Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera „Antka” w „Szklanym Domu” w Ciekotach. To pierwszy w regionie film wyprodukowany przez wiejskie gospodynie!

Anna Bilska
Anna Bilska
Za nami uroczysta premiera filmu krótkometrażowego "Antek" według noweli Bolesława Prusa wyprodukowanego przez Brzezinianki. Publiczność, która wypełniła salę widowiskową "Szklanego Domu" do ostatniego miejsca uczestniczyła w wyjątkowej projekcji i nagrodziła autorów filmu ogromnymi brawami. Film można już oglądać w sieci.

Premiera „Antka” w „Szklanym Domu” w Ciekotach

To pierwszy film krótkometrażowy w regionie świętokrzyskim wyprodukowany przez koło gospodyń wiejskich. Brzezinianki zachęcone przez Michała Kopcia, instruktora Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” wzięły sprawy w swoje ręce i postanowiły sprawdzić się w nowej artystycznej formie. Film powstał latem w plenerach Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. - Scena z „Antka” dotycząca guseł związanych z uzdrawianiem Rozalki weszła na stałe do kanonu polskiej literatury. Niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, z którym zmierzyliśmy się podczas tej produkcji – mówi Michał Kopeć, inicjator projektu, reżyser „Antka”. W filmie rolach głównych wystąpiły Brzezinianki i utalentowane dzieci wybrane w czasie castingu w „Szklanym Domu”.

Tuż po prezentacji odbyło się spotkanie z twórcami filmu, które poprowadził Wojciech Purtak, dyrektor "Szklanego Domu". O "Antku" opowiadali reżyser Michał Kopeć, autor zdjęć Mateusz Śliwa, scenografka Joanna Biskup, odpowiedzialny za przygotowania aktorskie Marcin Brykczyński, aktorzy: Zosia Falak, Piotr Bednarski, Anna Supierz, Ewa Błachut oraz kierowniczka Brzezinianek Teresa Sokołowska. Wszyscy zwracali uwagę na świetną atmosferę na planie i wspólny cel, jakim była jak najlepsza realizacja, która wzbudzi emocje i poruszy widzów. Jak zaznaczał operator Mateusz Śliwa bardzo dobrze pracowało mu się z dziećmi, odtwórcami ról Rozalki i Antka, a skansen w Tokarni idealnie wpisał się w historię tworząc do niej naturalną scenografię. - Początkowo nie wierzyłam, że zrobimy film i zagram w nim jedną z głównych ról. To dla mnie nowe doświadczenie, bo dotąd zajmowaliśmy się śpiewaniem i gotowaniem, a przygodę z kamerą mieliśmy w czasie kręcenia naszych teledysków – mówiła Anna Supierz, która wcieliła się w postać znachorki Grzegorzowej.

Gościem pokazu był wójt Tomasz Lato, który mówił o wsparciu gminy Masłów dla działalności kulturalnej aktywnych mieszkańców. - Brzezinianki podwyższają sobie poprzeczkę. Na wyróżnienie zasługuje ich aktywności i szukanie artystycznych wyzwań. Istotne jest to, że same skutecznie zabiegają również o wsparcie finansowe z zewnątrz, dzięki czemu ich produkcje mogą być realizowane z większym rozmachem – mówi wójt Tomasz Lato.

Premiera była okazją do podziękowania zarówno autorom jak i sponsorom filmu. Wśród nich znaleźli się Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Leszek Trębacz, właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Pod Radostową”, Rafał Iwan, właściciel Pizzerii Małomiasteczkowa, Mirosław Milcarz z Eco Instal Bud. Od 28 października "Antka" można obejrzeć na kanale You Tube Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. To początek przygody z filmem. Wkrótce zostanie zaprezentowany w Centrum Kultury Filmowej im Andrzeja Wajdy w Warszawie, weźmie też udział w międzynarodowych konkursach filmów krótkometrażowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie