojczyzny oraz wyrazem podziwu dla piękna Gór Świętokrzyskich.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie