Nasza Loteria

Premier w trybie pilnym zwołuje Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
– W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili zwołanie spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych – poinformował we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu powiedział, że "wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej".

Pilne spotkanie w BBN. Rzecznik rządu apeluje

– Apeluję, aby do tego czasu na razie nie publikować niepotwierdzonych informacji, my będziemy je komentować i informować o nich po posiedzeniu, które się teraz właśnie odbędzie, po przedstawieniu właściwych informacji przez służby, które o tych wydarzeniach poinformują – powiedział rzecznik rządu.

Na spotkanie przybyli m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.

Wcześniej na Twitterze Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Czym się zajmuje?

Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych został powołany jesienią 2020 r. po rekonstrukcji rządu. Pierwotnie na czele komitetu stanął prezes PiS, wówczas wicepremier Jarosław Kaczyński, obecnie komitetem kieruje wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W skład komitetu wchodzą też ministrowie: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

Do zadań Komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie rządowi lub premierowi propozycji w tym zakresie.

Po spotkaniu w BBN: Polska zwiększa gotowość bojową niektórych jednostek. Zostanie uruchomiony art. 4 NATO?

Z informacji przekazanych przez rzecznika rządu wynika, że w związku z sytuacją do jakiej doszło w powiecie hrubieszowskim wdrożono odpowiednie procedury, takie jak: podwyższenie gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych oraz zwiększenie gotowości bojowej innych formacji mundurowych.

– Zdecydowaliśmy, że dojdzie do analizy, czy rozpocząć procedurę z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego. Ze względu na wrażliwość sytuacji będziemy na bieżąco o wszystkim informować. Za chwilę rozpocznie się posiedzenie rządu – dodał Piotr Müller.

Przypomnijmy, że w myśl art. 4 NATO, "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Szef BBN Jacek Siewiera przekazał z kolei, że odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stolteberga. – Weryfikujemy przesłanki artykułu 4. NATO. Jesteśmy w kontakcie z sojusznikami i spodziewamy się rozmowy ze stroną amerykańską – powiedział.

Pilne spotkanie w BBN

W spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.

Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem

Rozmowa prezydentów Polski i USA miała związek z wydarzeniami pod Hrubieszowem, gdzie zginęły dwie osoby.
- Przed chwilą odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga - poinformował wcześniej na Twitterze Jakub Kumoch.

We wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller po zakończeniu spotkania w BBN poinformował, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.

Także Stoltenberg poinformował na Twitterze o swojej rozmowie z prezydentem Dudą, w której złożył kondolencje.

"NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne, aby wszystkie fakty zostały ustalone" - napisał sekretarz generalny NATO.

i.pl, PAP

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier w trybie pilnym zwołuje Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie