Prawie 550 szkoleń w ofercie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W środę odbyła się ważna konferencja

Paulina Baran
Paulina Baran
W środowej konferencji uczestniczyli między innymi (od lewej): Krzysztof Łysak - wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Kazimierz Mądzk - świętokrzyski kurator oświaty i Jacek Wołowiec - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia nauczycieli.
W środowej konferencji uczestniczyli między innymi (od lewej): Krzysztof Łysak - wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Kazimierz Mądzk - świętokrzyski kurator oświaty i Jacek Wołowiec - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia nauczycieli.
– Szkoła jest sercem edukacji, ale serce potrzebuje tlenu. Mam nadzieję, że Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli dostarcza nauczycielom ten tlen – w postaci ciekawych konferencji, szkoleń, kursów, warsztatów czy webinariów. Nasza tegoroczna oferta szkoleniowa jest bogata. Przygotowaliśmy prawie 550 różnorodnych form doskonalenia – powiedział Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach rozpoczynając w środę, 22 września konferencję prasową w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Dyrektor Jacek Wołowiec podkreślił, że oferta szkoleniowa Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach powstawała między innymi w oparciu o kierunki polityki oświatowej państwa, analizę potrzeb szkoleniowych, ale także w oparciu o wskazania i sugestie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, który był gościem spotkania z przedstawicielami mediów.

– Cieszę się ze współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli nie tylko w takich obszarach jak historia, dwujęzyczność czy pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli jest naszym najpoważniejszym partnerem jeśli chodzi o działania związane z doradcami metodycznymi oraz realizacją konkursów przedmiotowych dla uczniów – stwierdził Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Nauczyciele lubią uczyć się zdalnie

W czasie konferencji konsultanci Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach przedstawili najważniejsze projekty realizowane w roku szkolnym 2021/2022. – Nasze kluczowe projekty powstały także dzięki diagnozie potrzeb, którą przeprowadziliśmy w czerwcu. Na ankietę online odpowiedziało 1400 świętokrzyskich nauczycieli, którzy przyznali, że pandemia zmieniła ich potrzeby doskonalenia. Teraz zaledwie 18 procent badanych chciałoby uczestniczyć wyłącznie w szkoleniach stacjonarnych. Znakomita większość osób preferuje różnego rodzaju kursy online – mówił Krzysztof Łysak, wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach w Kielcach, który przedstawił też założenia trzyletniej Strategii Rozwoju Umiejętności Matematycznych. W ramach tego planu w tym roku szkolnym Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizuje Matematyczną Ligę Mistrzów, w czasie której uczniowie na wszystkich etapach edukacyjnych będą drużynowo rozgrywać mecze pełne matematycznych zadań, a do wojewódzkiego finału zakwalifikuje się osiem najlepszych drużyn.

W zawiązku z wynikami analizy potrzeb nauczycieli jednym ze sztandarowych projektów Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach jest „Świętokrzyska Akademia Edukacji Zdalnej” realizowana we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie. W projekcie uczestniczy 207 nauczycieli szkół i przedszkoli, którzy w czasie 45 godzin dydaktycznych szlifują metodykę nauczania zdalnego.

Historia, dwujęzyczność, teatr i zdrowie
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przygotowało też trzy ciekawe projekty historyczne pt.: „Akademia źródeł historycznych”, „Świętokrzyscy pasjonaci historii” oraz „Królewski storytelling”, które wpisują się w kierunki realizacji polityki oświatowej.

– Od kilku lat naszym sztandarowym projektem realizowanym wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach są działania związane z nauczaniem dwujęzycznym. Kiedy rozpoczynaliśmy te starania w naszym województwie nie było żadnej placówki, która w sposób formalnoprawny realizowałaby nauczanie dwujęzyczne. Dziś tych placówek jest kilkanaście – podkreślał dyrektor Jacek Wołowiec. W ofercie szkoleniowej związanej z „dwujęzycznością” Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przygotowało wiele ciekawych propozycji dla nauczycieli, szkół i przedszkoli.

Konsultanci, metodycy i specjaliści zadbają także poprzez realizacje projektu „E-Mocni – dobrostan nauczyciela i ucznia” o kondycję psychiczną świętokrzyskich pedagogów oraz dzieci i młodzieży. Działania terapeutyczne ma w swoich założeniach również projekt „Teatr Działa” skierowany do 20 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego i 20 nauczycieli reprezentujących te szkoły. W ramach warsztatów nauczyciele m.in. przygotują i wystawią spektakl teatralny, a szkoły otrzymają sprzęt oświetleniowy. Pieniądze nas zakup oświetlenia przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach chce też promować prozdrowotne postawy i edukować w tym względzie nauczycieli. Stąd pomysł na projekt „Igrzyska Zdrowia”, którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym zmianom w stylu życia dzieci i młodzieży, wywołanym lub pogłębionym przez kryzys związany z pandemią Covid 19.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie