Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 4 tysiące pielgrzymów dotarło na Święty Krzyż. Byli to uczestnicy rajdu i pielgrzymki rowerowej [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]

Dorota Kułaga
Tłumy wiernych uczestniczyły w mszy na błoniach świętokrzyskich. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej.
Tłumy wiernych uczestniczyły w mszy na błoniach świętokrzyskich. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej. Zdjęcia Dawid Łukasik/Łukasz Zarzycki
Blisko 4 tysiące pielgrzymów dotarło w sobotę na Święty Krzyż. 3676 osób wzięło udział w XIX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym Święty Krzyż 2018, 80 osób w VI Pielgrzymce Rowerowej na Święty Krzyż, byli też pątnicy, którzy indywidualnie dotarli do tego sanktuarium.

W XIX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym "Święty Krzyż 2018" uczestniczyło 3676 turystów-pielgrzymów, w tym 62 księży, 18 sióstr zakonnych i 233 opiekunów świeckich. Rajdowe trasy prowadziło 102 przewodników świętokrzyskich PTTK. Najliczniejsze trasy - Widokowa z Nowego Skoszyna - 639 osób, Zbójecka z Bielin - 611 osób i Modrzewiowa z Rudek - 601 osób.
Najliczniejsze grupy rajdowe - 191-osobowa reprezentacja Oddziału Świętokrzyskiego PTTK z Ostrowca Świętokrzyskiego, 118 uczniów i opiekunów z Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia Świętego Stanisława Kostki z Kielc, 111 osób z parafii Błogosławionego Jerzego Matulewicza z Kielc. Najbardziej oddalona miejscowość, z której przyjechała grupa - 48 osób z parafii Świętego Mikołaja ze Skały (województwo małopolskie) - poinformował nas Łukasz Zarzycki, rzecznik prasowy Rajdu.

Mottem w tym roku były słowa: "Krzyż stał się nam bramą". -Autorem tych słów jest jeden z pielgrzymów, który w XIX wieku wędrował na Święty Krzyż. A był nim wielki poeta, patriota, katolik - Cyprian Kamil Norwid. W wierszu "Krzyż i dziecko" opisuje sytuację, gdy ojciec z synem płynie łodzią. Ten maszt wysoki zbliża się do mostu. Dziecko przerażone, prosi ojca, żeby zawrócili. Krzyż się maluje przed nimi, maszt wzwyż i poprzeczny most. Ojciec uspokaja - patrz, przecież to znak zbawienia. Krzyż stał się nam bramą, bramą naszego zbawienia. To piękna metafora. Jezus nam otworzył bramę do nieba. Ale jednocześnie nasze krzyże codzienne - cierpienie, choroby złączone z krzyżem Chrystusa są bramą do radości i do szczęścia. Dlatego te słowa maja podwójny wymiar - teologiczny i ludzki - mówił na początku rajdu ksiądz Jacek Kopeć, jeden z organizatorów.

Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż prowadził 15 trasami, zaczynał się w różnych miejscach. O 5 rano z kościoła świętego Wojciecha wyruszyła grupa na szlak mocarny, najdłuższy - trasa liczyła 45 kilometrów. Uczestnicy VI Pielgrzymki Rowerowej wyjechali z Kielc o 9.30. Na miejsce pielgrzymi dotarli około godziny 14.

-Pogoda sprzyjała, jechało się dobrze, zwartą grupą. Cieszymy się, że mogliśmy dotrzeć na Święty Krzyż. To dla wszystkich taka wzruszająca chwila, kiedy zatrzymaliśmy się przy wjeździe na Święty Krzyż, mogliśmy popatrzeć na wieżę, na to wyjątkowe miejsce, które promieniuje na cały nasz region. Bardzo gościnnie przyjmowali nas na trasie - w Krajnie, Bęczkowie, zarówno księża, jak i parafianie, którzy przygotowali poczęstunek. Dziękujemy za gościnność. Dobrze nam też służyła świętokrzyska policja. Niestrudzenie na czele jechał ksiądz biskup Marian Florczyk. Jego osoba nas integrowała. W Krajnie wspominaliśmy, że ksiądz biskup niedługo wyjeżdża na synod do Rzymu, modliliśmy się w tej intencji - mówił ksiądz Krzysztof Banasik, jeden z organizatorów Pielgrzymki Rowerowej.

Zwieńczeniem rajdu i pielgrzymki była msza święta na błoniach świętokrzyskich, której przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. Koncelebrowali ja także ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej i drugi biskup pomocniczy Andrzej Kaleta. Eucharystię poprzedziła uroczysta procesja z sanktuarium, w której szli biskupi, kilkudziesięciu kapłanów oraz ojcowie oblaci - relikwie Drzewa Krzyża Świętego niósł superior klasztoru na Świętym Krzyżu - ojciec Marian Puchała, a przed nim szedł Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, rzecznik prasowy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:Po aferze w Mnichowie. Biskup nominował nowego proboszczaUroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Modlili się też leśnicy [ZDJĘCIA]


60-lecie koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej
Papież Franciszek wybrał biskupa Mariana Florczyka na Ojca Synodalnego!
Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie