Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie co siódmy dorosły Polak doświadczył hejtu w sieci. Winna sytuacja polityczna?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay
W ciągu ostatniego roku 15 proc. dorosłych Polaków osobiście doświadczyło hejtu w internecie, rozumianego jako obrażanie, wyzywanie, poniżanie, wyśmiewanie lub zniesławianie – wynika z badania przeprowadzonego dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Nie brakuje głosów, że za hejtem stoją opłacone trolle lub boty i może on być związany z walką polityczną.

Z badania przeprowadzonego dla portalu ciekaweliczby.pl, wynika, że 15 proc. dorosłych Polaków twierdzi, iż osobiście doświadczyło hejtu w internecie - czyli obrażania, wyzywania, poniżania, wyśmiewania lub zniesławiania.

Zjawiska tego częściej doświadczają mężczyźni (19 proc.) niż kobiety (11 proc.). Najwięcej osób, które doświadczyły hejtu w sieci, jest w grupie wiekowej 18-24 lat – aż co czwarta osoba (24 proc.) oraz w grupie wiekowej 35-44 lata – prawie co piąta osoba (18 proc.).

Nie przyznajemy się do hejtowania

Do obrażania innych w internecie przyznaje się jedynie 4 proc. ankietowanych, co nie dziwi autorów badania, gdyż takie działania trudno traktować jako coś, czym warto się chwalić.

Ponadto część osób może też nawet nie być świadoma, że to co pisze w internecie, jest już hejtem. Więcej osób przyznających się do stosowania hejtu jest wśród mężczyzn – 5 proc. niż kobiet – 3 proc., a najwięcej w grupie wiekowej 25-34 lata – 7 proc.

Dlaczego hejtujemy?

Respondenci podłoża hejtu najczęściej upatrywali w braku satysfakcji z własnego życia (37proc.), chęci zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33 proc.), frustracji (32 proc.) lub zazdrości (31 proc.).

Winne boty i walka polityczna?

Cześć ankietowanych (34 proc.) uznała, że hejt może być wynikiem celowej aktywności opłaconych trolli lub botów (34 proc.) i może być związany z walką polityczną (27 proc.).

Badanie pokazuje także, jak bardzo pogłębia się polaryzacja społeczna i jak rosną podziały między Polakami.

Ponad połowa naszych rodaków, który wzięli udział w badaniu (58 proc.) uważa, że za obecnych rządów jesteśmy dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanujemy, niż miało to miejsce za poprzedniej władzy - jest to aż o 10 punktów procentowych więcej niż jeszcze 2 lata temu, kiedy uważało tak 48 proc. osób.

11 proc. badanych twierdzi, że Polacy są dla siebie bardziej życzliwi i bardziej się szanują obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL (spadek o 5 punktów procentowych w stosunku do września 2019 r.).

Z kolei 31 proc. ankietowanych uważa, że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują niezależnie od tego, które ugrupowania sprawują władzę (również spadek o 5 punktów procentowych).

Aż 91 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 77 proc. wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni uważa, że obecnie za rządów PiS Polacy są dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanują, niż w przeszłości za rządów PO-PSL.

Co ciekawe, tego zdania jest również co piąty wyborca Prawa i Sprawiedliwości (21 proc.). Jednak w tym elektoracie dominuje przekonanie (48 proc.), że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują obecnie za rządów PiS, jak i w przeszłości za rządów PO-PSL.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1050 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 – 20 września 2021 roku. Metoda: CAWI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawie co siódmy dorosły Polak doświadczył hejtu w sieci. Winna sytuacja polityczna? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie