Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 200 młodych samobójców przez rok! W Kielcach odbyła konferencja o depresji u dzieci

Iwona Rojek
Doktor Kamila Lenkiewicz, profesor Jolanta Półrola Parol oraz doktor  Anna Hajdukiewicz w czasie konferencji naukowo szkoleniowej  na temat zapobieganiu depresji i samobójstwom.
Doktor Kamila Lenkiewicz, profesor Jolanta Półrola Parol oraz doktor Anna Hajdukiewicz w czasie konferencji naukowo szkoleniowej na temat zapobieganiu depresji i samobójstwom. Dawid Łukasik
„Depresja u dzieci i młodzieży. Poznać, zrozumieć, pomagać” – Konferencja Naukowo – Szkoleniowa pod takim hasłem z udziałem wybitnych specjalistów odbyła się we wtorek w Centrum Kongresowym w Kielcach. Konferencja na czasie, ponieważ coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia depresyjne, a wielu z nich popełnia w tym stanie samobójstwo. W Polsce najmłodszy chłopiec, który odebrał sobie życie miał 7 lat.

Organizatorem konferencji była Staropolska Szkoła Wyższa, a podczas jej rozpoczęcia profesor Jolanta Góral – Półrola, prorektor do spraw rozwoju uczelni powiedziała, że coraz częściej zauważają ten problem u młodzieży, czego dawniej nie było.

- Depresja dotyka coraz więcej młodych ludzi, którzy pozornie wyglądają na zadowolonych, a w rzeczywistości bardzo cierpią – mówiła prorektor. - W związku z tym postanowiliśmy naświetlić ten problem przybyłym, a przede wszystkim znaleźć skuteczne rozwiązania jak można zapobiegać depresji i samobójstwom.
W depresji trudno jest się uczyć

Wszystkie wykłady zawierały niezwykle ciekawe dane, badania, spostrzeżenia, które mogą pomóc zarówno rodzicom, nauczycielom, osobom mającym depresję jak i ich przyjaciołom, którzy czasami w porę dostrzega, że coś złego dzieje się z ich rówieśnikiem.

Doktor Kamila Lenkiewicz, psychoterapeuta, dyrektor do spraw psychoterapeutycznych Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i Młodzieży w Warszawie mówiła nie tylko o tym jak bardzo depresja upośledza koncentrację, pamięć, możliwości przyswojenia wiedzy, skupieniu się na czytaniu książek, ale także o tym, że bardzo trudno jest funkcjonować w takim obniżonym nastroju.

- Terapii powinna zostać poddana cała rodzina, bo wszyscy jej członkowie cierpią i często nie wiedzą jak mają postępować – podkreślała doktor Lenkiewicz. – Poza tym samodzielnie z depresji jest bardzo ciężko wyjść, potrzebna jest specjalistyczna pomoc - dodawała.

Kontrakt na życie
Agnieszka Kania, psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno Pedagogicznych informowała co należy zrobić, aby zapobiec samobójstwu dziecka.

- Często takie dziecko jest już w terapii i ja najczęściej stosuję trzy kroki, zawieram z taką młodą osobą kontrakt na życie, zastanawiamy się co zrobić w momencie pojawienia się bardzo silnych myśli samobójczych, tworzę dla niego sieć wsparcia, ustalamy konkretne osoby, do których może jak najszybciej się zwrócić w momencie kryzysu, podaję też swój adres mailowy, może do mnie napisać o tym, że już nie daje rady i obawia się tego co może zrobić, oraz opracowuję strategię zapobiegawczą – wymieniała.

– Trzeba pamiętać, że najbardziej liczy się czas, bo plan popełnienia samobójstwa może narodzić się u nastolatka w ciągu paru godzin - mówiła Agnieszka Kania.

Psycholog Magdalena Krzyżak z tego samego Zespołu uczulała, że w powstaniu depresji duży udział mają nieprawidłowe, chłodne kontakty między dzieckiem a matką, lub znaczącym opiekunem w ciągu pierwszych miesięcy i lat jego życia.

– Brak bliskości, przytulania, reagowania na potrzeby dziecka może skutkować u niego niewłaściwym rozwojem mózgu i zaburzeniami emocjonalnymi do końca życia – mówiła psycholog.

Poza tym złe kontakty, jakie miała matka z własną rodzicielką może potem nieświadomie przenosić na swoje dziecko. Z kolei psycholog doktor Danuta Kossak, prorektor Staropolska Szkoły Wyższej do spraw dydaktycznych i studenckich informowała że życie w pośpiechu, zbyt wysokie wymagania i ambicje, perfekcjonizm , rywalizacja też sprzyjają pojawieniu się depresji. – Nastolatek w depresji ma niskie poczucie wartości, bywa agresywny, nie jest w stanie sprostać nawet najprostszym zadaniom, czuje się niekochany, dlatego najbliżsi koniecznie muszą być wyczuleni na jego zachowanie – podkreślała.

Ukrywają chęć odebrania sobie życia

Z kolei doktor Danuta Czerwińska Ćwiąkała poinformowała, że po chorobach nowotworowych i wypadkach, depresja jest trzecim powodem zgonów młodych ludzi.

– Niestety dramatycznie brakuje u nas psychiatrów dziecięcych, zamykane są kolejne oddziały – mówiła.

- W Polsce na siedem milionów uczniów przypada 460 psychiatrów. To stanowczo za mało. A 80 procent młodych ludzi popełnia samobójstwo w stanie depresji. W Kielcach w 2018 roku samobójstwo popełniły 199 młode osoby. Ale mogą to być dane mocno zaniżone, bo wiele nastolatków chce odebrać sobie życie łykając leki, ale potem wpada w panikę, prowokuje wymioty i nikogo o tym nie informuje.

Konferencja, jak mówił Jan Telus, rektor uczelni została zorganizowana wspólnie z Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Miejskim Zespołem Poradni Psychologiczno Pedagogicznych w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie